'Destek Projemiz Şu An İtibarı İle Yok'

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: "Suriye'deki sıkıntı geçici, o nedenle ihracatçılara bir destek yoktur."

'Destek Projemiz Şu An İtibarı İle Yok' Malatya Siyaset

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Suriye'deki olaylar nedeniyle bu ülke üzerinden Körfez ülkelerine yapılan transit ticarete alternatif olarak, Habur Sınır Kapısı ile İskenderun ve Mersin Limanları'nın alternatif yol olarak değerlendirildiğini açıkladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, çeşitli açılış ve toplantılara katılmak üzere geldiği Malatya'da Vali Ulvi Saran'ı ziyaret etti. Ziyarete AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabi Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mücahit Fındıklı, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi de katıldı.

Bakan Yazıcı, Suriye'deki olaylardan dolayı bu ülke üzerinde yapılan transit ihracat geçişi nedeniyle ortaya çıkan sıkıntıların çözümü ile ilgili alternatif çözüm önerileri ile ilgili soru üzerine, "Suriye bizim 910 kilometre kara hudut kapımız olan komşumuz. Suriye ile hukuki anlamda açık 8 kapımız, fiilen işler halde 6 tane gümrük kapımız vardı. Şuanda aşağı yukarı da bunların 3 tanesi aktif durumda. O kapıdaki faaliyetlerde önceki yıllara kıyasla veya bu sorunun başladığı önceki döneme kıyasla son derece rollantı da seyrediyor. Hudut kapılarında Suriye ile ticari ilişkilerimiz kadar, sadece Suriye'ye ürün satıp, oradan ürün satın alıyor değiliz. Aynı zamanda Suriye üzerinden transit ticaret gerçekleştiriyoruz" dedi.

Suriye üzerindeki transit ticarette önemli ölçüde aksama olduğunu belirten Bakan Yazıcı, "Alternatif güzergahlar üzerindeki çalışmalarımızı ilgili bakanlıklarla birlikte yürüttük, yürütüyoruz. Bunlardan bir tanesi Hubur üzerinden geçişleri daha da çoğaltmak ve Habur'a ilave bir köprü inşa etmek. Ayrıca, İskenderun ve Mersin Limanı'ndan körfeze roro seferleri yapmak suretiyle, bu sorundan kaynaklanan ticari sıkıntıyı aşmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

Yaşana sorundan dolayı sıkıntı yaşayan
ihracatcılara yönelik destek verilip verilmeyeceği ile ilgili soruya ise Bakan Yazıcı, sorunun geçici olduğunu ifade ederek, "Dolayısıyla geçici olan bir sürece ilişkin olarak bir destek projemiz şuan itibariyle yok" dedi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 347
Bu Ay : 7493
Toplam : 7493

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom