Arapgirde Telefon Direğine Ulaşıldı

Arapgir ilçesinde İki yıldır İTÜ Mimarlık bölümü ile yapılan restorasyon çalışmalarına devam ederken,şiddetli geçen kış şartlarından sonra ilginç görüntüler ortaya çıkmaktadır.

Arapgirde Telefon Direğine Ulaşıldı Malatya İlçe

KARIN GERÇEK YÜZÜ ERİYİNCE ORTAYA ÇIKTI

Türkiye’ nin özellikle doğu bölgelerinde kar var diye reklam yapanlar ilçemizdeki karın şiddetini bilmemektedirler. İlçemiz Göz mahallesinde mahalle yolu güzergahında bulunan telefon direkleri tamamen karın altında kalmış ve bundan bir hafta öncesine kadar burada direk olduğu bile bilinmemekteydi.

Mart ayı sonlarına yaklaştığımız şu günlerde karların erimeye başlamasıyla işin gerçek boyutu ortaya çıktı ve enerji nakil hatlarının direkleri gözükmeye başladı.

Göz ve Seküsü mahallelerimizin aylardır kesik olan telefonhatlarının onarımı için Belediye Başkanı Haluk CÖMERTOĞLU Telekom elemanları ile birlikte çalışmalara katıldı.

ARAPGİR’DE SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA PROJESİ UYGULAMASINA
BAŞLANDI

Arapgir ilçesinde İki yıldır İTÜ Mimarlık bölümü ile yapılan restorasyon çalışmalarına ek olarak ilçenin geleneksel mimari örneklerini de kapsayan sokak sağlıklaştırılması ve cephe güzelleştirilmesi Projesi ile tarihi dokunun korunması ve yaşatılması hedeflenmektedir.

Proje Malatya Valiliği bünyesinde bulunan Koruma Uygulama ve Denetleme Bürosu (KUDEB) , Arapgir Kaymakamlığı ve Arapgir Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla tamamlanacaktır. Tarihi eserlerin yoğunlukta bulunduğu çarşı altı bölgesi baz alınarak yapılan proje çalışmaların kapsamında Mirliva Ahmet Bey camii civarı ve Millet Hanının olduğu bölgeden başlayarak İpekçi Sokağı, Hacı Şerif Ağa Caddesi ve Namık Gedik (Demir Kapılar) Caddesi’ni kapsayacak. Proje kapsamında belirtilen caddelerde zemine doğal kilit parke taşı üdöşenecek ve cadde üzerindeki binalara cephe kaplaması yapılacaktır. Çalışmaların ilk adımını teşkil eden alanın projelendirme aşaması başlatılmış olup, akabinde uygulamaya geçilecektir.

Bu çalışmaya ilave olarak Çarşı altında bulunan Mirliva Ahmet Bey Camisinin de restorasyonuna başlanıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan restorasyon,çalışması ortalama 400 iş günü içerisinde tamamlanacaktır. Cami civarında belediye tarafından çevre temizlemesi yapılmakta ve buralarda bulunan dükkanlar için de iyileştirme çalışması yapılacaktır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 345
Bu Ay : 863
Toplam : 863

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom