Bir Ekmek = 500 Litre Su

Su tasarrufu yapmak sadece boşa akan çeşmeyi kapamakla olmuyor. Çünkü bir kilo buğday üretmek için bin 500 litre su kullanılıyor.

Bir Ekmek = 500 Litre Su Türkiye-Dünya

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'nde 'Dünya Su Günü' sebebiyle düzenlenen etkinlikte, çocuklara her gıdanın su kullanılarak üretildiği belirtilerek, gıdada israfın önlenmesiyle su tasarrufu sağlamanın mümkün olacağı anlatıldı.

Bir hayvanat bahçesi olmasının yanında düzenlendiği eğitici faaliyetlerle adeta bir eğitim merkezi gibi hizmet veren Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi, 'Dünya Su Günü' etkinlikleri kapsamında ilköğretim okulu öğrencilerine yönelik eğitim semineri düzenlendi. NOSAB İlköğretim Okulu, Davut Dörtçelik İlköğretim Okulu ve İnönü İlköğretim Okulu'ndan gelen yaklaşık 350 öğrenciye gün boyu suyun önemi ve su tasarrufu hakkında bilgiler verildi. Veteriner Hekim Nalan Ertaş, Dünya Su Günü'nün bu yıl 'su ve gıda güvenliği' temasıyla kutlandığını kaydetti.

BİR HAMBURGER İÇİN 2 BİN 400 LİTRE SU HARCANIYOR

Yaklaşık 7 milyar olan dünya nüfusunun 2050'de 9 milyara ulaşacağının tahmin edildiğini ve bu nüfusun beslenmesi için çok daha fazla besin üretimi gerekeceğini hatırlatan Ertaş, bu üretim için ise daha fazla suya ihtiyaç duyulacağını vurguladı.

Bir dilim ekmek üretimi için 40 litre, bir patatesin oluşumu için 70 litre, bir yumurtanın oluşması için 135 litre, bir kilo buğday için bin 500 litre su kullanıldığını kaydeden Ertaş, "Bir bardak sütün oluşması için 200 litre, bir hamburgerin ortaya çıkması için 2 bin 400 litre su harcanıyor.

Her yıl üretilen gıdanın yüzde 30'u çöpe gidiyor. Dünyada yüzde 50 besin tasarrufu yapılırsa, Türkiye'nin yıllık yağış miktarının 2,5 katı kadar yani bin 350 kilometreküp su tasarrufu yapılmış olur.

Yani su tasarrufu yapmak sadece boşa akan çeşmeyi kapamakla olmuyor. Gıda israfının önüne geçebilirsek, önemli miktarlarda su kaynağını da kurtarmış oluruz" diye konuştu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 121
Bu Ay : 6101
Toplam : 6101

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom