Hizb-ut Tahrir'e tahliye...

Hizbu't-Tahrir üyelerine yönelik gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınanlarla ilgili Konya, Bursa ve Ankara'da kararlar açıklandı.

Hizb-ut Tahrir'e tahliye... Türkiye-Dünya

 

KONYA
Edinilen bilgiye göre, Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Hizbu't-Tahrir üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 9 kişinin polisteki sorguları tamamlandı. Konya Numune Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen 9 Müslüman, geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye çıkarıldı. Savcılıkça alınan ifadelerinin ardından, tamamı tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. 6'sı tutuklandı, 3'ü ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
BURSA
Bursa'da gözaltına alınan 15 kişi ise serbest bırakıldı.
24 Temmuz Cuma günü 23 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyon kapsamında Bursa'da gözaltına alınan 15 kişi, sorgularının tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi. 3 kişi savcılık tarafından, mahkemeye çıkarılan 12 kişi ise Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Bu arada gözaltına alınanların Bursa Emniyet Müdürlüğünden getirildikleri sırada Bursa Adliye Sarayı girişinde tekbir getirdikleri ve yakınlarının da sloganlarla destek verdiği gözlendi.
ANKARA
Ankara'da gözaltına alının 10 kişiden 9'u çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince sabah saatlerinde Ankara Adalet Sarayı'na getirilen 10 kişi, savcılık sorgusunun ardından "terör örgütü yöneticisi ve üyesi olmak" suçlarından tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliğine çıkarılan 9 kişi tutuklandı, 1 kişi serbest bırakıldı.
KOCAELİ

Kocaeli'nde gözaltına alınan 20 kişiden 19'u adliyeye sevk edildi. Örgütün ikinci adamı olduğu iddia edilen 1 kişinin ise Şanlıurfa'ya gönderildiği öğrenildi.
ERZURUM
Erzurum Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonda gözaltına alınan C.K, B.G, İ.G, R.T, M.G ve P.K ile Kars'ta gözaltına alınarak Erzurum'a getirilen E.E'nin sorguları tamamlandı. 7 kişi Adliye'ye sevk edildi.
VAN
Van'da gözaltına alınan 8 kişi, adliyeye sevk edildi. Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğündeki işlemleri tamamlanan 8 kişi, yoğun güvenlik önlemleri altında Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildi. Beşyol mevkisinin trafiğe kapatılmasından sonra adliyeye getirilen 8 kişi, polis aracından indirilişleri sırasında tekbir getirerek, slogan attı.
Ağrı'daki operasyonda gözaltına alınan 1 kişinin ise Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesine gönderildiği bildirildi.

Adana'da gözaltına alınan 14 kişiden birinin evinde "Hilafet Devletinin Toprakları" adlı dünya haritası bulunmuştu! Kimi medya tarafından "ele geçirilen" diye sansasyonel bir biçimde verilen haberde söz konusu olan haritanın fotoğrafı da yayınlandı. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu, sınırları Ukrayna'dan İspanya'ya, Kazakistan'dan Hindistan'a, Fas'tan Gabon'a, Mısır'dan Mozambik'e, Madagaskar'dan Endonezya'ya kadar uzanan bölgeninturuncu renklerle işaretli olması polisin servisiyle haber yapan medyada endişeyle karşılandı.


Öte yandan operasyon sırasındaki aramalarda "Hizb-ut Tahrir Türkiye" yazılı siyah bez ve naylon afişler de "ele geçirildi". Sorgulamaları tamamlananlar geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk ediliyor. Örgüt üyelerinin evlerinde "ele geçirilen belgeler"; polisin deyimiyle "örgütsel dökümanlar" ise, yani ajanda ve defterler, dizüstü bilgisayar, taşınabilir disk ve CD'ler… 15 kutu içinde minibüsle adliyeye götürüldü.

NOT: Göz karartması sitemiz tarafından yapılmamıştır!
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom