Sel ve Su Baskınları İçin Önlem

Malatya ve bölgesindeki yoğun geçen kış şartları sonrasında sel ve su baskınları olmaması için önlemlerin alındığı bildirildi.

Sel ve Su Baskınları İçin Önlem Malatya Haber

Malatya İl Taşkın Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Yardımcısı Bilal Boztepe başkanlığında İl Özel İdare Salonu'nda yapıldı. İlçe kaymakamları, ilçe ve belde belediye başkanları ile kamu kurum ve kuruluşları yöneticilerinin katıldığı toplantıda bilgi veren DSİ Şube Müdürü Mehmet Albostan, Malatya'da kar yağışı nedeniyle dağlarda oluşan kar yükünün fazla olduğunu ve olması muhtemel sağanak yağışlarda meydana gelebilecek sel ve su taşkınlarında can ve mal kaybının olmaması için gerekli önlemlerin alındığını belirterek, dere yataklarını üzerinin kapatılmamasını ve çöp ile inşaat molozu dökülmemesi gerektiğini kaydetti.

Malatya Taşkın Planı hazırlandığını belirten Albostan, "Taşkın olaylarına etkin müdahale yapılması için iş makineleri sevki ve personellerin görevlendirilmesi ile ilgili düzenleme yapılmıştır. Kurumumuzun 2 adet ekskavatör, 2 adet dozer, 2 adet greyder, 1 adet paletli yükleyici, 1 adet traktör kepçe, 2 adet kamyon mevcut olup, taşkın esnasında görevlendirilmek üzere hazır bulundurulmaktadır" dedi.

Albostan, "Dere yataklarına inşaat molozlarının atılmaması ve gerekli tedbirler alınarak yasal işlemin yapılması. Akçadağ Gani Deresine Akçadağ Belediyesi tarafından dere yatağına atılan büzlerin kaldırılmasına ve yol genişletme çalışması nedeniyle dere yatağına yapılan müdahalelerin önlenmesi.

Malatya merkezde İnderesi, Hasan Mandallı ve Sel yarığı derelere çözüm getirilmesi için DSİ ve Belediye Başkanlıkları ile proje çalışması yapılması. Taşkın Tesislerinin inşaatında ilgili kurum ve kuruluşların taş teminin de yardımcı olmaları" şeklinde yeni dönemde alınması gereken tedbirleri sıraladı.

DSİ Şube Müdürü Mehmet Albostan, sel ve taşkın ihtimali karşısında Malatya merkez ve çevredeki bölgelerin içme suyunu karşılayan Kaptaj Tesislerinin tehlike ile karşıya bulunup bulunmadığı ile ilgili soruya ise, Çat Barajı'nın yapımı nedeniyle 1991 yılında bu bölgede yaşanan sel olayının gerçekleşmeyeceğini söyledi. Kuluncak Belediye Başkanı is, toplantıda ilçe merkezinde geçen Kuluncak Deresi'nin olası bir sel ve taşkın nedeniyle ilçeye zarar vereceğini ifade ederek, tedbir alınmasını istedi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 241
Bu Ay : 4670
Toplam : 4670

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom