'Gemi Malatya'ya Canlılık Kazandıracak'

Malatya Valisi Ulvi Saran, yapımı süren 150 kişilik geminin 17 Mayıs 2012 tarihinde suya indirilmesinin hedeflendiğini belirterek, Battalgazi, Kale ve Doğanyol ilçelerinde ise birer tane yolcu alıp, indirme iskelesinin yapılacağını belirtti.

'Gemi Malatya'ya Canlılık Kazandıracak' Malatya İlçe

Vali Ulvi Saran, Battalgazi ilçesi Karakaya Baraj Gölü kenarındaki Atabey İskelesi'nde yapımı devlet özel sektör ortaklığıyla sürdürülen gezinti gemisi hakkında Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaç ve Gemi İnşa Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mustafa Kızılkaya ile birlikte son gelişmeleri değerlendirdi.

Geminin içinde gezerek inceleme yapan Vali Saran, "Valiliğimiz ve bir özel sektör işletmecisi ile birlikte yaptırılan geminin şuandaki durumu hakkında inceleme yapıyoruz.

Denizcilik Müsteşarlığı'ndan gelen yetkililerde var. Geminin teknik hususları gözden geçiriliyor. İnşallah önümüzdeki 2 ay içinde gemiyi suya indireceğiz. Şuanda öngörülen indirme tarihi 17 Mayıs 2012. 17 Mayıs tarihine kadar bütün eksikliklerin tamamlanmasını bekliyoruz. Çalışmalar gayet olumlu bir şekilde devam ediyor.

Gemi tamamlandığı zaman Karakaya Baraj Gölü'nde 150 kişinin rahatlıkla oturup, yemek yiyebileceği, aileleriyle birlikte hoşça vakit geçirebilecekleri bir taşıma aracına sahip olacağız. Karakaya Baraj Gölü'ndeki bu gemi Malatya'ya büyük bir canlılık kazandıracak. Ekonomik açıdan, sosyal açıdan ve turizm açısından Malatya halkı için güzel vakit geçirme, eğlen ve vakit geçirme için güzel bir alternatif olacak" dedi.

Vali Saran, "Gemimin hareket edeceği belli noktalar belirledik. Battalgazi'de, Kale'de ve Doğanyol'da birer iskele yapmayı tasarlıyoruz. Bununla ilgili olarak Denizcilik Müsteşarlığı ile ilgili temaslarımız devam ediyor" şeklinde bilgi verecek.

Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaç, "Gemimiz şuanda donatım safhasına başladı. Ana makine ve yardımcılarının, pervanenin montajı, ilave olarak kaplama ve oturma grupları ile ilgili işlemler devam ediyor. Böyle gittiği takdirde 10 Mayıs'ta tamamlanmış olacak ve bizde 17 Mayıs'ta denize indirmiş olacağız. Kısa sürede yolcu alma ve verme iskelelerinin yapılması gerekiyor.

Bu olmadığı takdirde yolcu alma ve verme işlemi mümkün değil. Çünkü burası nihayet bir baraj gölü. Suların alçalma ve yükselme zamanları var. Ne kadar alçalıp, yükseldiğinin tespit edilerek, ona göre yolcu alıp, yolcu bırakma iskelelerinin kısa sürede hayata geçirilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu. Vali Saran, bir süre geminin içinde gezerek, yapılacak donatım çalışmaları hakkında bilgi aldı.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 256
Bu Ay : 2800
Toplam : 2800

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom