Niyâzî-i Mısrî Konferansı Düzenlendi

Malatya'da ünlü mutavavvıf Niyazi Mısri Haftası dolayısıyla konferans ve konser düzenlendi.

Niyâzî-i Mısrî Konferansı Düzenlendi Malatya Kültür-Sanat

Halk Eğitim Salonu'nda düzenlenen programa Malatya Belediyesi Başkan Vekili Ertan Mumcu, Kent Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Batar, Niyazi Mısri Çalışma Grubu temsilcisi Bülent Sekmen, Niyazi Mısri Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, Turgut Özal Anadolu Lisesi öğrencileri öğretmen ve idarecileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Kent Konseyi Niyazi Mısri Çalışma Grubunun Grup Temsilcisi Bülent Sekmen, programa Niyazi Mısri Sosyal Bilimler Lisesi, Turgut Özal Anadolu Lisesi dahil etme nedenlerinin başında bu iki okulun adlarını Malatya'nın mümtaz şahsiyetlerinden almasından kaynaklandığını belirtti.

Malatya Belediyesi Başkan Vekili Ertan Mumcu öğrencilere hitaben yaptığı konuşmasında, Malatya Kent Konseyi tarafından Niyazi Mısri ile ilgili yapılan çalışmaların bu mümtaz şahsiyetin iyi anlaşılması ve iyi tanınması bakımından önemli olduğunu, öncelikle Niyazi Mısri Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin Niyazi Mısri'yi tanıma ve tanıtma noktasında daha gayretli olması gerektiğini belirtti.

Malatya doğumlu olan ünlü mutasavvıf Niyazi Mısri'nin hayatı ve düşünceleri ekseninde bir konferans veren tarihçi yazar Orhan Tuğrulca 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nda cereyan eden bir takıp hadiseler ve Niyazi Mısri'nin bu süreç içerisinde aldığı tavır hakkında bilgi verdi. Niyazi Mısri'nin dik duruşuna vurgu yapan Tuğrulca, Mısri'nin hayatı boyunca karşılaştığı bilhassa Rodos ve Limni sürgünleri dikkate alınarak tüm zorluklara rağmen sahip olduğu mücadele azmi ve kararlılığı yeni neslin idealizmine katkı sağlayacak şekilde geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Tuğrulca'nın konferansının ardından İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ramazan Kamiloğlu tarafından Niyazi Mısri'nin şiirlerinden bestelenen bir konser verildi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 687
Bu Ay : 6771
Toplam : 6771

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom