21 Mart Nevruz Bayramı

Malatya İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Kazancı, "Nevruz, yaşama sevincini ifade eden, barış, kardeşlik, dostluk, yeniden doğuş ve diriliş günü olan milli bayramdır" dedi.

21 Mart Nevruz Bayramı Malatya Haber

21 Mart Nevruz Bayramı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada Nevruz hakkında bilgi veren Malatya İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Kazancı, " Nevruz kutlamaları, Cumhuriyet'in ilk yıllarında da resmi olarak kutlanmaya devam edilmiştir. Atatürk 22 Mart 1922 tarihinde Ankara Keçiören semtinde Nevruz şenlikleri düzenletmiş ve kendisi de bu şenliklere katılmıştır.

Bununla milli değerlere, örfümüze, gelenek ve göreneklerimize sahip çıkmamızı, bunları unutmamamızı ve unutturmamamızı istiyordu. Atatürk 'Gençlerimize, çocuklarımıza görecekleri eğitimin hududu ne olursa olsun en evvel ve her şeyden evvel kendi geleneklerine milli ananelerine ve Türkiye'nin bağımsızlığına düşman olan unsurlarla mücadele etme gereği öğretilmelidir' diyerek konun ehemmiyetini belirtmektedir.

1990 yılında bağımsızlığını ilan eden Türk Cumhuriyetlerinden Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan ve Azerbaycan ile Rusya Federasyonundaki Tataristan 21 Mart Ergenekon Nevruz Bayramını "Milli Bayram" olarak ilan etmişlerdir. Temeli beş bin yıl önceye dayanan bu milli bayramı bizde 1991 yılında Türk Dünyası ile birlikte resmi tatil olmaksızın kut Sonuç itibari ile Mete Han döneminden bu yana var olan bu bayram, bir bahar bayramı geleneğidir" ifadelerini kullandı.

"1200 yıldan beri Müslüman Türklerle ilişkisi kalmamış olan Saha yani Yakut Türklerinin de Nevruz geleneğini eskiden olduğu gibi bütün canlılığı ile yaşattıkları görülmektedir" diyen Kazancı," Bu bayramın kaynağının Hun Türklerinden daha eski Türkler olduğu bilinmektedir.

Orta Asya'dan Anadolu'ya, Anadolu'dan Balkan Türklerine kadar çeşitli isimlerle anılarak kutlanan Nevruz, İslamiyet'ten önceki Türkler hariç dini hüviyeti bulunmayan bir gelenektir. Yaşama sevincini ifade eden, barış, kardeşlik, dostluk, yeniden doğuş ve diriliş günü olan milli bayramımızın Türk Milletine kutlu olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 128
Bu Ay : 4494
Toplam : 4494

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom