TÜBİTAK Bölge Sergisi Malatya'da Açıldı

Türkiye Bilimsel Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlenen araştırma projeleri yarışması sonucunda sergilenmeye değer 70 proje Malatya'da sergilenmeye başladı.

TÜBİTAK Bölge Sergisi Malatya'da Açıldı Malatya Kültür-Sanat

Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen bölge sergisinde yer alan projeler arasında, "Sosyal yıkım olmadan kentsel dönüşüm nasıl olur?", "Karakavak Mahallesi'ndeki kadına yönelik şiddetin analizi", "12 Eylül 1980 darbesi öncesinde Malatya'da yaşanan olayların yaşayanların gözüyle araştırılması ", "Malatya ve yöresinde Ermenilerin sebep olduğu olaylar", " Paralarımızın tarihsel süreç içindeki serüveni" gibi ilginç konuların da yer aldığı araştırma projeleri dikkat çekti. Adıyaman 2, Bingöl 1, Diyarbakır 13, Elazığ 9, Malatya 24, Mardin 5, Şanlıurfa 13 ve Tunceli 3 olmak üzere toplam 70 projenin yer aldığı ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlenen araştırma projeleri yarışması sonucunda sergilenmeye değer eserler Cuma akşamına kadar gezilebilecek. Bölge sergisinde yer alan Malatya'dan 24 eserin ismi ve okulları şöyle: "Zabıta Arılar (Özel Rahime Batu Anadolu Lisesi), Vitamin C uygulaması ile sigara dumanının buğday çimlenmesine etkisi (Özel Rahime Batu Fen
Lisesi), Biyokütle potansiyeline bağlı enerji üretiminin çoğrafi yönden değerlendirilmesi (Bilim ve Sanat Merkezi), Kalorifer kazanlarındaki kayıp ısıyı elektrik enerjisi olarak tekrar kazanma (Özel Rahime Batu Fen Lisesi), Araba sorgulamada yeni sistem (Özel Rahime Batu Fen Lisesi), Kırmızı lahana ve kırmızı pancardan elde edilen ekstrakların asit baz intikatörü olarak kullanılabilirliğinin araştırılması ( Özel Turgut Özal Anadolu Lisesi), Tek yumurta ikizleri ( 20 Mayıs Vakfı Turgut Özal Lisesi), Düzgün çokgenlerden yeni bir alan formülü ( Bilim ve Sanat Merkezi), N Yapraklı papatya ( Bilim ve Sanat Merkezi) , Uzaklık kavramına farklı bir bakış ( Özel Turgut Özal Anadolu Lisesi), Öklid iç çarpımına farklı bir bakış ( Özel Turgut Özal Anadolu Lisesi), Bir parabole eksenleri kestiği noktalardan çizilen teğetler arasındaki açı ( Özel Turgut Özal Anadolu Lisesi), Biri bizi gözetliyor (Bilim ve Sanat Merkezi ), Karakavak Mahallesi'ndeki kadına yönelik şiddetin analizi ( Orgeneral Eşref Bitlis Anadolu Lisesi), 14-17 yaş arası öğrencilerde popüler korku romanlarının etkileri ( Özel Rahime Batu Anadolu Lisesi), Sosyal yıkım olmadan kentsel dönüşüm nasıl olur (Yakınkent Sadiye Ünsalan Lisesi ) , Doğumunun 400.yılında Evliya Çelebi'nin izinde Malatya ( Bilim ve Sanat Merkezi), 12 Eylül 1980 darbesi öncesinde Malatya'da yaşanan olayların yaşayanların gözüyle araştırılması ( Özel Rahime Batu Anadolu Lisesi- Özel Rahime Batu Fen Lisesi), Malatya ve yöresinde Ermenilerin sebep olduğu olaylar (Özel Turgut Özal Anadolu lisesi ), Paralarımızın tarihsel süreç içindeki serüveni (Yakınkent Sadiye Ünsalan lisesi ), Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen bölge sergisi hakkında görüşlerini basın mensuplarına beldiren İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, " 24 proje ile en önde giden iliz. Bilim kurulu isabetli seçimler yapmış.

Ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğiyle ilgili , ülkemizin gelişimiyle ilgili bu tür organizeler önemlidir" diye konuştu. Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cemil Çelik ise, "Geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek için bu tür organizeler önemlidir. Çocuklarımız yarın ünevirsiteye bitirdiklerinde, buluş ve patentlere imza atan porjeler ortaya çıkaracak. katma değeri ürünler ortaya çıkaracaklar" şeklinde konuştu. "Türkiye 500 milyor dolar ihracat yapmalıdır dernek, patates domates satarak olmaz. Katma değeri yüksek ileri teknolojilerle bu ihracatı yapacağız" diyen Rektör Çelik, " Bunların ilacı da bu yaşlarda başlayarak çocukları teşvik etmektir."

ifadelerini kullandı. Serginin koordinatörü İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. İlhan İçen ise, 8 il'den toplam 312 projeninin bölge bilim kuruluna gönderildiğin ifade edip, 70 projenin belge sergisine davet edildiğini söyledi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 813
Bu Ay : 7610
Toplam : 7610

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom