Okul Yöneticilerine Seminer

BİLSAM Eğitimciler Platformu tarafından Malatya'daki bir çok okul müdürü ve müdür yardımcılarına yönelik "Eğitimde Yönetimden Yönetişime" konulu bir seminer düzenlendi.

Okul Yöneticilerine Seminer Malatya Eğitim

Malatya Öğretmenevi Toplantı Salon'da gerçekleştirilen ve çok sayıda okul müdürü ve yardımcısı katıldı. Programın ilk bölümünde İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve BİLSAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gezer BİLSAM'ın faaliyetleri hakkında kısa bir verdikten sonra "Küreselleşme Sürecinde Yöneticilik ve Liderlik" konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Prof. Dr. İbrahim Gezer, "Türkiye'de lider batı toplumlarına göre daha belirleyicidir. Günümüzde yeni kavramlar, yeni anlayışlar ortaya çıkmaktadır, bunlardan bir tanesi de yönetişim kavramıdır. Yönetim, hiyerarşik yapıdaki bürokratik yapıya dayalı bir yönetim modeli iken, yönetişim katı hiyerarşiden uzak, esnek bir yapılanmanın sahip olduğu bir yönetim şeklidir. Yönetişimde temel amaç bireyleri, sivil toplum kuruluşlarını, iş dünyasını diğer ifade ile topluluğu yönetim ile birleştirmedir.

Politikaların belirlenmesinde, uygulanmasında toplumu önemli bir faktör olarak devreye sokmaktır. Eğer devlet yada kamuyu esas alacaksa, devlet yada kamuya yeni aktörlerin katılması anlamına gelir. Eğer Milli Eğitim Bakanlığı olarak yönetişimi düşünürsek okulları, okul müdürlerini, öğretmenleri, velileri, öğrencileri yönetime katmak anlamına gelir" dedi.

Programın ikinci bölümünde ise İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ali Kış "Okul Geliştirmede Yöneticinin Rolü" konulu bir sunum gerçekleştirdi. Kış, "Okul geliştirmede en önemli özelliklerden bir tanesi bir anlamda okul yöneticisinin, okulun varlık nedeninin öğrencinin başarılı bir şekilde yetişmesini sağlamak olduğu gerçeğini hatırlamasıdır.

Okul geliştirme, sadece okul müdürleriyle ilgili bir kavram olmayıp, müdür yardımcısı, öğretmen, müfettiş gibi görevlilerle de birlikte düşünülen bir kavramdır.

Yöneticinin işlevi, öğrencilerin öğrenmelerini sağlamaktır. Okul sistemi içerisinde, bu temel işlevi desteklemek için oluşturulmuş insan ve madde kaynaklarının okul misyonuna odaklı çalışması, yönlendirilmesi güçlü bir yöneticiye ihtiyaç gösterir" ifadelerini kaydetti.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom