Tunus'tayım Dedi İstanbul'da Yakalandı

Malatya'da 29 kişi ile birlikte yargılandığı Battalgazi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Koktan, 7 aylık takip sonucunda yakalandı.

Tunus'tayım Dedi İstanbul'da Yakalandı Malatya Asayiş

  Malatya'da 29 kişi ile birlikte yargılandığı sahtecilik ve dolandırıcılık davasının firari sanığı Battalgazi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Koktan, mahkemeye içeriğinde tehdit ifadelerinin de yer aldığı mektup göndermesi üzerine yapılan 7 aylık takip sonucunda yakalandı.

Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki "Banka veya kredi kurumlarınca tahsis edilmemesi gereken krediyi sağlamak amacıyla dolandırıcılık, görevi kötüye kullanma, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, resmi belgede sahtecilik" iddiasıyla açılan davada 29 kişi ile birlikte sanık olarak yargılanan Battalgazi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Koktan, yaklaşık 5 yıldan beri firarda bulunuyordu.

Toplam 37 kişinin de mağdur olarak göründüğü davada hakkında yakalama kararı
nedeniyle 5 yıldan beri firarda olan kooperatif başkanı Hasan Koktan'ın Ekim 2011 tarihinde 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne kargo ile gönderdiği mektupta, hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasını ya da başka kişilerinde hakkında tutuklama verilmesini isteyerek, Malatya Adliyesi'ndeki bazı kişileri kendisinin tayin ettirdiğini ileri sürmüştü.

İçeriğinde mahkeme heyetine yönelik tehdit ifadelerinin de yer aldığı mektupta firari başkan Hasan Koktan, "2023'te görüşürüz. Tunus'tan selamlar" ifadesini de kullanmıştı. Mektup üzerine firari başkan Koktan'ın avukatı davadan çekilirken, mahkeme heyeti ise mektup hakkında adli işlem başlatmıştı. Mahkemenin talebi üzerine 7 aydan beri sürdürülen sıkı takip sonucunda, firari başkan Hasan Koktan, yaklaşık 5 yıl sonra İstanbul'da gizlendiği adreste yakalanarak Malatya'ya getirildi.

Bu arada, halen devam eden davanın iddianamesinde, "Dosyadaki deliller birlikte değerlendirildiğinde kooperatif başkanı şüpheli Hasan Koktan'ın diğer kredi borçlusu şüpheliler ile birlikte sahte belgeler ile kredi çektiği ve bu kredilerin bir kısmını kredi borçlusu şüphelilere verdiği, bir kısmını da kendi uhdesinde tuttuğunun anlaşıldığı, sahte ipotek belgelerine ilişkin evrakların ve yazıların dosya içerisinde bulunduğu, ipotek belgelerinin sahte olduğuna ilişkin ilgili tapu müdürlüğü yazısının da dosya içerisinde bulunduğu, şüpheliler H. Koktan, R. Demiralp, banka görevlileri Y. Kutlu, M. Sarıkaya ve İ. Dağ'ın diğer haklarında kamu davası açılan kredi borçlusu şüpheliler ile birlikte iştirak halinde hareket ettiklerinin kredi dosyalarının hazırlanış tarzı, kredi parasını ödeniş şekli ve ifadelerden anlaşıldığı, bu olayda bankanın 809 bin TL zarara uğratıldığı, mevcut şartlar itibariyle tahsis edilmemesi gereken kredinin banka sahte evraklarla yanıltılmak suretiyle kredinin tahsisinin sağlandığı ve kredinin çekilmiş olduğu" ifadeleri ileri sürülüyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 537
Bu Ay : 6517
Toplam : 6517

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom