Arguvan Türkü Festivali yapıldı

Festivali izlemeye gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Önder Sav, "Arguvan'ın kırmızı çizgisi var" diyerek neyi kastetti?

Arguvan Türkü Festivali yapıldı Malatya İlçe

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Arguvan Türkü Festivalinin 7.'si vatandaşların yoğun ilgisiyle sona erdi. Festivalin son gününde, türkü şölenini izlemeye gelenler arasında CHP Genel Sekreteri Önder Sav, CHP Grup Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Süha Okay, CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Mehmet Ali Özpolat, Genel Sekreter Yardımcısı Mesut Değer, CHP milletvekilleri ve il başkanları ile ilçe ve belediye başkanları da vardı.
Festivalde bir konuşma yapan CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Arguvan'da kısa süre öncesinde göreve gelmesine rağmen türkü festivali geleneğini sürdüren Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan ve emeği geçenlere teşekkür etti.

ARGUVAN TÜRKÜLERİNİ DİNLEMEK ÇOK GÜZEL
CHP'nin üst düzey yöneticileriyle birlikte festivale katıldıklarını ifade eden Sav, şöyle konuştu: "Arguvanlılarla beraber Arguvanlıların havasını birlikte soluyalım diye geldik. Sanılmasın ki, Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan CHP'den başkan olduğu için buraya geldik. Belki onunda bir katkısı var ama Arguvanlılar anımsarlar, Arguvan'da geçen yıl farklı bir partiden başkan olmasına rağmen Genel Başkanımız Deniz Baykal ve birçok yöneticimiz bu festivali onurlandırmışlardı. Elbette böyle bir güzelliği
birlikte solumak, Arguvan türkülerini birlikte dinlemek çok güzel olmalı."
Arguvan'ın güzelliği ve bu festivalin bu kadar görkemli olması neye bağlı diye hep merak ettiğini anlatan Sav, şunları söyledi: "Gelip gördükten sonra, dinledikten sonra bir takım haklı geçerliliklerinin olduğunu görebiliyorum. Her ne kadar Arguvan'ın nüfusu 9 bin olsa bile, merkez nüfusu 2 bin 100'e inse bile, Arguvan'ın nüfusu önemli değil Arguvan da yatan kültür güzelliği, birliktelik ve dayanışma önemli. Bu kadar güzide topluluk herhalde Arguvan'a boşuna gelmiyor. Bir keramet var. Keramet bizlerde
değil sizlerde, bu güzelliği oluşturanlarda." Hacı Bektaş-ı Veli ve Pir Sultan Abdal'dan dörtlüklerde okuyan Sav, sözlerine şöyle devam etti: "Sizin narınız ateşiniz olmasa bizim sacımız neye yarar. Geçmişi, tarihi milattan öncelere dayanan ve pek çok kültüre beşiklik yapmış olan Arguvan, elbette ki bu haklı şöhretini derinliklerden alarak geliyor. Ankara'da bir Arguvanlı dostumla buraya gelmeden önce konuştum. Bana Arguvan'da olanları ve olmayanları anlattı. Arguvan da olmayanlar, hastanesi, pastanesi, sineması, gazetesi, oteli, düğün salonu, toplantı salonu yok. Ama Arguvan da düşmanlık, kavga ve terör de yoktur. Arguvan da olanlar ise yol sorunu, su sorunu, yoksulluk, hiçbir şekilde bozulamamış güzel bir doğa ve çevre vardır ama onlar kadar önemlisi barış, hoşgörü, kardeşlik ve misafirperverlik vardır. Biz şimdi sizin bu misafirperverliğinize sığınıyoruz."
ARGUVANLILAR ATATÜRK İLKELERİNE BAĞLIDIR
Arguvanlıların bu kültür güzellikleri yanında kırmızı çizgileri de olduğunu anlatan Sav, şunları söyledi: "Bu kırmızı çizgileri, demokratik laik Cumhuriyet'ten yana olmak, Atatürk ilke ve inkılaplarına sonuna kadar sahip çıkmak, birer Mustafa Kemalci olmaktır. Bu güzelliklerin yanında kuşaktan kuşağa devir ettikleri hasretleri, zenginlikleri, sosyal güzellikleri de var. Evlatlarına yalan söylememeyi ve doğruyu yapmalarını, kin tutmamalarını, düşmanlık yapmamayı, incinsen de incitmemeyi, eline beline ve
diline sahip olmayı öğretip, öğütlerler. Tabii edep ve erkanı da öğretirler. Edebi erkanı bileceğiz ama hangi yolda gideceğimizi de bileceğiz. O yol belli, o yolu ustamız, kurtarıcımız, her şeyimiz, her şeyimizi borçlu olduğumuz Mustafa Kemal şöyle diyor; 'Yeni Türkiye'nin genç evlatları, yorulsanız da beni izleyeceksiniz. Dinlenmemek üzere yola koyulanlar, asla yorulmazlar'. Arguvanlılar da dinlenmemek üzere yola koyuldular asla yorulmayacaklar. Yolda yürüyeceğiz, dönmeyeceğiz. Bu inanç ve duygularla 7. Geleneksel Arguvan Türkü Festivali hepinize kutlu olsun."
CHP Genel Sekreteri Önder Sav'a konuşmasının ardından Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan tarafından Arguvan 7. Türkü Festivaline katılımları anısına bir plaket takdim edildi.
Daha sonra bir konuşma yapan Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan, katılımları dolayısıyla protokol üyelerine teşekkür ederek, "Arguvan Türkü Festivali'nde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Seneye türkü festivalimizin sekizincisinde görüşmek üzere hoşçakalın" diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından sahneyi birbirinden ünlü Türk Halk Müziği sanatçıları aldı. Grup Yorum ile alanı dolduran binlerce kişi bir ağızdan türkülere eşlik etti. Gecenin finalini ise Dertli Divani yaptı. Gece havai fişek gösterisiyle sona erdi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 218
Bu Ay : 218
Toplam : 218

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom