Kadın Çiftçiler Yarışıyor

Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması'nın Malatya il finali yapıldı.

Kadın Çiftçiler Yarışıyor Malatya Kültür-Sanat

Anemon Otel'de düzenlenen Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması programda ilk sözü, Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürü Hamit Aygül aldı. Aygül yaptığı konuşmada şunları aktardı: "İçinde bulunduğumuz bilgi çağında, üreticilerimizin her türlü teknik bilgi ile donatılması, bakanlığımızın en öncelikli konularından birisidir. Sadece erkek çiftçilerimizi değil kadın çiftçilerimizi de güncel bilgilerle donatarak, Türk tarımının hak ettiği seviyeye daha kısa sürede ulaşmasını hedeflenmekteyiz.

Çünkü kadınlarımız ev işlerinin yanı sıra bağda bahçede ahırda ve başka birçok işte erkeklerle birlikte omuz omuza çalışarak, tarıma büyük katkılar sağlamaktadır. Kadınlarımız iş yükü erkeklerden çok daha fazladır. bu nedenle onlar herkesten daha fazla sevgi ve saygıyı hak etmektedir.

Bakanlığımız kadınlarını bilgi düzeyini yükseltmek, toplumda hak ettikleri saygıyı hissettirmek adına 2004 yılından bu yana kadın çiftçiler yarışıyor programını düzenlemektedir."

Daha sonra sözü Belediye Başkan Yardımcısı Abuzer Kabakaş aldı. Kabakaş yaptığı konuşmada kadınların önemine temas ederek, "Malatya'nın her alanda olduğu gibi tarımda da başarının nasıl gösterile bileceğini birazdan izleyeceğiz ve kadınlarımızın bu alanda da yer aldıklarını görmüş olacağız. Katılımcılara da öz güvenlerinden dolayı başarılar diliyorum" diye konuştu.

Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir ise, "Malatya 80'li yılların başından beri sanayide çok iyi adımlar atarken geleneksel üretim sektörü olan tarım sektörünü de ihmal etmemiş ve tarımda da çok önemli imzalar atmaktadır. 2011 yılını değerlendirdiğimizde et üretiminden süt üretimine meyvecilikten tutunda birçok alanda baktığımız zamanda çok başarılı bir yılı geride bıraktığımızı görüyoruz. Bu rakamlar ilimiz ve bölgemiz açısından çok sevindirici bir olay. Ben bu başarılı çalışmalara imza atan başta tartım il müdürümüz olmak üzere tüm il tarım personeli müdürümüze teşekkürlerimizi iletiyorum" dedi.

Konuşmaların ardından kadın çiftçilerin bilgilerini ölçen bilgi yarışmasına geçildi. Yarışmada Battalgazi ilçesinden Lütfiye Elkan1. Doğanşehir ilçesinden Yasemin Şahin 2. Yeşilyurt ilçesinden Hilal Ciğerci 3. oldu. Dereceye girenlerden 1. olana cumhuriyet altını 2. olan bayan çiftçiye yarım altın, 3 olan bayan çiftçi çeyrek altın ayrıca dereceye giren bu kadın çiftçilere birer de budama seti hediye edildi. İl 1.'si olan Battalgazi ilçesinden Lütfiye Elkan'ın Tunceli'de düzenlenecek olan bölge yarışmasında Malatya'yı temsil edecek.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 28
Bu Ay : 6825
Toplam : 6825

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom