Japonya'dan Mesleki Eğitim Desteği

Japon hükümetinin Malatya'nın Darende ilçesine bağlı Balaban kasabasındaki kadınlara yönelik meslek edindirme amacıyla vereceği 100 bin dolar tutarındaki hibe programının protokolü Ankara'da imzalandı.

Japonya'dan Mesleki Eğitim Desteği Malatya Ekonomi

Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde düzenlene törene, Japonya Büyükelçisi Kiyoshi Arakı, Darende Kaymakamı Mehmet Aktaş, Balaban Belediye Başkanı Mehmet Kılıçer ile davetliler katıldılar.

Törende konuşan Japonya Büyükelçisi Kiyoshi Arakı, "Yerel projelere hibe programı kapsamında Türkiye'de gerçekleştirdiğimiz 21. Proje olan Malatya Kadınlar için eğitim ve destek evi projesinin hibe kontratını imzalayacağımızdan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Yerel projelere hibe programı yerel düzeyde faaliyet gösteren birçok kurumla işbirliği yapılarak kırsal bölgelerdeki ihtiyaçların, yardımsever duygularla ve ivedilikle karşılanması amacıyla kurulmuştur.

Program kapsamında bugüne kadar Türkiye'de 2000 yılından itibaren 20 proje hayata geçirilmiş ve toplam 1 milyon 400 bin dolar tutarında hibe yardımı yapılmıştır. Japonya Devleti olarak bu projemizde çok amaçlı kullanılacak merkezin inşasını ve merkezde verilecek olan bilgisayar, dil eğitimi, dokumacılık gibi kurslar için gerekli malzemelerin teminini sağlayacağız. Böylece Balabanlı kadınların mesleki eğitim almaları için gerekli fırsatı onlara sunacak ve kadınların toplum içindeki yerinin daha da ilerlemesine gelişmesine destek vermiş olacağız.

Türkiye genç ve yetenekli insan kaynağına sahip, enerji dolu, gelecekte de istikrarlı büyümesi öngörülen ender ülkelerden biri. Diğer taraftan ise, ülke içinde ekonomik gelişimin hızlı olduğu şehirler ile kırsal bölgeler arasındaki fark her geçen gün daha da büyüyor" dedi.

Japonya Büyükelçisi Kiyoshi Arakı şunları söyledi: "Özellikle kırsal kesimde kadınların ev işlerine boğulduğu, ailenin tüm ihtiyaçlarının karşılanması gibi önemli bir sorumluluk üstlendikleri ekonomik ve toplumsal olarak bağımsız olmalarının çok zor olduğu bir ortamda, kadınların ekonominin bu hızlı gelişimine ve toplumun değişimine büyük etki edecekleri düşünülüyor. Balaban belediyesi bu durumun bölgenin önemli bir sorunu olduğunu erken fark ederek projelendirmiş ve böylece halka gözle görülür, somut bir çözüm yolu göstermiştir.

Bu proje kapsamında belli yaş gruplarından ve çevreden kadınların ekonomik ve sosyal bağımsızlıklarını kazanmaya ve statülerini artırmaya yönelik uygun ortam sunulacaktır. Bunun yanı sıra, kadınların toplumsal gelişimiyle birlikte ekonomik gelişimleri de sağlanacaktır. Son dönemde Türkiye'de güçlü toplumun inşası bir devlet politikası olmuş, bu amaç doğrultusunda kadın hakları, sosyal yardımlaşma, kadının toplumsal yaşamda maruz kaldığı engellerin kalkması çok önemli bir amaçö haline gelmiştir.

Bununla birlikte kadının sosyo-ekonomik konumu güçlendiği ve kadının günlük yaşamda daha fazla karar verici rol oynadığı görülmektedir. Bu proje sayesinde Türk kadınının toplumsal gelişimi için önemli bir adım atıldığına inanıyorum".

Darende Kaymakamı Mehmet Aktaş ise Japonların yaşamış olduğu doğal afetlerden dolayı üzüntüleri her zaman yaşadıklarını ifade ederek, bundan dolayı tekrardan baş sağlığı dileklerinde bulunarak, verilen destekler içinde teşekkür etti.

Balaban Belediye Başkanı Mehmet Kılıçer ise Japon Hükümeti'nin kasabalarına vermiş olduğu hibe yardımdan dolayı teşekkür ederek, böylesine bir desteği yöre halkı olarak unutmayacaklarını ifade etti. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 104
Bu Ay : 6188
Toplam : 6188

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom