Kar Arapgir'e Yağdı

Merkezde Kar kalınlığının 2 metreyi geçtiği, çevre mahallelerde ise 5-6 metreye kadar yüksekliklere ulaştığı Malatya Arapgirde, karla mücadelennin maliyeti imkanları zorluyor.

Kar Arapgir'e Yağdı Malatya İlçe

 Arapkir Belediye Başkanı Haluk Cömertöğlu, bir yandan yağış bolluğuna sevinirken, diğer taraftan ise ulaşımı sağlamak için verilen  mücadele ve maliyetin yüksek oluşunun İlçeye ağır geldiğini belitti.

Arapkir Belediye Başkanı Haluk Cömertöğlu;

"İlçemizde Karla mücadelede bütün olumsuzluklara rağmen çalışmalarımız devam ediyor. Yaklaşık iki aydır aralıksız yağan kar ve sürekli rüzgarın etkisiyle oluşan tipiden dolayı kar mücadelesi her güne yenisini ekleyerek sil baştan yenilenmektedir.

Merkezde Kar kalınlığının 2 metreyi geçtiği, çevre mahallelerde ise 5-6 metreye kadar yüksekliklere ulaştığı, bunun ise elimizdeki araçların imkan ve kabiliyetlerinin dışına çıktığı, araçların üzerindeki operatörlerin kontak kapatmadan gayretlerine rağmen karla mücadelede çaresiz kaldıkları bir gerçektir.

Özellikle Türkiye genelinde bu yıl kar yağışlarının çok olması sesimizi ilgililere duyurmamıza engel teşkil etmiştir. Medyada sürekli il olduğu için gündem olan Bitlis’ ten büyük ve daha dağınık engebeli bir yerleşim sahasına sahip, derin vadiler içerisine konuşlanmış Arapgir’ in 280 km. uzunluğunda mahalle yollarını bütün olumsuzluklara rağmen özveriyle açık tutmaya çalışırken, sıkıntılarımızın aşılamaz hale geldiğini, göz yolunda düşen 25 ayrı noktadaki çığın sanki Arapgir Belediyesinin üstüne düştüğünü hissediyor olduk.

Yaklaşık 50 gündür iş makinelerinin kontak kapatmadan 24 saat çalışmaları sonucunda belediyenin aylık İller Bankası payının 4 misli büyüklüğünde mazot borcu oluşmuş ve ödeme yapılamadığı için belediye akaryakıt alamaz duruma gelmiştir. Buna ilaveten belediyenin önceki dönemdeki borçlarından dolayı uzlaşması sonucu gelen paylardaki düşme personel ücretlerini de ödeyemeyecek duruma getirmiştir.

Bu şartlarda 42 köy, 38 mezra, 21 mahalleye ilaveten Divriği, Kemaliye, Ağın bölgelerinin de içine katılırsa büyük bir sahada hizmet beklentisi gecikmeli ve aksatılarak devam ettirilebilmektedir. İsteğimiz hükümetimizin ilgili birimlerinden müracaatlarımızın kabul edilip, acil afet fonundan en azından akaryakıt borçlarımızın ödenmesidir.

Bu yılki olumsuzlukların ileriki yıllarda da yaşanmaması için zor bir coğrafyaya hizmet eden Özel İdare ve Karayolları birimlerinin makine ve ekipmanlarını yenileyerek güçlendirilmesi kaçınılmaz olmuştur. Çünkü iki aydır ulaşım sağlanamayan köylerimiz mevcuttur. Önümüzdeki yıllarda bu sıkıntıların yaşanmaması için ilgili kurumlardan birine kalıcı bir rotatif tahsisine ihtiyaç görülmektedir. Bu yağan karların tüm alt yapıyı ve üst yapı elemanlarını etkilediği mutlaktır, temennimiz sıcakların birden bire artarak sel ve taşkına dönüşecek olayların yaşanmaması yönündedir.

Bizimle ekip çalışması yapan Değerli İlçe Kaymakamımızın Başkanlığında, kriz masasını yönlendirilmesiyle birlik beraberlik içerisinde bu faaliyeti yürüten Özel İdare yetkilileri ve ekiplerine, Karayolları Bölge Müdürlüğü 85. Şube Şefliği personeline, özverili belediye çalışanlarımıza, Valilik bünyesinde krizi yöneten ve helikopter isteklerimizi makul karşılayan tüm yetkililer ve personele şükran ve saygılarımızı sunar, çalışmalarından dolayı teşekkürlerimizi sunarım." dedi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 638
Bu Ay : 7435
Toplam : 7435

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom