'Birliktelik Kaçınılmaz'

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) yönetim Kurulu üyesi ve 26 Meslek Komitesi Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, sektörlerin içinde bulunduğu darboğazı aşma noktasında 'Birlikteliğin' kaçınılmaz olduğunu söyledi.

'Birliktelik Kaçınılmaz' Malatya Haber

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) yönetim Kurulu üyesi ve 26 Meslek Komitesi Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, sektörlerin içinde bulunduğu darboğazı aşma noktasında 'Birlikteliğin' kaçınılmaz olduğunu söyledi. Sadıkoğlu, özellikle bayilerin ana satıcılara karşı ellerinin daha güçlü olması için sektörel lobinin mutlaka oluşturulması gerektiğini anlattı.

Sadıkoğlu, İnönü Üniversitesi bünyesinde kurulacak Teknopark'da önceliğin teknoloji üreten 26 gurup bünyesindeki işletmelere verilmesi gerektiğini belirtti.

Malatya'da bilgisayar satışı ve hizmetleri, programcılık ve telekomünikasyon hizmet sektörünü kapsayan Ticaret ve Sanayi Odası 26 Meslek Komitesi, Oda Yönetim Kurulu üyesi ve Komite Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu başkanlığında toplandı. Toplantıya 26 Grup Oda meclis üyesi Ahmet Turan Erol, komite üyeleri Kurtuluş Çırpıcı, Emine Yıldırım, Hasan Şen, Ticaret Odası Genel Sekreteri Erkan Gölgeli ile birlikte sektör temsilcileri katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan 26.Meslek Komitesi Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, teknolojik ürün alanında Malatya'da faaliyet gösteren iş kollarının içinde bulunduğu sıkıntıları sektör temsilcilerinin yakından bildiğini belirterek, "Çünkü, biz de aynı sektörün içindeyiz. Sorunlarımızı aşma noktasında neler yapabiliriz bunun için birliktelikleri sıklaştırmalıyız" dedi. 

Toplantının amacının da sektörde var olan sıkıntıları ilgili kurumlara aktarmak olduğunu belirten Sadıkoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Sektörümüz hizmet sektörü ve oldukça hassas bir sektör. Bu sektörde hizmet veren iş adamlarımızın ciddi sıkıntıları var. Öncelikle bayi konumunda olan iş adamlarımızın ana satıcılara karşı eli güçlü değil.

Örnek verecek olursak, ana satıcı bayi anlaşmalarında üstünlük hakkını kendi elinde tutuyor. Bu şu anlama geliyor. İstediği zaman anlaşmayı fesih edebiliyor ya da bu eşdeğerde yaptırımlar uygulayabiliyor.

Bu konuda hukuki bir araştırma yapılmalı ve bayilerimizin bu mağduriyeti giderilmelidir. Bu ve buna benzer sorunlarımızın aşılması için güç birliği gerekiyor. Birliktelik noktasında sektörümüzün sosyal altyapısı buna müsait. Yani biz bir araya gelerek bu tür sorunlarımızı aşarız. Bugünkü toplantımızın da ana amacı budur."

Sadıkoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası üyesi olarak faaliyet gösteren sektör temsilcilerinin kentte bu sektöre yönelik yapılan her türlü çalışmada avantajlı olması gerektiğini belirterek şunları söyledi: "Teknopark yakın zamanda faaliyete geçecektir. Değerli üyelerimizin de belirttiği gibi burada öncelik bu sektörde olanlara verilmelidir. Bizim sektörle uyuşan bu uygulamada yer tahsisi yapılırken Ticaret Sanayi Odası 26 Grup üyelerine öncelik verilmelidir."

Aynı zamanda 26. Meslek Komitesi üyesi de olan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyesi Ahmet Turan Erol da sektörel anlamda yaşanan sıkıntılara değindi. Bu tür toplantıların sık sık yapılması gerektiğine vurgu yapan Turan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Büyük firmalar da Malatya'ya geliyor. Malatya'daki pazara onlarda hakim olmak istiyorlar. Yerel firmaların gücü bu noktada zayıflıyor. Bu gücü yeniden oluşturmak için gerekli çalışmalar bir an önce başlatılmalıdır." 

Toplantıya katılan sektör temsilcileri de, Malatya'da faaliyet gösteren iş kollarında farklı işler yapanların olduğunu ve bu nedenle sektörlerinde bir karmaşıklığın söz konusu olduğunu ifade ettiler. Sektör temsilcileri yine kamu kurum ve kuruluşlarının teknolojik ihale ihalelerinde yerel firmalara öncelik vermesi gerektiğinin altını çizdiğini söyledi.

Toplantı sonunda, tüm komite üyelerinin katılacağı bir toplantıya KOSGEB Müdürü, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri ve Teknokent Genel Müdürü davet edildi.

Toplantı sonunda şu kararlar alındı: "26. Grupta yer alan firmaların içerisinde sektörle alakası olmayan farklı meslekte olan firmaların ayrıştırılmasına karar verildi. Teknokent'te 26. Grup olarak yer tahsisinde öncelikli hakka sahip olunması kararı alındı. Ulusal firmalardan ürün alımları yüzünden uygun fiyatlı ürün satışları sebebiyle yerel firmaların donanım satışlarında ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar.

İl bazında kurumların teknolojik ürün ve hizmet ihale ve alımlarında yerel firmaların desteklenmesi kararı alındı. Bayilik ağıyla çalışan büyük firmaların, ana satıcıların sözleşmelerinde tek taraflı hazırlamaları ve gerektiğinde tek taraflı fesh edilmesi sebebiyle yerel firmalar sıkıntı yaşamaktadır. Bu sebeple bayilerin bir yaptırıma zorlanacak şekilde sözleşme yapmaması gerekmektedir. Bayilerin korunması gerekmektedir."  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 297
Bu Ay : 5491
Toplam : 5491

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom