Bunları Bebeğiniz İçin Yapınız

Uzmanlar, anne ve babaların evde alacağı pratik önlemlerle çocuklarının daha güvenli ortamlarda yaşamasını sağlayabileceğini söylüyor.

Bunları Bebeğiniz İçin Yapınız Malatya Yaşam-Sağlık

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Göze, anne ve babaların bebekleriyle birlikte uyumamaması gerektiğini söyledi. Zira uyku sırasında yanlışlıkla bebeği ezmek, bebeğin yatak örtüleri arasında havasız kalmasına sebep olunabileceğine dikkat çeken Göze, "İlk aylarda bebeğin yatağı ebeveyn yatağının hemen yanına yerleştirilirse, gece besleme yapmak ve sonrasında bebeği tekrar yatağına koymak kolay olacaktır. Yatağı bebeğin içine gömüleceği kadar yumuşak olmamalıdır.

Mutlaka yatak kenalarında yaşa, hareketli olduğu dönemlere ve boyuna göre korkuluk bulunmalıdır. Uykuda dönme esnasında korkuluklara hızla çarpma ihtimaline karşı önlem alınmalıdır. Ayrıca yatak içinde dolanabileceği çarşaf, ip, lastik, kordon gibi malzemeler bulunmamalıdır" dedi.

Evdeki su ısıtıcısının sıcaklığının 49 derecenin üzerine çıkmayacak şekilde ayarlanması gerektiğinin altını çizen Göze, "Eğer bu ayarlamayı yapma durumu yoksa mutlaka banyo suyunun sıcaklığı ebeveyn tarafından kontrol edilmeli.

Bebek veya çocuğun su musluğuna ulaşımı çocuğu belli bir uzaklıkta tutma, banyo yaptırırken yanından hiç ayrılmayarak sürekli gözleme ve musluklar üzerine takılabilecek bazı koruyucular yardımıyla engellenmelidir. Zehirlenmelerden korumak için, ilaçlar ve ev temizlik malzemeleri çocukların görebileceği ve ulaşabileceği yerlerden uzak tutulmalıdır.

Bu ürünler kendi orijinal ambalajlarında tutulmalıdır. Anne babalar çocuklarına hiçbir zaman ilaçların şekere benzediğini, tadının şeker gibi olduğunu söylememeli" şeklinde konuştu.
Bebek ve çocukların gözlem altında tutulmadıkları zamanlarda banyo küvetinde veya içinde su olan bir kovada boğulmaları ile ilgili pek çok üzücü olay yaşandığını hatırlatan Göze, şu uyarılarda bulundu:

"Bebekler ve küçük çocuklar hiçbir zaman banyoda gözden uzak bırakılmamalı. Ev içinde küvet ve kovalarda su bekletilmemeli. Eğer ailenin oturduğu yerde yüzme havuzu varsa, mutlaka etrafının uygun bir parmaklık ve kapı ile kontrole alınmış olması sağlanmalı. Ayrıca beş yaşından itibaren çocuklara yüzme öğretilmeli."

HAYAT KURTARAN UYARILAR

Küçük elektrikli ev aletlerinin fişlerini çekip kordonlarının toplanması gerektiğini ifade eden Göze, "Ekmek kızartıcı veya sıcak yüzeyli fırın gibi cihazları çocukların yaklaşamayacağı yerlerde tutun. Keskin bıçakları ve mutfakta kulllanılan makasları çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutun. İlaç ve ev temizlik malzemelerini çocukların ulaşamayacağı yerlerde, mümkünse kilitli dolaplarda tutun. Bu ürünlerin çocukların açamayacağı kapaklılarını tercih edin. Evinizde yangın söndürücü bulundurun.

Çakmak ve kibritlerin çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmesi gerekir. Ocakta yemek pişirirken öncelikle arkadaki ocak gözlerini kullanın. Tencere ve tava saplarını çocuğunuzun ulaşamayacağı şekilde döndürün. Ocaklar için tezgaha monte edilen metal koruyucu paneller kullanmak faydalı olacaktır.

Hem ocaktaki tavaya ulaşmasını ve özellikle elektrikli ocaklarda sıcak yüzeye temas etmesini, hem de ocaktan sıcak yağ ve su sıçramasını engellemiş olursunuz. Mama sandalyesi kullanıyorsanız, emniyet standartlarına uygun ve koruyucu kemer ve kilit sistemlerinin çalışır durumda olmasına dikkat edin. Sivri masa ve sehpa köşelerini koruyucularla kapatın.

Elektrik telleri ve perde açıp kapama iplerini çocukların ulaşamayacağı şekilde düzenleyin. Televizyon gibi ağır cisimleri düşmeyecek şekilde yerleştirin. Sıkça oyun oynadıkları alanlarda ucu havaya kalkan halı köşelerini, kapı eşiklerini gözden geçirin" uyarılarında bulundu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 202
Bu Ay : 202
Toplam : 202

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom