Suriye Ordusu Humus'u Bombalıyor

Suriyeli aktivistler, hükümet güçlerinin Kızılhaç konvoyunun girişine izin vermediği Humus şehrinde birçok bölgeyi bombalamayı sürdürdüğünü bildirdi.

Suriye Ordusu Humus'u Bombalıyor Dünya

Humus'un Halidiye bölgesinde oluşturulan bir klinikte görev yapan Doktor Ebu Hassan el Humsi, son saldırılarda yaralanan yaklaşık 12 kişiyi tedavi ettiğini söyledi.

Yerel Koordinasyon Komiteleri aktivistleri ise, bugün erken saatlerden itibaren Halidiye, Bab-ı Sbaa ve Hader bölgelerinin topçu ateşiyle vurulduğunu belirtti.

Bab-ı Amr bölgesine ilaç, gıda ve temel ihtiyaç maddeleri taşıyan Kızılhaç konvoyunun hükümetten giriş izni aldığı ancak askeri birliklerin buna müsaade etmediği öğrenildi.

Bu arada, geçtiğimiz hafta Bab-ı Amr'a yönelik bombardımanda hayatını kaybeden batılı gazeteciler Marie Colvin ve Remi Ochlik'e ait cesetlerin Uluslararası Kızıl Haç Örgütü (ICRC) yetkililerine teslim edildiği bildirildi.

ICRC Sözcüsü Carla Haddad, Cenevre'de yaptığı açıklamada, "Marie Colvin ve Remi Ochlik'in cesetlerini teslim aldık. Cesetler, ICRC eşliğinde, Suriye Arap Kızıl Ay ambulansıyla nakledildi" dedi.

Yaklaşık 1 milyon kişinin yaşadığı Humus'un çeşitli bölgelerinden gelen haberlerde, muhalif Özgür Suriye Ordusu savaşçılarının, yoğun saldırılar sebebiyle mevzilerini terk etmiş olabilecekleri bildirildi.

Muhalif aktivistler, Humus'ta birçok bölgede kontrolü sağlayan Suriye askerlerinin evleri yaktığını, 12 yaşın üstünde erkeklerin tutuklandığını, bazı kişilerin de yargısız şekilde infaz edildiğini iddia etti. Aktivistler, Humus'ta askerlerin yakaladığı 17 erkeğin başları kesilerek öldürüldüğünü ileri sürdü.

İki gün önce Bab-ı Amr'dan Lübnan'a kaçan Suriyeli aktivist Bassel Fuad, hala Humus'ta olan ve uydu telefonu aracılığıyla görüştüğü bir arkadaşının, hükümet yanlısı silahlı birliklerin Bab-ı Amr'da ev ev baskınlar düzenlediğini ve bazı evleri yaktıklarını söylediğini belirtti.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir başka aktivist ise dün yaptığı açıklamada, Halidiye bölgesinde hükümet yanlısı güçlere karşı bir direniş olmadığını belirterek, "Sadece havan topu saldırısı ve bombardıman var" diye konuşmuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 381
Bu Ay : 3825
Toplam : 3825

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom