Malatya Kültür Kentidir

Malatya’dan gelen turistlerin, Adıyaman üzerinden, Adıyaman’dan gelen turistlerin de Malatya güzergah’ından devam ederek, farklı yerleri, ve zenginliklerimizi görmelerini sağlamak temel amacımız olmalıdır.

Malatya Kültür Kentidir Malatya Kültür-Sanat

Malatya Milletvekili Mustafa Şahin’in TBMM genel kurulunda Malatya’nın kültürel yapısı ve Nemrut konusunda bir konuşma yaptı.Yaptığğı komuşamada;

"Malatya doğu ile batı arasında geçiş görevi yapan, dünya kayısı başkenti olan bir ilimizdir. eğitim, sağlık, sanayi, kültür, ulaşım ve turizm alanında her geçen gün kabuğunu kırıp büyüyenve gelişen; özellikle akparti iktidarlarıyla büyümeyi ve gelişmeyi sağlıklı ve planlı sürdürdüğü için çevre illerden de ciddi bir göç almaktadır.

Dünya’da en çok karaciğer nakli’nin yapıldığı Turgut Özal Tıp Merkezine sahip olmamız bizi sağlık turizm’i noktasında yabancı ülkelerden tercih edilen bir il konumuna getirmiştir. Adrese dayalı nüfus sayımında büyükşehir olmak için gereken nüfus kriterini de aşmış bulunmaktayız. İlimizde Aslantepe’de yapılan kazılarda, çok sayıda taştan ve pişmiş topraktan damga mühürleri ile pişmemiş toprak mühür baskıları bu yörelerin önemli bir ticaret ve yerleşim yeri olduğunu belgelemektedir.

Özellikle Anadolu’da ilk şehir devletinin kurulduğu , ilk devlet bürokrasisinin ve ilk muhasabe kayıtlarının tutulduğu yerdir.

Malatya : Hititler, Asurlar, Medler, Persler, Roma, Bizans, Büyük Selçuklu Devleti, Danişmentliler, Anadolu Selçuklu Devleti, Dulkadiroğulları ve Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyetinde bulunan Dar-ul Rifa (mutluluk ve huzur) şehridir.

Değerli milletvekilleri;

Malatya’da birçok devletin ve imparatorluğun ikame etmesi sonucu o dönemden kalan birçok eser Malatya halkı tarafından korunup , Ak  Parti iktidarları döneminde onarılmıştır.

Geçen hafta burada “Malatya halkı’nın yeterli kültürel bilince sahip olmadığını ifade edenlere , tarihi eserlerin taşlarını ev yapmak ya da değirmen taşı yaparsınız” diye imada bulunanlara Malatya, tarihi eserlerine sahip çıkarak cevap vermektedir.

Malatya’nın kültürel hayatına baktığımızda:

Şelçuklular döneminde Şahabe-i Kübra ve Şahabe-i Şura medreselerinin yapıldığı ,
Niyazi Mısri , Somuncu Baba,Muhittin Arabi ve Mevlana’nın hocası Sadettin Konevi gibi gönül adamlarının yetiştiği, Osmanlı Devletine en çok paşa yetiştiren ,Türkiye Cumhuriyeti’ne iki cumhurbaşkanı ve iki başbakan yetiştiren,,

Dünyaca ünlü bilimadamları ile milletin gönlünde taht kurmuş olan sinema,tiyatro ve ses sanatçılarının yetiştiği, bugün, kürt vatandaşlarımızın kültürel mirasını korumak ve sürdürmek için TRT tarafından kürt yazar Ahmet Hani’nin eseri olan Memo-Zin filmi’nin tarihi ve doğal güzelliklere sahip Arapgir ilçemizde çekildiğini belirtmek istiyorum.

Malatya’nın kültürel zenginliklerini merdivenin her basamağına yazsak,Beydağlarından Nemrut’un zirvesine kadar yol olur. Malatya’nın kültürel bilinç ve şuurdan yoksun olduğunu söyleyenleri bu kültürel zenginlikleri görmeleri için Malatya’ya davet ediyorum.

1954 yılına kadar beraber ve kardeşçe yaşadığımız Adıyaman ilimiz ile kültürel, folklorik, sosyal, ekonomik, aile bağlarımızın halen devam ettiğini adeta et ve tırnak gibi olduğumuzu burada belirtmek istiyorum. Dünya’nın ortak kültür mirası olan Nemrut üzerinde iki il arasında polemik yaratarak bir problem varmış gibi göstermek, her iki ilimizin insanlarına en büyük haksızlık olur.

Hepimizin amacı, Unesco tarafından 1987 yılında dünya kültür mirasının ortak değeriolarak kabul edilen Nemrut’un Dünya’ya tanıtımını daha iyi yaparak, buraya gelen turist sayısını arttırmaktır. Hiçbir turist kör nokta olan çıkmaz bir yola girmek istemez. Onun için Malatya’dan gelen turistlerin Adıyaman üzerinden, Adıyaman’dan gelen turistlerin de Malatya güzergah’ından devam ederek, farklı yerleri, ve zenginliklerimizi görmelerini sağlamak temel amacımız olmalıdır.

Geçmiş dönemlerde insanlar arasında bölgesel, ırksal, dinsel ve kültürel değerlerle ayrımcılığı körükleyip siyasi hükümranlık peşinde olmaya çalışan zamanın firavunları, şeddatları ve nemrutlarının o günün insanlarına ne tasladıkları veinsanlarımız tarafından nasıl yad edildiklerini gayet iyi bilmekteyiz. Bugün ise siyasi sorumluluk üstlenmiş şahsiyetler olarak iki güzel şehrimizin nadide insanlarının, birlik ve beraberlik değerlerini gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak bizim görevimiz oldduğunu düşünüyorum.

Unutulmamalıdırki insanların renkleri, dilleri ve hayalleri nakadar farklı olursa olsun gözyaşları hep aynıdır." dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 597
Bu Ay : 5487
Toplam : 5487

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom