Tesisin Komutanı Türk Subayı

Dışişleri Bakanlığı, Malatya'da faaliyete geçtiği bildirilen Füze Kalkanı Sistemi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, radar tesisinin komutanının bir Türk subay olduğu belirtti.

Tesisin Komutanı Türk Subayı Malatya İlçe

Dışişleri Bakanlığı, Malatya'da faaliyete geçtiği bildirilen Füze Kalkanı Sistemi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, radar tesisinin komutanının bir Türk subay olduğu belirtilerek, balistik füze saldırısı niyetleri olmayan ülkelerin bu sistemden endişe etmemeleri gerektiği kaydedildi.

Malatya'nın yerel internet haber sitelerinden Malatyahaber.com yazarı Niyazi Doğan'ın Füze Kalkanı Kürecik Radar Üssü konusundaki sorularına cevap veren Dışişleri Bakanlığı, yapmış olduğu açıklamada, "Balistik füze saldırısında bulunmaya niyeti olmayan ülke ve uluslararası aktörlerin bu sistemden endişe etmemeleri gerektiği açıktır" vurgusunu yaptı.

"ÜLKEMİZDEKİ ERKEN UYARI RADARI, NATO FÜZE SAVUNMA SİSTEMİNİN BİR UNSURUNU OLUŞTURACAKTIR"

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "Kuzey Atlantik Antlaşması'nın en önemli maddelerinden biri Müttefikler arasında müşterek savunma müessesesini tesis eden beşinci maddedir. 2010 Kasım ayında gerçekleştirilen NATO Lizbon Zirvesinde kabul edilen İttifakın yeni Stratejik Konsepti NATO füze savunma yeteneğinin müşterek savunmanın ayrılmaz bir parçası olduğunu kayıt altına almıştır.

Müttefik ülkeler halklarının, topraklarının ve birliklerinin korunmasına yönelik olarak bir NATO füze savunma sistemi geliştirilmesi kararı keza Lizbon Zirvesinde alınmıştır. Tamamen savunma amaçlı olan bu sistemin herhangi bir ülkeye karşı kullanılması hedeflenmemektedir. Bu sistem, İttifakın mevcut imkanları temelinde ve Müttefiklerin katkılarıyla inşa edilecektir ve tamamen savunma amaçlıdır. Ülkemizdeki erken uyarı radarı, NATO füze savunma sisteminin bir unsurunu oluşturacaktır" ifadelerine yer verildi.

"BALİSTİK FÜZE SALDIRISINDA BULUNMAYA NİYETİ OLMAYAN ÜLKE VE ULUSLARARASI AKTÖRLERİN BU SİSTEMDEN ENDİŞE ETMEMELERİ GEREKTİĞİ AÇIKTIR"
Açıklama da şu ifadeler yer aldı:
"NATO füze savunma yeteneği çerçevesinde ülkemizde bir erken uyarı radarı konuşlandırılmasına ilişkin hukuki metin doğal olarak NATO Lizbon Zirvesinde alınan kararları temel almıştır.

Mevzuatımıza göre NATO çerçevesindeki faaliyetler hakkında çok taraflı ya da ikili anlaşmalar akdedilebilmektedir. Bahse konu sistemin ve erken uyarı radarının savunma amaçlı olduğu ve balistik füze saldırısında bulunmaya niyeti olmayan ülke ve uluslararası aktörlerin bu sistemden endişe etmemeleri gerektiği açıktır."

"SİSTEMİN ARA YETENEĞİ 20 MAYIS'DA ŞİKOGO'DA İLAN EDİLECEK"

Açıklamada, "NATO füze savunma sistemi ve bunun bir unsuru olan erken uyarı radarı sayesinde elde edilecek bilgiler NATO'nun mevcut usulleri çerçevesinde sadece Müttefikler arasında paylaşılacak ve İttifak'ın savunmasına yönelik olarak kullanılacaktır. Söz konusu radarın bir unsurunu oluşturacağı NATO füze savunma sisteminin ara yeteneğinin 20-21 Mayıs 2012 tarihlerinde Şikago'da düzenlenecek NATO Zirvesinde ilan edilmesi öngörülmektedir" denildi.

"TESİSİN KOMUTANI TÜRK SUBAYIDIR"

Açıklamada son olarak "Radarın yeri tespit edilirken, insan sağlığı ve çevrenin korunması hususları en ön planda bulundurulmuştur" denilen Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasının son bölümünde ise "NATO füze savunma sistemi kapsamındaki Radar Tesisinin Komutanı bir Türk subayıdır" şeklindeki bilgiye yer aldı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 86
Bu Ay : 7723
Toplam : 7723

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom