Hocalı Katliamının 20. Yıl Dönümü

Malatya MAZLUM-DER başta olmak üzere, Türkiye Kamu- Sen Malatya İl Temsilciliği, Hocalı katliamıyla ilgili, dünyada hiçbir şey olmamış gibi 20 yıldır seyirci kalanlara hatırlatmada bulundular.

Hocalı Katliamının 20. Yıl Dönümü Türkiye-Dünya

HOCALI KATLİAMI SORUMLULARI HESAP VERMELİDİR

Malatya MAZLUM- DER, 6 Şubat 1992 yılında Ermeni birlikler tarafından kuşatılan Hocalı’da bir katliam gerçekleştirildi. 3000 Azerinin yaşadığı Hocalı’da bu katliam sonunda 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere 613 sivil katledilmiş, 487 kişi ağır yaralanmış, 1275 kişi kaçırılmış, kaybolan 150 kişiden o günden sonra hiçbir haber alınamamıştır. Katliamın ve vahşetin boyutları birkaç gün sonra Hocalı’ya ulaşıldığında cesetlerin etrafa saçılan parçalarından, kafa derisi yüzülen, uzuvları kesilen insanlar görüldüğünde anlaşılmıştır.

Katliamın gelişi seyrine bakıldığında önce gorbaçov tarafında bölge silahsızdırılmış sonra ermenilerin katliamı gerçekleştiği görülmüştür.

20. Yüzyılda dünya kamuoyunun gözleri önünde yaşanan katliam, bölgede bulunan savaş muhabirleri tarafından dakika dakika görüntülenip dünyaya duyurumuş, vahşete sessiz kalan dünya devletleri ve BM’nin; insan haklarını ve evrensel hukuk normlarını hiçe sayarak insanlar arasında etnik köken, dini inanış gibi kriterlere göre yaptığı ayrımcılık nedeniyle katliamı yapanlardan hala hesap sorulamamıştır.

Aradan geçen 20 yılda katliama katılan hiç kimse uluslararası mekanizmalarca yargılanmamış, konu ile ilgili kapsamlı bir soruşturma dahi yapılmamıştır. BM ve Avrupa ülkeleri bir yandan diğer devletlere insan hakları karneleri dağıtırken, diğer taraftan kendi gibi olmayan, yaşamayan ve inanmayan insanlara yaşam hakkını bile tanımayacağını açıkça deklare etmiştir.

Mazlumder Malatya Şubesi olarak Hocalı katliamının 20. Yıl dönümü dolayısıyla dünya devletlerine ve bu devletlerin üst kuruluşlarına -unuttuklarını düşündüğümüz hocalı katliamı ve güncelliğini koruyan afkanistan da müslümanların değerlerine yapılan saygısızlığın hesabının bir an önce sorulmasını bekliyoruz.

TÜRKİYE KAMU-SEN

 Türkiye Kamu-Sen Malatya şubesisi; 1991 yılı Ekim ayından beri kuşatma altında tutulan Hocalı'ya, Rusların 366. Alayı'nın desteğini alan Ermeniler 26 Şubat 1992'de girdiler. Yalnızca bir gün içinde tümü savunmasız 63 çocuk, 106 kadın, 70 yaşlı olmak üzere 613 kişiyi katlettiler. Ayrıca, 487 kişi ağır yaralandı ve 1275 kişi ise rehin alındı. Ermeniler yakaladıkları herkese işkence yaptı" ifadelerini kullardı.

"Ama ne yazık ki, bugün soydaşlarına yapılan her türlü işkence ve soykırımı unutan birtakım Türk vatandaşları Biz Ermeniyiz diye sokaklarda mitingler düzenlemekte sözde Ermeni soykırımı masalıyla Türk üniversitelerinde konferanslar düzenlemeye devam etmektedir. İbret verici olan tamamı kayıtlara geçirilmiş, tanıkları olan, fotoğrafları olan bir katliam için ise sözbirliği etmişçesine sözde aydınlardan hiçbir tepki gelmemektedir. Ancak Ermenistan'ın Karabağ'ı işgali ile yaşanan dram, Hocalı ile sınırlı değildir.

İşgallerde toplam 20 bin Azeri Türk'ü şehit edilmiştir" diyen Çelik, "49 bin kişi yaralanmış; işgal, Azerbaycan'ı 60 milyar dolarlık ekonomik zarara uğratmıştır. Bugün Azerbaycan topraklarının beşte biri Ermeni işgali altında inim inim inlemekte, 1 milyon 200 bin Azerbaycan Türkü asırlardır yaşadıkları Karabağ'dan uzakta, adeta sürgün hayatı yaşamaktadır.

Hal böyle iken 20. yüzyılın son yıllarında Azerbaycanlı soydaşlarımıza gözlerinin önünde uygulanan soykırımı, işgali ve hala yaşanmakta olan dramı görmezden gelerek, Türklerin Ermenilere soykırım yaptığı yalanı üzerinden yürütülen kara propagandaya destek veren ve kanun çıkartarak 'Ermeni soykırımı yoktur' diyenleri cezalandırmayı öngören Fransa'yı; insafa, izana ve insanlığa davet ediyor, bir kez daha şiddetle kınarken buradan Ermeni soy kırımı yoktur, Bu ülkenin insanına yakışanı Hepimiz Müslüman Türk'üz diye haykırıyoruz" şeklinde konuştu.

"Türkiye'deki ve Azerbaycan'daki herkes biliyor ve bilmelidir ki, Azerbaycan ve Türkiye toprakları bizim namusumuzdur" diyen Çelik, Türkiye ve Azerbaycan'ın bir can olduğunu bir kez daha herkese ilan ettiklerini kaydetti. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 103
Bu Ay : 1671
Toplam : 1671

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom