Karakaya Baraj'ında Balçık Oluştu

Malatya'da organize sanayi bölgelerindeki atık suların Karakaya Baraj Gölü'ne akıtılması nedeniyle, göletin bazı bölümlerinin balçık tuttuğu iddia edildi.

Karakaya Baraj'ında Balçık Oluştu Malatya Haber

2. Organize Sanayi Bölgesi'nde yapımı büyük oranda tamamlanan arıtma tesisinin 2011 yılı sonunda hizmete gireceği daha önceden yetkililer tarafından açıklanırken, arıtma tesisinin bugüne kadar hizmete açılamadığı belirtildi. Yetkliler, arıtma tesisinin 15 gün içerisinde hizmete surulmasının planlandığını dile getirdi.

Bu arada, arıtma tesisi bulunan ancak yetersiz kalması nedeniyle 31 Ekim 2010 tarihinde yapılan ihale ile 2. Organize Banayi Bölgesi'ne yapılan ikinci arıtma tesisi 2 yılda tamamlanacağı açıklanmıştı. Ancak, milletvekillerinin girişimleriyle bu süre bir yıla düşürülmüştü.

Bunun üzerine, 24 bin metreküplük kimyasal ve biyolojik arıtma tesisi yapımıyla ilgili olarak daha önceden yapılan açıklamalarda 2011 yılı sonu itibarıyla tamamlanacağı ifade edilmişti. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, arıtma tesisiyle ilgili daha önce yaptığı açıklamada, "2. Organize Sanayi Bölgesi de devreye girince kapasiteyi taşıyamaz olduk. Böylelikle bazen kapasitemizin üzerine çıkmak zorunda kaldık.

Bunu da hiç bir zaman kamuoyundan gizlemedik. Açık ve net konuştuk, dedik ki, 'Sanayimiz büyüyor, atık suda da artış var, bazen kapasitemizin çok üstüne çıktığımız anlar oluyor, böylelikle çevreye zarar veriyoruz.' Bu çevreye verdiğimiz zarardan dolayı da zarar gören vatandaşlarımızdan da defalarca, özür diledik.

Netice de biz o sıkıntıları gördüğümüz için, Malatya 2. Organize Sanayi Bölgesi'ne hatta ileride 3. Organize Sanayi Bölgesi'nin de devreye girmesi ile yeni arıtmalara ihtiyaç olduğunu düşünerek, 2. Organize Sanayi Bölgesi'nin arıtması ile ilgili ciddi bir çalışmayı başlattık.

2. Organize Sanayi Bölgesi arıtma tesisi 2 yılda bitmesi gerekirken, biz bunu 1 yıl öne alarak, ödenek sıkıntısını çözerek, Aralık ayı sonu itibariyle faaliyete hazır gele getiriyoruz. 2. Organize Sanayi Bölgesi'nin arıtma tesisini 2011 yılı Aralık sonu itibarıyla devreye almış olacağız. Son teknolojiye göre kurulan bir arıtma tesisi. Suyu doğal renginde akıtacağız. Hem biyolojik arıtma, hem kimyasal arıtma sonucunda orada çıkan suyun tarımda kullanılabileceği bekleniyor" demişti.

Bu arada, Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi'ne ait Arıtma Tesisi'nden çıkan atık suların verildiği Şahnahan bölgesinde vatandaşların bahçe ve ağaçlarının zarar görmesi iddiası ile açılan dava Malatya 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam ediyor.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 287
Bu Ay : 287
Toplam : 287

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom