'Kaddafi' Modeli İstiyorlar

Libya'da yapılan bir kamuoyu yoklaması, birçok kişinin, ülkenin daha demokratik bir model altında yönetilmesindense, başlarında tek bir güçlü lider görmek istediğini ortaya koydu.

'Kaddafi' Modeli İstiyorlar Dünya

Oxford ve Bingazi Üniversitelerinden araştırmacılar tarafından yürütülen araştırma Libya'da 42 yıllık Kaddafi iktidarının son bulmasından bu yana, bu türde yapılan ilk çalışma.
Araştırmaya katılanların çoğu ülkede durumun düzeldiğini belirtti.

BBC'nin Libya muhabiri Gabriel Gatehouse, yapılan yoklamadan ortaya, gelecek konusunda çok iyimser ama eski alışkanlıklarından vazgeçemeyen bir ülke tablosu çıktığını belirtiyor. Yoklamaya katılan Libyalıların yüzde 40'ından fazlası "Libya'nın gelecek 12 ay içinde tek bir ya da bir grup güçlü lidere ihtiyaç duyduğuna" inandıklarını belirtti. Demokratik bir model oluşturulmasını isteyenlerin oranıysa sadece yüzde 15 çıktı.

Yoklamaya katılanların beşte dördü devrimden bu yana siyasete ilgilerinin arttığını söyledi. Katılımcıların yüzde 16'sı siyasi amaçlar için şiddet kullanmaya hazır olduklarını belirtti. "En büyük kaygılarının ne olduğu" sorusuna ise, yoklamaya katılan Libyalıların yarısından fazlası, "en büyük önceliğin, suç ve toplum içindeki düzensizlikle mücadele olduğu" yanıtını verdi.

Araştırma sırasında Albay Kaddafi'nin devrilmesiyle sonuçlanan devrimin hatalı olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 4'tü. Katılımcıların yüzde 15 kadarı bir yıl öncesine kıyasla daha kötü bir durumda olduklarını belirtti.

Ancak araştırmaya katılan Libyalıların dörtte üçünden fazlası, bundan bir yıl sonra, yaşamlarının bugünkünden çok daha iyi olacağına inandıklarını söyledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 611
Bu Ay : 8670
Toplam : 8670

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom