Meclis'te Birliğin İlk Adımı

''Bugün benim için bir milat...Hem Meclisteyiz, hem de bütün partilerin desteğiyle güzel bir çalışma yapılıyor. Bu kapıyı Başbakan açtı, sonrası daha kolay oldu''

Meclis'te Birliğin İlk Adımı Türkiye-Dünya

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, hayvan hakları konusunda mecliste grubu bulunan parti temsilcileri, sanatçı ve STK temsilcileriyle ortak basın toplantısı düzenleyerek, mevzuatta yapılacak değişiklikler hakkında bilgi verdi.

''Hayvanların da canı var, onları seviyoruz'' diyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türk kültüründe de hayvan sevgisinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hayvan haklarıyla ilgili mevzuatın, bütün toplum kesimlerinin destek vereceği şekilde değiştirilmesi için talimat verdiğini anlatan  Prof. Dr. Eroğlu, bu maksatla çalışmalara başladıklarını, bakanlık olarak hazırladıkları çalışmayı, ilgili diğer bakanlıklar, parti grupları ve sivil toplum kuruluşlarının da görüşü alınarak olgunlaştırdıktan sonra Meclise sevk edeceklerini ifade etti.

Mevzuatı gözden geçirirken hayvanlara yönelik bazı cezaların ağır olmadığını gördüklerini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ''Kedi, köpek öldürmek cezasız bırakılmamalı'' dedi.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Hükümet oldukları tarihten beri hayvan haklarıyla alakalı önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, bunlar hakkında bilgi verdi. Hayvanları Koruma Yasasının çok önemli bir adım olduğunu belirten Prof. Dr. Eroğlu, bunun ardından bazı yönetmeliklerin çıkarıldığını söyledi.

Türkiye'de 150 geçici hayvan barınağında 45 bin 624 hayvan bulunduğunu ifade eden
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sokak hayvanlarının kısırlaştırılması, aşılanması ve küpelenmesinde seferberlik başlattıklarını, 2009-2011 yılları arasında belediyelere 4 milyon 311 bin lirayı hibe olarak aktardıklarını, geçici hayvan barınak ve bakımevleri için tip projeler çıkardıklarını söyledi.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ekolojik çevrim açısından yaban hayatına yönelik çalışmalara da önem verdiklerini belirterek, nesli tükenmekte olan hayvanların korunmasını da dikkate aldıklarını, kış aylarında yiyecek sıkıntısı çeken hayvanlar için doğaya 35 ton yem bıraktıklarını anlattı.
Prof. Dr. Eroğlu, konuyla alakalı çalışmaya siyasi parti grupları, sanatçı ve STK'ların destek vermesine teşekkür etti.

Basın toplantısına katılan Sanatçı Yonca Evcimik de, ''Bugün benim için bir milat...Hem Meclisteyiz, hem de bütün partilerin desteğiyle güzel bir çalışma yapılıyor. Bu kapıyı Başbakan açtı, sonrası daha kolay oldu'' dedi.

Hayvanlara kötü muamelenin kabahat olmaktan çıkarılarak suç kapsamına alınmasının önemli olduğunu belirten Evcimik, toplumun en zayıf halkasını oluşturan hayvanların bir toplum meselesi olarak görülmesi gerektiğini savundu.

AK Parti'li Ayşenur Bahçekapılı, Başbakan Erdoğan'ın hayvanseverlerle yaptığı toplantıda yasa değişikliği konusunda söz verdiğini belirterek, seçimler sebebiyle bunun gerçekleştirilemediğini söyledi. Bahçekapılı, ilk kez bütün grupların ''güzel bir işin içine girdiğini'' vurguladı.

CHP'li Umut Oran, Mecliste konuyla ilgili komisyon kurulması, hayvanlara kötü muamelenin kabahat olmaktan çıkarılması gerektiğini belirtti.

MHP'li Özcan Yeniçeri de ''Demek ki istenirse mutabakat olabiliyor. Teknoloji ve gen çalışmalarında insan kadar akıllı olmayan, hayvan kadar da akılsız olmayan orta bir köle varlık yaratılmaya çalışılıyor. Bu hem insana hem hayvana hem de ekolojiye müdahaledir'' dedi.

BDP'li Hasip Kaplan ise hayvanlarla alakalı taleplere parti olarak destek verdiklerini belirterek, ''Sözünden döneni kediler patilesin'' diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 522
Bu Ay : 2051
Toplam : 2051

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom