Türkiye Tüketicilerin Sırtında Büyüyor

TÜDEF Genel Başkanı Çetin, TÜDEF Genel Merkezi'nde yaptığı basın toplantısında, Türkiye'nin tüketicilerin sırtında büyüdüğünü söyledi.

Türkiye Tüketicilerin Sırtında Büyüyor Malatya Ekonomi

Çetin, TÜİK verilerine göre Türkiye'nin 3. çeyrekte yüzde 8,2 büyüdüğünü hatırlatarak, aynı zamanda 2011 yılının ilk yarısında tüketici harcamalarının payının yüzde 10,2 olduğunu açıkladı. 2007-2011 dönemini kapsayan 5 yıllık dönemdeki kredi kartı harcamalarını açıklayan Çetin, 2011 sonu itibariyle kredi kartları sayısının 51 milyon 360 bin 809'a ulaştığını açıkladı.

5 yıllık dönemde kredi kartı harcamalarında büyük artış olduğuna işaret eden Çetin, harcamaların yüzde 22'sinin market ve gıda, yüzde 13'ünün araç yakıtı, yüzde 9'unun giyim, yüzde 6'sının giyim harcamaları olduğunu ifade etti. Eğitim harcamalarının oranının yüzde 1,7, sağlık harcamalarının oranının ise yüzde 4 olduğuna dikkat çeken Çetin, bu dağılımın, tüketicilerin kredi kartını yaşamak için kullandıklarını gösterdiğini belirtti.

Türkiye'de kredi kartlarının bir gelir unsuru olarak algılandığını ifade eden Çetin, kredi kartları aracılığıyla sahte bir cennet yaratıldığını ve tüketicilerin çılgınca tüketmeye teşvik edildiklerini ifade etti.

Sistemin sürekli tüketicileri çılgınca tüketmeleri için kamçıladığını belirten Çetin, kredi kartları balonunun hızla patlama sınırına yaklaştığını kaydetti. Kredi kartı harcamalarının 165 milyar dolara ulaştığının altını çizen Çetin, "Bu tutar Estonya, Malta, Lüksemburg, Kıbrıs Rum Kesimi, Slovenya, Slovakya ve Finlandiya'nın toplam kamu borçları kadardır.

Tüketiciler kart harcamalarını gelirlerinde karşılayamadıkları için de borçları sürekli artmaktadır. Merkez Bankası verilerine göre 2007 yılında kredi kartı borcunu ödememiş ve takibe uğramış tüketici sayısı 113 bin 287 iken geçen 5 yıllık süre içerisinde yüzde bin 290 oranında artarak 1 milyon 461 bin kişiye ulaşmıştır. Bu sayıya 5 yılını doldurduğu için Merkez Bankası kayıtlarından silinenler eklendiğinde sayı 2,5 milyon civarındadır" şeklinde konuştu.

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Çetin, son günlerde kredi kartına tek limit uygulamasının tartışıldığının hatırlatılması üzerine bu konunun Banka ve Kredi Kartları Yasasında düzenlendiğine işaret etti.

Bu düzenlemeyle bir kişinin aldığı kredi kartlarının toplam limitinin, gelirinin iki katını geçemeyeceğinin hükme bağlandığını belirten Çetin, bu yasanın hiçbir şekilde dikkate alınmadığını öne sürdü. Çetin, tek limit uygulamasının hayata geçmesi için öncelikle kredi kartı ve tüketici kredileri borçlarının yeniden yapılandırılması gerektiğini vurguladı.

Çetin, kredi kartlarından alınan aidatların kaldırılması konusunda yasal düzenleme yapılması gerektiğini belirterek, bankaların aldıkları aidatlarla ilgili olarak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a gittiklerini, Babacan'ın kendilerine bunun piyasaya müdahale olacağını söylediğini anlattı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 950
Bu Ay : 2518
Toplam : 2518

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom