Fırıncılar Odası'ndan Gramaj Tepkisi

Malatya Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Büyükelçi, Malatya'da ekmek gramajı için alınan son kararda 300 gram olan ekmeğin, hiç bir karar alınmadan 250 grama çekilmesinin doğru olmadığını belirtti.

Fırıncılar Odası'ndan Gramaj Tepkisi Malatya Haber

Malatya Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Büyükelçi, Malatya'da ekmek gramajı için alınan son kararda 300 gram olan ekmeğin, hiç bir karar alınmadan 250 grama çekilmesinin doğru olmadığını belirtirken, 200 gram olarak daha önce karar alınan sütlü ekmek için de gereken denetim yapılmadığını ifade etti.

Oda binasında basın toplantısı düzenleyen Büyükelçi, yönetmenlik gereği somun ekmeğin alt gramajının 250 gram olması gerektiğini ve gramajın 50'er gram yükseltilerek 300 ve 350 gram olabileceğini belirterek, "Malatya Belediyesi MEGSAŞ ilimizde gramaj konusunda karar alınmadan ekmeği 250 grama çekmiştir.

Yine Somun Ekmek Fabrikaları'nda böyle bir karar alınmadan ekmeği 250 gramdan çıkartıyorlar. Vatandaşların bu konuda bize şikayetleri geliyor. Yapılan bu uygulama da, Fırıncılar Odası olarak biz bir karar almadık. Somun Ekmek Fabrikaları TSO'ya bağlı. Böyle bir kararın TSO'da alınması gerekiyor. İlimizde halen yürürlükte olan karara göre somun ekmeğin 300 gram olması gerekiyor" dedi.

Vatandaşlardan gelen şikayet üzerine böyle bir açıklama yapmak durumunda kaldıklarını söyleyen Büyükelçi, denetim birimlerinin nasıl bir denetim yaptıkları konusunda da bilgi sahibi olmadıklarını, bu nedenle bu uygulama hakkında daha fazla bir şey diyemediklerini kaydetti. 

Büyükelçi, "Düzgün bir denetim olsaydı, her halde 300 gram uygulanırdı. Malatya'da 250 gram somun ekmek kararı yoktur. Ekmeğin daha önce alınan karara göre 300 gram olması gerekiyor. Ancak 300 gram ekmekte ilimizde bulunmamaktadır" ifadelerini kaydetti.

Malatya'da son dönemde somun ekmekte gramaj kararının TSO tarafından verildiğini hatırlatan Malatya Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Büyükelçi, "Biz sadece pide ekmeğin gramajını belirliyoruz. Mevcut fiyatlar yetmiyor.

Malatya'da şuanda somun ekmekte gizli bir zam yapılmıştır. Malatya'da 1.5 yıldan beri sütlü ekmek adı altında 200 gram somun ekmek çıkartılıyor. Bununda ne şekilde çıkartıldığını yetkili denetim birimleri her halde açıklarlar. Çünkü sütlü ekmeğin ayrı bir ambalajda satılması gerekiyor.

Sütlü ekmekte ne kadar süt kullanıldı, kullanılmadı bilmiyoruz. Malatya süt hakkını almış oldu her halde. Kontrolle görevli denetim birimleri her halde buna bir cevap vereceklerdir, süt kullanılıp, kullanılmadığı konusunda" şeklinde konuştu.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 570
Bu Ay : 1305
Toplam : 1305

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom