Kanserde Hedef Belirlendi

"Kanserle mücadelede hedef 2020 yılına kadar ülkemizde 65 yaş altı nüfusta tüm vücut kanserini yüzde 10, 2030 yılına kadar da akciğer kanserini yüzde 25, tüm vücut kanserlerini ise yüzde 15 oranında azaltmaktır"

Kanserde Hedef Belirlendi Malatya Yaşam-Sağlık

Malatya Sağlık İl Müdürü Vekili Osman İçel, "Kanserle mücadelede hedef 2020 yılına kadar ülkemizde 65 yaş altı nüfusta tüm vücut kanserini yüzde 10, 2030 yılına kadar da akciğer kanserini yüzde 25, tüm vücut kanserlerini ise yüzde 15 oranında azaltmaktır" dedi.

Malatya Sağlık İl Müdürü Vekili Osman İçel, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Kanser bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve ortaya çıkardığı ekonomik kayıplar nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur.

Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan kanserle mücadelede hedef 2020 yılına kadar ülkemizde 65 yaş altı nüfusta tüm vücut kanserini yüzde 10, 2030 yılına kadar da akciğer kanserini yüzde 25, tüm vücut kanserlerini ise yüzde 15 oranında azaltmaktır.

Bu hedefe yönelik olarak halkın kanser konusunda bilgi ve bilinç düzeyinin yükseltilmesi önem arz etmektedir. Kanser bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren yüzden fazla hastalık grubudur. Çok çeşitli hastalık tipleri olmasına rağmen hepsi anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalmasıyla başlar. Tedavi edilmez ise ciddi rahatsızlıklara hatta ölüme bile neden olabilirler" dedi.

İçel, kanserin başlıca belirti ve bulguları şöyle sıraladı: "Kanserin belirti ve bulguları köken aldığı doku ve organlara göre değişmektedir. Hatta bazen hiç belirti ve bulgu vermeden kontrol muayenelerinde kanser tanısı konulabilir. Dışkılama ve idrar alışkanlıklarında değişiklikler, uzun süren, iyileşmeyen yaralar. Beklenmeyen kanama ve akıntılar. Meme veya başka organlarda elle hissedilen şişlikler. Yutma güçlüğü veya hazımsızlık. Nedeni bilinmeyen kilo kaybı. Sigil ve benlerde belirgin değişiklik.

Uzun süren ses kısıklığı ve öksürük. Tütün kullanılmaması, sağlıklı beslenilmesi, egzersiz yapılması, bazı kronik enfeksiyonlara yakalanmamaya dikkat edilmesi ve ültraviyole ışınlardan uzak durulması halinde kanser türlerinin yüzde 43'ünden korunmak bunun yanında belli yaşlarda düzenli yapılacak kontrollerle de bazı kanser türlerini erken yakalamak ve tedavi etmek mümkün olacaktır.

İlimizde de faaliyet gösteren ve Malatya Devlet Hastanesi'ne entegre olarak çalışan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi'nde (KETEM) bazı kanser türlerinin (meme, rahim ağzı, kolon) belli yaşlarda ücretsiz taramaları yapılmaktadır. Böylece hastalık belirtileri ortaya çıkmadan teşhis etmek ve hastalığı tedavi etmek mümkün olmaktadır.Kanserde erken teşhis hayat kurtardığı gibi kaliteli bir yaşam anlamında da önemli bir faktördür" ifadelerini kullandı.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom