Fidan Yetiştirme Özel Sektörün Elinde

"Ülkemizde her yıl 38 milyon civarında meyve fidanı üretilmektedir, bu miktarın 5 milyon kadarı kamu kurum ve kuruluşları, kalan 33 milyon fidan ise özel kişi ve kuruluşlar tarafından üretilmektedir"

Fidan Yetiştirme Özel Sektörün Elinde Malatya Haber

Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül, "Ülkemizde her yıl 38 milyon civarında meyve fidanı üretilmektedir, bu miktarın 5 milyon kadarı kamu kurum ve kuruluşları, kalan 33 milyon fidan ise özel kişi ve kuruluşlar tarafından üretilmektedir" dedi.

Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "İlimizin tarımsal yapısında meyvecilik önemli bir yere sahiptir. Malatya'da en çok yetiştirilen meyve türleri sırasıyla kayısı, elma, üzüm ve dut olup meyve ağacı sayısı 8 milyonun üzerindedir. Meyve yetiştiriciliği için iyi fidan gereklidir.

Virüsten arındırılmış, kaliteli fidanlarla tesis edilecek olan meyve bahçeleri karlı yetiştiricilik için ilk adımdır. Ülkemizde her yıl 38 milyon civarında meyve fidanı üretilmektedir. Bu miktarın 5 milyon kadarı kamu kurum ve kuruluşları, kalan 33 milyon fidan ise özel kişi ve kuruluşlar tarafından üretilmektedir" dedi.

Aygül, bu yıl kurs açmaya ağırlık vereceklerini belirterek, geçen yıl açılan kurslarda 754 üreticiye sertifka verdiklerini hatırlatı. Arıcılıktan peyzaj bahçıvanlığına, hayvan yetiştiricilğinden süt hayvancılığa kadar birçok kurslar açtıklarını söyleyen Aygül, bu yıl da kurslara ağırlık vereceklerini dile getirdi.

Aygül, proje kapsamında aşağıdaki konu başlıklarında eğitim vermeyi düşündüklerini de belirtti: "Açık ve Kapalı Alanlarda (Sera) Fidanlık Kurma Çalışmaları, Örtü Altında Fidan Üretim
Teknikleri, Çıplak Köklü Fidan Üretim Teknikleri (Üretim Alanının Hazırlanması, ekim, dikim, sulama tekniği, ot alma, çapa alma, gübreleme, ilaçlama, söküm, seleksiyon, ambalajlama), Kaplı Fidan Üretim Teknikleri (Üretim alanının hazırlanması, ekim, dikim, sulama tekniği, ot alma, çapa alma, gübreleme, ilaçlama, söküm, seleksiyon, ambalajlama),

Fidan Yetiştirmede kullanılan materyaller, Vegetatif ve Generatif Yolla Fidan Üretim Teknikleri, Orman Fidanı Üretim Teknikleri, Süs Bitkileri Fidanı Üretim Teknikleri, Meyve Fidanı Üretim Tekniği, Bağ Fidanı Üretim Tekniği, Aşılama ve Aşı Teknikleri Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Üretim Teknikleri, Budama ve Form Verme, Topiary Sanatı Türkiye'nin Peyzaj Değeri Yüksek Bitkilerinin Üretim Teknikleri, Fidanlıklarda Görülen yabancı Otlar ve Mücadele Yöntemleri, Üretimin Çalışmalarında Gübreleme, Fidan Üreten Yerlerin Ruhsatlandırılması, Malatya'daki Özel Fidanlıklarda Teknik Uygulamalar."  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 605
Bu Ay : 3089
Toplam : 3089

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom