Malatya'da 'Suheyb-i Rumi' Konferansı

Din Görevlileri Derneği Malatya Şubesi tarafından 82 ilde 82 Sahabe iklimi konulu konferans düzenlendi.

Malatya'da 'Suheyb-i Rumi' Konferansı Malatya Haber

Belediye Konferans Salonu'nda İlahiyatçı Yazar Muhammed Emin Yıldırım'ın konuymacı olarak katıldığı ve Allah (cc) ile ticaret yaptığı belirtilen Suheyb-i Rumi (r.a.) hayatını konu alan konferansa Malatya İl Müftüsü Haci Yusuf Gül, Saadet Partisi İl Başkanı Mehmet Asiltürk, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Canbay, İl Müfettişi Osman Marasalı, sivil toplum kuruluşu üyeleri ve yoğun bir kabalık iştirak etti.

Programda ilk konuşmayı Din Bir Der Malatya Şube Başkanı Sinan Eraslan yaptı. Eraslan konuşmasında, "82 ilde 82 sahabe projesinin birçok amaçları vardır. Topraklarımızda iman tohumu eken sahabilerle tanışmak ve bu manada toprağımızın taşıdığı değerin farkına varmak. Sahabeyi tanıyarak, dini hayatımızı onların rehberliğinde yeniden gözden geçirmektir" diyerek, sahabenin başlattığı iman mücadelesinin bitmediğini, onlar toprağa tohum ekme zorunluluğumuzun olduğunu hatırlamak için bu konferansların çok önemli olduğunu kaydetti.

İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül ise, "Sahabe bizim için sadece bir 'bilgi kaynağı' olarak değil, 'örneklik' olarak da vazgeçilmezdir. Bu dinin nasıl yaşanacağını, nasıl ideal Müslüman olunacağını doğrudan Efendimiz'den öğrenmek şüphesiz ki sadece onlara kısmet olmuştur. Peygamber öğrencisi olmak, Kur'an'da ve sünnette övülmek suretiyle  ebedileşmek dünyada hangi kıymet ile denk tutulabilir ki ve peygamber efendimizin benim ashabım gökteki yıldızlar gibidir, hangisine tabi olursanız sizi doğru yola iletir hadisini hatırlatarak konuşmasına son verdi" ifadelerini kullandı.

Konferansta Ahmet Tayar Kuran tilaveti ve sinevizyon gösterisinden sonra gecenin konuğu ve konuşmacısı Araştırmacı İlahiyatcı Muhammed Emin Yıldırım, Suheyb-i Rumi'nin (r.a.) hayatını anlattı.

Yıldırım, "Hz. Suheyb-i Rumi, Hz. Peygamber'le arkadaşlık edenlerin başında gelen bir sahabidir. Mekke'ye sonradan gelmesine rağmen, kendini onlara kabul ettirmiş, büyük simadır. Başta Hz. Peygamber olmak üzere, Hz. Ömer gibi, Ashabın önde gelenlerinin takdirine mazhar olmuş, Altın Kuşak'ın mümtazlarından biridir"dedi.

Yıldırım, Suheyb-i Rumi 'nin her konuda örnek olduğunu sözlerine ekledi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 103
Bu Ay : 726
Toplam : 726

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom