Psikolojik Şiddet Daha Zararlı

Uzman Psikolog Davut Şenyürek, yaygın kanının aksine erkeklerin daha fazla şiddete maruz kaldığını söyledi.

Psikolojik Şiddet Daha Zararlı Malatya Yaşam-Sağlık

Uzman Psikolog Davut Şenyürek, erkeklerin özellikle psikolojik şiddet mağduru olduğunu belirtti. Erkeğin gördüğü psikolojik şiddetin kendisini fiziksel şiddete yönelttiğini ifade eden Şenyürek, erkeğin fiziksel bakımdan üstün olmasının kadını mağdur gösterdiğini kaydetti.

Şenyürek, "Tartışan iki taraf varsa iki tarafta da hata olabilir. Kavganın sonunda fiziksel üstünlüğü olan erkeğin tek suçlu olduğunu düşünemeyiz. İki taraf da kavga ediyor iki taraf da hatalı ama fiziksel üstünlüğü olan erkek suçluymuş gibi algılanıyor" dedi.

Şenyürek, bunun yanı sıra, kavga esnasında hukuki bakımdan ilk şiddete uğrayanın da erkek olduğuna dikkat çekti. Yapılan incelemelerde, kadının kavga esnasında ilk itme hareketini kullanan taraf olduğunu belirten Şenyürek, bunun hukuksal bağlamda şiddet olarak nitelendiğini ifade etti.

Şenyürek, "Biz erkeğin şiddete uğramadığını düşünüyoruz. Fakat asıl şiddete ilk maruz kalan taraf erkek hukuksal manada. Erkek bazı sınırlar aşıldığında şiddete yönelebilir. Tabi ki bunu savunmuyorum ama erkeklerin de şiddete uğradığını düşünüyorum. Sadece kadınlar belki bunu fiziksel olarak yapamadıkları için erkekler şiddete uğramıyormuş gibi gözükebilir" dedi.

Psikolojik şiddetin de bir şiddet türü olduğunu ve erkeklerin kadınlara göre daha fazla psikolojik şiddete maruz kaldığını söyleyen Şenyürek, erkeğin maruz kaldığı psikolojik şiddet biçimlerini şöyle sıraladı:

"Psikolojik şiddet erkeğin aşağılanması olabilir. Çünkü toplumumuzda erkek kadından üstün olarak eğitilmeye başlar. Bunu savunmuyorum ama durum bu. 'Erkek adamsın', 'Sen yaparsın', 'Erkekler ağlamaz' bunlar toplumun erkeğe verdiği ödevler bir manada. Erkeği sürekli ön plana çıkaran, kadını arka planda bırakan bir toplumumuz var. Çocukluktan beri böyle yetişmiş bir erkek düşünün, gün geliyor eşini eşit olduğu iddiasıyla karşılaşıyor. Bu durumda gücünü ispat etmeye çalışıyor.

Erkeğe uygulanan başka bir psikolojik şiddet de erkeklerin tartışma esnasında konuşturulmaması. Erkek aslında dışarıda da çok konuşup deşarj olmuyor. Kadın yapı gereği dertleşiyor ama erkek bu manada kendini ifade edemiyor. İfade edemediği zaman kendini tek ifade etme yolunu şiddet olarak görüyor.

Erkeğin toplumda bütün yükü çekmesi gereken kişi olarak da algılanması da psikolojik şiddet. Yani bir tartışma yaşanıyor evde bayan eşit olduğunu söylüyor ama problemini çözme bakımından bütün yükü erkeğe yüklüyor. Bu da onun üzerinde psikolojik bir baskı yaratıyor.

Bu sefer o da erkeğin üzerinde bir baskıysa, çözümü fiziksel şiddet oluyor. Erkek maalesef ne kendini anlatabiliyor ne sözü dinleniyor bu durumda sıkışan erkek de psikolojik şiddete uğruyor. Erkeğe uygulanan bir başka psikolojik şiddet de erkeğin aile bütünlüğünün bozulmasıyla tehdit edilmesi.

Çünkü kadın aile bütünlüğünü bozulduğunda herkesin ondan tarafa olacağını biliyor. Çocuk annede kalıyor belli bir yaşa kadar bunu biliyor. Erkek çaresiz kalıyor yani çocuğunu ailesini kaybetmek istemeyen, bununla da tehdit edilen bir erkek var."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 15
Bu Ay : 3459
Toplam : 3459

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom