Kadınlar İlgili Rapor Şahine İletilecek

Malatya İl Genel Meclisi Kadın Hakları ve Eşitlik Komisyonu tarafından kadınlarla ilgili hazıralanan rapor, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e iletilecek.

Kadınlar İlgili Rapor Şahine İletilecek Malatya Siyaset

Komisyon Başkanı Hasan Göğüs ise kızını 5 bin liraya satan babayı kınadığını söyledi.

Malatya İl Genel Meclisi toplantısı Naci Şavata başkanlığında yapıldı. Toplantıda, İl Genel Meclisi Kadın Hakları ve Eşitlik Komisyonu'nun hazırladığı kadınlarla ilgili raporun bir sonraki toplantıda ele alınmasına karar verildi. Huzurevi ve kadın sığınma yerlerinin incelenmesi ve buralardaki kadınların ihtiyaçlarının belirlenmesinin talep edildiği önerge doğrultusunda Kadın Hakları ve Eşitlik Komisyonu şu raporu hazırladı:

"İlimizde bulunan huzurevi ve kadın sığınma evinin incelenmesi ve buradaki kadınların ihtiyaçlarının belirlenmesi "şeklinde karar almış bulunmaktadır. Bunun üzerine komisyonumuz bahsi geçen kurumları ziyaret ederek incelemelerde bulunmuş, sonuç olarak da aşağıda açıkladığımız rapor oluşturulmuştur. Şiddete maruz kalarak sığınma evine yerleşen bayanların yaşadıkları problemlerin başında sosyo ekonomik problemler ve sosyokültürel problemler gelmektedir.

Halihazırda sığınma evinde yaşayan kadınların daha önce şiddet gördüğü nedenleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz: 'Koca (eş) tarafından görülen şiddet, baba tarafından görülen şiddet, kardeş tarafından görülen şiddet, çocuklardan görülen şiddet.'"

Kadın sığınma evlerine şiddet nedeni ile yerleşen bu bayanların problemlerinin çözülmesi kadın sığınma evine gelmeden önceki dönem ve sığınma evinden ayrıldıktan sonraki dönem olmak üzere ikiye ayırarak soruna bakılabileceğinin belirtildiği raporda, daha sonra şunlar belirtildi:
"Sığınma evine şiddet nedeni ile gelinmesini ortadan kaldırmak, makro düzeyde politikaların uygulanmasına ve kültürler arası çatışmaların giderilmesine bağlıdır.

oca, baba ve kardeşten şiddet gören kadınların ortak özellikleri şiddeti uygulayanların namus kavramlarına yükledikleri anlam ile kadını çoğunlukla baskı altına alması ve baskının sonucu olarak da ortaya çıkan çatışma durumunun şiddete doğru evrilmesidir. Bu anlamda eğitim kurumlarına ciddi görevler düşmektedir. Bir kadının yönetmelik gereği kadın sığınma evinde en fazla 3 ay kalabildiği düşünüldüğünde sığınma evinden ayrılmak zorunda olan kadını çok daha büyük problemler beklemektedir. Bu anlamda yerelde iş adamlarına ve kamu kurum - kuruluşlarına ciddi görevler düşmektedir.

ığınma evinden ayrıldıktan sonra dış dünyanın her türlü tehlikesine açık hale gelen bu kadınlarımıza istihdam imkanının sağlanması ile kendi ayakları üzerinde durabilme imkanı sağlanacaktır. Bunun için iş adamlarını bilgilendirici ve onları problemin çözümünde bir paydaş olarak katılımını sağlayıcı faaliyetlere ihtiyaç duyulmaktadır.

erhangi bir işte çalışma yeteneği bulunmayan veya iş bulunamayan kadınlara ise yerel imkanlar seferber edilerek temel ihtiyaçları karşılanmalıdır. Bütün bunların sağlanması ile hem kadınlarımız korunmuş olacak hem de toplumda daha farklı boyutta ve toplumun daha geniş kesimlerini etkileyen olumsuzlukların önüne geçilmiş olacaktır.

Huzurevinde kalan yaşlı bayanlar ise kimselerinin olmaması, çocuklarına yük olma psikolojisi, çocuklarla anlaşamaması (gelin-kaynana kavgaları) gibi nedenlerle huzurevine yerleşmiş bulunmaktadırlar. Yaşlıların huzurevine girip girmemesi şahsi ve ailevi bir tercih olup bu anlamda aile bağlarını güçlendirici ve yaşlıların aile içindeki önemini kavratıcı eğitim programlarına ihtiyaç bulunmaktadır ve makro düzeyde politikalar gerektirir. Malatya huzurevinin kapasitesinin dolu olması ve sırada bekleyenlerin olması nedeni ile kapasitesinin arttırılması gerekmektedir." 

Raporla ilgili görüşlerini dile getiren İl Genel Meclisi Eğitim Komisyonu Başkanı Hasan Gögüs, 13 yaşındaki kızını sözleşme yaparak 5 bin liraya satan babaya ise tepki gösterdi. Raporli ilgili konuşan İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata ise, İl Genel Meclisi Kadın Hakları ve Eşitlik Komisyonu'nun hazırladığı kadınlarla ilgili raporun Baro Kadın Komisyonu'nun da görüşü alındıktan sonra İl Genel Meclisi Kadın Hakları ve Eşitlik Komisyonu'nun hazırladığı kadınlarla ilgili raporun randevu alınıp Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e Ankara'da ileteceklerini dile getirdi. Sözü edilen raporun gündeme alınmasına karar verilip, konunun Baro Kadın Komisyonu'nun da görüşü alındıktan sonra bir sonraki toplantıda ele alınmasına karar verildi.

Bu arada, toplantıda, Tarım ve Hayvancılık Komisyonu'nda görüşülüp rapora bağlanan Hekimhan ilçesi Yeşilpınar köyüne sulama amaçlı bir adet sondaj açılmasına ilişkin rapor okunup karara bağlandı. İçişleri Komisyonu'nda görüşülüp rapora bağlanan Akçadağ ilçesi Dede köyünde içmesuyu yetersiz olduğundan içmesuyu amaçlı bir adet sondaj açılması ile ilgili raporun okunup karara bağlandı. Toplantıda ayrıca, taşlık arazilerin mera olarak belirlenmesi konusunun da başka bir toplantıda ele alınmasına karar verdi.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 1
Bu Ay : 8060
Toplam : 8060

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom