Dünya Sulak Alanlar Günü Kutlanıyor

Dünya Sulak Alanlar Günü etkinliği Yapıldı. Eroğlu, "Türkiye'de ilk defa biz kırmızı noktalar belirledik. Bunlardan bazıları sulak alanlar, milli parklar ve yaban hayatıdır" dedi.

Dünya Sulak Alanlar Günü Kutlanıyor Türkiye-Dünya

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bakanlıkta düzenlenen Dünya Sulak Alanlar Günü etkinliğinde, sulak alanlarla alakalı çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Ramsar Sözleşmesi'nin imzalandığı tarih olan 2 Şubat'ın Dünya Sulak Alanlar Günü olarak kutlandığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu yılın temasının ''sulak alanlar ve turizm'' olduğunu ifade etti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye'de yıllarca sulak alanların öneminin bilinmediğine işaret ederek, ''Belki o zaman bir mecburiyet vardı. Devlet, sıtma hastalığı sebebiyle o tarihlerde bataklıkların bir an önce kurutulmasını istiyordu. Bu durum o zaman için belki mazur görülebilir. Artık böyle bir durum söz konusu değil. Sulak alanları kurtarıyoruz. Emeği geçen herkesi gönülden tebrik ediyorum'' dedi.

Sulak alanların, aynen ormanlar ve meralar gibi karbondioksiti yutarak, havaya oksijen verdiğini dile getiren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ayrıca sulak alanların balık, kuş türü gibi birçok biyolojik çeşitliliğe de yaşam alanı sunduğunu söyledi.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sulak alanların turizmin gelişmesi, yeraltı suyunun beslenmesi ve dengelenmesi konusunda da büyük faydaları olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

''Atalarımız, kuşların korunması için bir sürü vakıf kurmuşlar. Başka bir medeniyette bu yok. Binaların, camilerin duvarlarına kuşluklar yapmışlar. Osmanlı parklara, ormanlık, yeşil alanlara kuşların su ihtiyacının karşılanması için 'sulak' dediğimiz yapılar yapmışlar. Maalesef zaman içinde bunlar tahrip edilmiş. Bu sene biz de bütün yaban hayatı için büyük bir gayret gösterdik. Bunlar devletin asli görevlerinden birisidir. Ekolojik dönüş çevriminden birisini çektiğiniz zaman ekolojik denge bozuluyor. Bunun da zararı bütün insanlara hatta küresel iklim değişikliğine kadar varıyor.''

Geçen sene bazı basın mensuplarının bilmeden ''sulak alanlar kayboluyor'' diye yazdığını hatırlatan Prof. Dr. Eroğlu, Türkiye'deki sulak alan miktarının şu anda 1 milyon 640 bin hektara ulaştığını ve sulak alanların gitgide büyüdüğünü ifade etti. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, geçmişte ''sulak alanların planlanması'' diye bir şeyin söz konusu olmadığını vurgulayarak, 2003'te 3 ve 2011'de 27 sulak alanın projelendirildiğini, 2012'de de 32'sinin daha planlanacağını anlattı.

İçme ya da sulama suyu eylem planları gibi sulak alanlar konusunda da eylem planları hazırladıklarını kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle devam etti:

''Sulak alanları koruyacağız, muhafaza edeceğiz ve daha da artıracağız. Bazıları geliyor, sulak alanlarla alakalı talepleri oluyor, müsaade etmiyoruz. Her talep eden yapamaz. Türkiye'de ilk defa biz kırmızı noktalar belirledik. Bunlardan bazıları sulak alanlar, milli parklar ve yaban hayatıdır.

Bazıları dağların elden çıktığını söylüyor. Yok öyle şey. Müsaade etmiyoruz. Türkiye önemli kuş göç yolları üzerinde yer alıyor. Kuşların besleneceği sulak alanların korunması gerekiyor. Sulak alanlarının korunmaması çok büyük bir kayıp olur. Kuş göç yolları üzeri için rüzgar santralleri veya maden faaliyetleri için talepler geliyor. Yetkililere, 'bunları kesinlikle işaretleyeceksiniz, koordinatlarını belirleyeceksiniz ve bunları yasak alan, kırmızı alanlar diye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bildireceksiniz' diye talimat verdim.

ÇED için gelen ya da bizden izin almak için gelenlere yasak diyoruz. Kuşlar, genleri vasıtasıyla izledikleri yollarda bazen rüzgar santrallerine çarpabiliyor. Ülkemiz kalkınacak ama bu doğru yerde doğru tesis yapılarak olacak. Buraya gelen her talebe izin vermiyoruz.''

Sulak alanları kurtardıklarını, Edirne Gala Gölü’nün ise ilk kurtardıkları alanlardan biri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, “Manyas Kuş Cenneti yok olacaktı onu kurtaran da biziz. Bursa Uluabat Gölü’nü anlatsam destan olur. Biz çok şey yapıyoruz ama iş yapmaktan tanıtmak fırsatı bulamıyoruz tabi basın da bizi desteklemiyor. Misalen ben DSİ Genel Müdürü iken yüksek planlama toplantısındayım gazetede haber Bafa Gölü'nde balıklar ölmüş resme bir bakıyorum 30-40 cm büyüklüğünde balıklar ölmüş. Başbakan bana sordu nedir git bak dedi.1cm büyüklükte küçük balıklar kıyıya vurmuş onu objektifte büyütüp kocaman vermişler gazetede. Bafa'yı kurtarmak için de Büyük Menderes’ten bir özel şişme savak ile hava basıp suyu yükseltiyoruz. Büyük Menderes’in su kalitesi iyi ve yağışlı mevsimlerde burayı besliyor. Şimdi Bafa’da su 2,5 m yükseldi. Bafa’yı da biz kurtardık” dedi.

Sadece bunlarla kalınmadığını daha bir sürü sulak alanın kurtarıldığını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Eber Gölü Afyonkarahisar da adeta ölmüştü ve Allaha şükür onu da kurtardık. Ayrıca Antalya Avlan Gölü de çok orijinal bir kurtarma planı ile kurtarılmıştır. Adana Akyatan Gölü’nü kurtarmak bir destandır. Ayrıca Beyşehir kurumakta olan bir göldü. Beyşehir’in güneyinde Prof. Dr. Yılmaz Muslu Barajını inşa ederek kurtardık,
180 milyon metreküp su veriliyor. İşte kurtarma buna denir. Tuz Gölü, Meke Gölü, Seyfe Gölü kurtarılıyor. Seyfe’ye benim de ayrıca bir alakam vardı. Kurtardık ve şimdi kuşların geçtiği, barındığı bir yer oldu.” diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Eroğlu, 2012 yılında ülkedeki sulak alanlara gözlem kulesi ya da ziyaretçi merkezi yaparak turizme kazandırmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

Etkinliğin ardından Türkiye'nin Sulak Alanlarından Yansımalar Sergisi'nin açılışı yapıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 549
Bu Ay : 7346
Toplam : 7346

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom