Zorlu Kar Mücadelesi

Malatya'da kar mücadele çalışması yapan İl Özel İdaresi'ne ait dozer üzerine çığ düşerken, greyder ise kaza geçirerek şarampole düştü.

Zorlu Kar Mücadelesi Malatya Haber

Malatya İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri üzerine geçtiğimiz günlerde Pütürge ilçesi Erdemler köyü yakınlarında çığ düşerken, Arguvan Sığırcıuşağı köyü yakınlarında dozer kayması sonucu ağar hasar oluştu.

Öte yandan Pütürge Tepehan Beldesine bağlı Sorguçlu köyü minibüs ini çeken kepçe şarampole kaydı. İl Özel İdaresi ekiplerinin Erdemler köyü yakınlarında yol açma çalışmaları sürdüren ekibin üzerine çığa düştü. Niyazi Dönmez yönetimindeki dozer çığ altında kalırken, operatör kırılan camlar nedeniyle çeşitli yerlerinden yaralandı.

Çığ altında kalan operatör kendisini 100 metre geriden takip eden diğer ekiplerce kurtarılarak hastaneye kaldırıldı. Pütürge Devlet Hastanesi'nde ilk müdahalesi yapılan operatöre 3 gün iş göremez raporu verildi.

Dozer operatörü Niyazi Dönmez, ''Biz ekip olarak gece de çalışıyoruz. Pütürge Erdemler köyü yakınında yol açma çalışması yapıyorduk. Burada kar kalınlığı yer yer dört metreyi bulmakta. Tipi nedeniyle özellikle dağ eteklerinden yola doğru kar kalınlığı artmakta, aralıklı olarak yağan karın bir birini tutmaması her zaman bizim için bir çığ tehlikesidir. Burada çalışma yaparken aslında çok dikkatliyiz fakat saniyelerle ölçülebilecek bir hızda çığ üzerime geldi. Dozerin üstünü kar kapattı.

Ben daha önce herhangi bir tehlikeye karşı sağ kapıyı açık bırakmıştım. Çok korktum üzerimi kar kapatmıştı. Elim ile yanağıma dokundum kan akıyordu.100 metre arkadan bizi takip eden arkadaşlar gelip bizi kurtardılar. Bu bölgede bulunan köylü vatandaşlar bizi arayarak kendi bölgelerindeki kar kalınlığını söyleyerek dikkatli olmamız söylüyorlar. Biz bütün olumsuz şartlara rağmen çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yollarının açılmasını bekleyen birçok insan var'' dedi.
Bu arada, son günlerde, İl Özel İdaresi ekiplerinin karla kaplı yolları açarak, hastaların hastaneye yetiştirilmeleri konusunda şu bilgiler verildi:

"Arguvan İlçesi Sığırcıuşağı Köyü Çakmak Mezrasında yaşayan engelli bir hastayı Sultan Duvarcı ( 85) 112 Acil Servis ambulansına getirmek için hastanın bindirildiği minibüsü çeken İl Özel İdaresine ait dozer, kar ve tipi ile kaplı yolda şarampole kayarak yan yattı. Operatörün yara almadan atlattığı kazaya rağmen engelli hastanın en yakın sağlık kuruluşuna sevki sağlandı.

Pütürge - Örnek köy yol ayrımında Selçuk Karakaya yönetiminde bulunan karla mücadele yaparken greyder yolun buzlu olması nedeniyle yan yatması sonucu ağır hasar oluştu. Dozer operatörü Selçuk Karakaya hastaneye kaldırılarak ayakta tedavi yapıldı. Hekimhan Söğüt köyüne bağlı Horolar mezrasında yaşayan Fadime Yaşar (35) kanamalı bir doğum hastasına, İl Özel İdaresi ekiplerinin saat 23.00'da başlayan özverili çalışmaları neticesinde saat 00.30 sularında ulaşılabildi.

Acil servis personelince ilk müdahalesi yerinde yapılan hasta iş makinelerimiz refakatinde 02.00 sularında Hekimhan Devlet Hastanesine ulaştırıldı. Pütürge Esenli Köyünden
gelen bir ihbar üzerine karla mücadelesi ekipleri yal açma çalışmalarına başladılar. Ekip minibüs ile beraber gece saat 21. 30 da hastan Fatma Durmuş 'a (28) ulaşıldı. İl Özel idaresi şantiye minibüsüne alınan hasta Pütürge köprüsü yakınlarında 112 Acil Servis personeline teslim edildi.

Acil servisle hasta Pütürge devlet hastanesine götürüldü."  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom