Eroğlu Yağışları Değerlendirdi

Meteorolojik tahminlerdeki isabet oranını yüzde 80'lerden yüzde 90'lara çıkardıklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, hedeflerinin yüzde 95'lere ulaşmak olduğunu söyledi.

Eroğlu Yağışları Değerlendirdi Türkiye-Dünya

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yağışların son durumu ve önümüzdeki günlerin hava tahminlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nde düzenlediği toplantıda
545 noktada yapılan meteorolojik gözlemlerin, bu yıl 734'e çıkarılacağını ifade ederek, yurt genelinde 8 yerde günde iki defa GPS teknolojisi destekli Yüksek Atmosfer Gözlemleri yapıldığını, 4 yeni radarın da bu yıl içerisinde hizmet vermeye başlayacağını kaydetti.

Yurt genelinde 2012 yılı Ocak ayının diğer yıllara göre daha soğuk ve yağışlı geçtiğine ve Ege ile Akdeniz Bölgesi kıyılarında kuvvetli yağmur, diğer bölgelerde karla karışık yağmur ve karla birlikte kuvvetli don ve buzlanma olaylarının görüldüğüne dikkati çeken
Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu dönemde yağışların umumiyetle geçmiş yıllara göre daha fazla gerçekleştiğini ve illerin çoğunluğunda yağış miktarının uzun yıllar ortalamasından ve 2011'den fazla olduğunu bildirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yapılan tahmin ve uyarılara paralel olarak bazı bölgelerde yoğun kar yağışları görüldüğünü ifade ederek, vatandaşların hava şartlarından en az düzeyde etkilenmesini sağlamak maksadıyla ocak ayında Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 66 meteorolojik uyarı yayımladığını kaydetti.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, büyük şehirlerdeki hava şartlarının dikkatle izlendiğini, insan hayatını etkileyebilecek olumsuzlukları en aza indirmek maksadıyla Ankara için 7, İstanbul için 4 ve İzmir için 2 olmak üzere toplam 13 uyarı yayımlandığını anlattı.

''Aşırı soğuklara dikkat'' başlığıyla 18 Ocak'ta yayımlanan uyarıda, yurdun iç kesimlerinde gece sıcaklıklarının eksi 15 ila eksi 33, gündüz sıcaklıklarının ise eksi 6 ila eksi 14 derece civarında olacağının ilgililere bildirildiğini anımsatan Orman ve Su İşleri Bakanı
Prof. Dr. Eroğlu, uyarıların gerçekleştiği tarihlerde Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesinde eksi 30.9, Eskişehir Çifteler'de eksi 29.1, Afyonkarahisar Şuhut'ta eksi 27.7 ve Kırşehir Mucur'da da eksi 22.6 derece olarak ölçülen en düşük hava sıcaklıklarının uzun yıllar ocak ayı sınır değerlerini aştığını vurguladı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yaklaşık 2 ay önce bazı medya organlarında 2012 yılının kurak geçeceğini ilişkin haberlerin yer aldığını anımsatarak, bu tür haberlerin doğru olmadığını söylediğini ve beklenen yağışın ocak ayı içinde gerçekleştiğini söyledi.

Meteorolojik tahminlerdeki isabet oranını yüzde 80'lerden yüzde 90'lara çıkardıklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, hedeflerinin yüzde 95'lere ulaşmak olduğunu söyledi.

Fırtına, Buzlanma ve Don Uyarıları

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıların valilikler, afet koordinasyon merkezleri, yerel yönetimler ve diğer ilgililere kurumsal internet sitesi, medya kuruluşları, cep telefonları ve diğer iletişim araçları vasıtasıyla anında duyurulduğunu aktaran Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Meteoroloji Genel Müdürlüğü internet sitesindeki 'Anadolu Otoyolu On-line Hava Durumu' uygulaması kara yollarındaki anlık hava durumu bilgilerini vermektedir” dedi.

Kuvvetli rüzgar ve fırtınalar için 10 uyarı, kar yağışı, buzlanma, don, zirai don, kar erimesi ve çığ olayları için 32 uyarı yayımlandığını ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, kuvvetli rüzgar ve fırtınalar için 10 uyarı, kar yağışı, buzlanma, don, zirai don, kar erimesi ve çığ olayları için
32 uyarının yayımlandığına işaret ederek, özellikle lodos fırtınalarında oluşması muhtemel soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri hususlarında ilgililer ve yetkililerin süratle bilgilendirilerek, uyarıldığını kaydetti.

Denizlerde oluşabilecek olumsuz hava şartları için toplam 7 kez uyarı yapıldığını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ''Bazıları bu uyarıları dinlemiyor. Dün Zonguldak'ta bir yük gemisi battı. Dikkate almadılar. Bizim ciddi uyarılarımız var'' dedi.
Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün hava ulaşımının daha güvenli yapılmasına destek maksadıyla 64 ulusal ve uluslararası havaalanında 7 gün 24 saat hizmet verdiğini dile getirdi.

Hatay'da 27-29 Ocak tarihlerinde aşırı yağışlar ve kar erimesi olduğunu, Ocak ayında metrekareye 430 kilogram yağış düştüğünü ve bu miktarın yıllık ortalama yağışın yüzde 40'ına tekabül ettiğine dikkati çeken Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 14 Ocak'ta temeli atılan ve 15 Mayıs 2015 tarihinde tamamlanması planlanan Reyhanlı Barajı ile 6 Şubat 2011'de temeli atılan Asi Dostluk Barajı inşaatları tamamlandığında Amik Ovası'nın taşkın zararlarından korunacağını anlattı.

Soğuk Hava Yurdu Terk Ediyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, halen yurdu etkileyen soğuk ve yağışlı hava kütlesinin yarın Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusunda etkili olduktan sonra ülkeyi terk etmesinin beklendiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Yurdumuzun batı bölgelerinden başlayarak, mevcut sisteme göre, daha ılık bir sistemin etkisine gireceği, yarın ve cuma günleri Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun Kuzeybatısı ile Batı Karadeniz'in iç kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyılarda yağmur, iç kesimlerde kar ve karla karışık yağmur şeklinde görülmesi beklenmektedir. İstanbul'da halen devam eden kar yağışının zamanla etkisinin kaybetmesi, yarından itibaren yağışların önce kar ve karla karışık yağmur daha sonra yağmur şeklinde görülmesi beklenmektedir. Ankara'da etkili olan soğuk havanın etkisini kaybetmesi, yarın akşam saatlerinden sonra ve cuma günü aralıklarla kar yağışlı geçmesi beklenmektedir. Hava sıcaklıklarının yarın iç ve batı bölgelerimizde, cuma günü ise yurt genelinde 6-8 derece artması beklenmektedir. Vatandaşlarımızın ve yetkililerin önümüzdeki günlerde kuvvetli lodos sebebiyle batı bölgelerimizde oluşabilecek muhtemel soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri ile hava sıcaklıklarında beklenen artış sebebiyle oluşması beklenen kar erimeleri konularında dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.''

Hayvana Eziyetin Cezası Artacak

Aşırı soğukların, insan ve canlı hayatından ulaşıma kadar olumsuzluklara sebep olduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ocak ayında besi yemi ve sakatattan oluşan 35 ton yemi tabiata bıraktıklarını, yaban hayatı için ülke genelinde yemleme çalışmalarının da devam ettiğini kaydetti.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, pazartesi günkü Bakanlar Kurulu'nda sadece Fransa konusunun konuşulmadığına dikkati çekerek, ''Görüşmelerde bilhassa hayvanların, evcil hayvanların, kedilerin, köpeklerin ve diğer yaban hayvanlarının korunması, onların bakımı ve muhafazası ile hayvanlara eziyet edenlerin cezalandırılması konusunda Sayın Başbakan bana bir talimat verdi. Bu konuda mevcut mevzuat ve kanuni düzenlemeler yeniden gözden geçirilecek. Gerekirse hayvanlara eziyet eden kişilere uygulanan bir takım cezai müeyyideler daha da ağırlaştırılacak. Her canlıya saygı göstermek mecburiyetindeyiz'' dedi.

Mini Buzul Çağı Yaşanacak İddiaları

''Önümüzdeki 25-30 yılda 'mini buzul çağı' yaşanacağı, kışların çok soğuk, yazların çok sıcak geçeceği iddialarına ilişkin görüşleriniz nedir?'' sorusu üzerine Prof. Dr. Eroğlu, ''Uzun vadeli tahminlerde sapma çok oluyor. Süre uzadıkça meteorolojik tahminlerde makas açılıyor. O bakımdan herkesin görüşü var.

Hatırlarsanız geçen sene de Rusya kaynaklı bir haber çıkmıştı. 'O kadar soğuk olacak ki her şey donacak' dendi. Öyle bir şey olmadığını ve bunun tamamen uydurma bir haber olduğunu söyledim. Bazen bazı kişiler, araştırmacılar kendi isimleri duyulacak diye böyle haberler yapıyor. Bunun ciddi olarak araştırılması lazım. İngiliz Meteoroloji Teşkilatı da bunu yalanladı. Bizde de böyle bir bilgi yok'' dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 1034
Bu Ay : 4832
Toplam : 4832

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom