Soykırım Tasarısına İptal Başvurusu

Fransa parlamentosunun kabul ettiği, 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasanın iptali için yeterli imzaya ulaşıldı.

Soykırım Tasarısına İptal Başvurusu Dünya

Fransa parlamentosunun kabul ettiği, 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasanın iptali için yeterli imzaya ulaşıldı. Bugün Fransa Anayasa Konseyi'ne başvuru yapıldı.

BAŞBAKAN TEŞEKKÜR ETTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa'da kabul edilen soykırımı inkar yasasının iptali için Anayasa Konseyi'ne başvurulmasıyla ilgili olarak, "Fransa'daki siyasetçilere yakışan buydu, olması gerekeni yaptıklarına inanıyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan, TBMM'de gazetecilerin soruları üzerine, Fransa'da hem Ulusal Meclis hem de Senato'da kabul edilen soykırımı inkar yasasının iptali için 72 senatörün Anayasa Konseyi'ne başvurmasını değerlendirdi. Erdoğan, şunları kaydetti:

"Anayasa Konseyi'ne her iki taraftan da bu müracaat 60 sayısının üzerinde gerçekleşmesi önemli bir adım. Gerçekten bu imzaları koyan, gerek Fransız senatörlere, gerek milletvekillerine özellikle Tayip Erdoğan olarak, milletim adına kalbi şükranlarımızı ifade ediyoruz. Çünkü Fransa'daki siyasetçilere yakışan buydu, olması gerekeni yaptıklarına inanıyorum.

Temennimiz odur ki, Anayasa Konseyi de, daha önce zaten bu konuyla ilgili yaptıkları açıklamaları da var, bu beklentiler istikametinde verilecek bir kararla bu hakka uygun olmayan, hakikate uygun olmayan süreç, Fransa'nın değerleriyle ters düşen süreç, tekrar Fransa'nın değerleriyle uyumlu hale gelir, diye düşünüyorum."

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 791
Bu Ay : 5157
Toplam : 5157

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom