TÜİK Verilerine Göre Büyükşehiriz

Öznur Çalık; Türkiye İstatistik Kurumunun (27.01.2012) açıklanan Adrese Dayalı Nüfus verilerine göre, 750 bin olması kriteri geçerek büyük şehir olabilme hakkını kazandığını belirtti.

TÜİK Verilerine Göre Büyükşehiriz Türkiye-Dünya

Ak Parti Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Öznur Çalık Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün (27.01.2012) açıklanan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2011 yılı Sonuçlarına göre Malatya’nın nüfusunun 757 bin 930 olarak açıklandığını söyledi.

Çalık böylece, büyükşehir olabilmek için il sınırları içindeki nüfusun 750 bin olması kriterini içeren yeni Büyükşehir Yasasına göre, Malatya’nın büyükşehir olabilme hakkını kazandığını dile getirdi.

Bugün açıklanan TÜİK verilerine göre Malatya il nüfusu, 740 bin 643 iken 17 bin 287 kişi artarak toplamda 757 bin 930’a ulaştı. Malatya böylece, yasalaşacak yeni Büyükşehir Kanun Taslağındaki “il sınırları içindeki nüfusun 750 bin ve üzerinde olması” kriterine ulaşmış oldu.
Malatya Milletvekili Öznur Çalık basına yaptığı yazılı açıklamada; Malatya’nın nüfusunda gerçekleşen 17 bin 287 kişilik artışın şehrin gelişen dinamiklerinin en önemli göstergelerinden olduğunu söyledi. Çalık sözlerini şöyle sürdürdü:

“Malatya gönüllerimizde ve dualarımızda her zaman büyükşehir oldu. Bugün açıklanan TÜİK verilerine göre de nüfusu itibariyle büyükşehirdir. Şehrimizin bütün göstergeleri gelişmeye devam ediyor.

Yüzde 63’lük şehirleşme oranına, yüzde 40’lık istihdam yaratma gücüne sahibiz. Türkiye’nin en gelişmiş 13. Sağlık altyapısına sahip kentiyiz ve karaciğer nakli konusunda Avrupa birincisi, dünya ikincisi bir üniversiteye ev sahipliği yapıyoruzTürkiye genelinde çalışan sağlık personeli bakımından da ilimiz 6. Sırada bulunuyor.

Her derde deva kayısının başkenti Malatyamız, sanayi ve ticarette hızla ilerliyor; alt ve üst yapısıyla modernleşiyor. İlimiz Aslantepe Höyüğü ile, yanı başındaki Nemrut ile turizm için müthiş bir potansiyel arz ediyor. Festivaller, kongreler, fuarlar, sempozyumlar, eğitim, bilim, sanat ve alışveriş şehri Malatyamız bugün nüfusuyla da büyükşehir olmayı hak ediyor.”

Milletvekili Çalık, açıklamasında kentte yaşayıp adres kaydı başka yerlerde olanların, kayıtlarını Malatya'ya aldırması için “Büyük Malatya” kampanyası başlatan Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile büyükşehir ideali için manevi desteklerini esirgemeyen tüm STK temsilcileri, milletvekilleri ve vatandaşlara teşekkür etti. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 781
Bu Ay : 7927
Toplam : 7927

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom