2. Hama Katliamı

Suriye'de askerlerin Hama kentine girdiği, şehrin dışarı ile bağlantısının kesildiği belirtiliyor. 1982 de hamada 30 bin insanın öldürüldüğü hatırlatılıyor.

2. Hama Katliamı Dünya

Suriye'de bugün askerlerin Hama kentine gerçekleştirdiği operasyonda ve farklı kentlerdeki saldırılarında en az 121 kişinin öldüğü bildirildi. Suriye Ulusal İnsan Hakları Kuruluşu adlı bir dernek, Hama'da ölü sayısının 95'e ulaştığını, ülke genelindeki saldırılarda ise 121 kişinin öldüğünü belirtti.

Kuruluşun başkanı Ammar Kurabi, Suriye askerlerinin Hama'da sivillere ateş açtığını ve ölen 95 kişiden 62'sinin isimlerinin ellerinde olduğunu söyledi.

Öte yandan Suriye'nin diğer kentlerinde Hama'ya destek gösterileri düzenlendiği bildiriliyor. Destek gösterilerinin düzenlendiği Şam'ın Harasta bölgesinde askerlerin, göstericilerin arasında çivi bombası attığı bildirildi. Bomba sonucu en az 42 kişinin yaralandığı bildirilirken, Suriye Ordusu'nun rejime en bağlı birimi olarak bilinen Dördüncü Ordusu'ndan birliklerin bölgeye gönderildiği kaydedildi.

Kardeşini öldüren Yezid’in izindedir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünkü konuşmasında, Suriye’de azınlığın çoğunluğa hükmettiği, zulmettiği değil, halkın taleplerine uygun bir idarenin oluşmasını savunduklarını kaydeden Erdoğan, “Irak’ta bir mezhep çatışmasının çıkmasına sebep olanlar, tıpkı Kerbela’da Peygamber Torunu’nun kanını akıtan Yezid gibi tarihin sayfalarına bir kara leke olarak yazılırlar dedim. Kim kim ibadet eden kardeşini katlediyorsa o Yezid’in izindedir. Halepçe’de kürtler kimyasal silahlarla katledildiğinde acıyı yüreğimizde hissettik. Onu bu ülke yapmadı. Ülkemizde yapılan seferberlik, harcanan para ortada. Altınköprü’de Türkmenler katledildiğinde, bize saldırılmış gibi üzüldük. Köylerde, camilerde sünniler toplu halde katledildiğinde yasını bizde tuttuk. Kerbela’da Necef’te, ibadet eden Şii’lere yönelik saldırılara telin ettik” şeklinde konuştu.

İran;

İranın, 1982 yılındaki katliama desteği çok anlaşılmamıştı. Ancak şimdiki desteği islam dünyasında şaşkınlıkla karşılanıyor.

1982 NE OLDU

1982'DE HAMA KATLİAMI YAŞANMIŞTI

Ülkenin yakın tarihinin en kanlı katliamının yaşandığı Hama kentinde, 1982'de çıkan ayaklanmada 30 bin kişi öldürülmüştü. Çevre illerle birlikte 80 bin insan öldürüldü.

TÜRK MEDYASI NASIL YAYIN YAPMIŞTI

Suriye'nin 30 Yıl Önceki Hama Katliamı, Türk Medyasında 6 Gün Sonra Yer Bulmuş
Hafız Esed'in Suriye'nin Hama şehrinde 1982 yılında yaptığı katliamda 25 binin üzerinde insan hayatını kaybetmişti.

Hafız Esed'in Suriye'nin Hama şehrinde 1982 yılında yaptığı katliamda 25 binin üzerinde insan hayatını kaybetmişti. Kaynaklar, Hama'daki kanlı baskının tarihini 2 Şubat 1982 olarak belirtiyor. Ancak, Türk basınının katiliamın yapıldığı tarihlerdeki yayınları incelediğinde, olayın yankılarının ancak 8 Şubat 1982'den duyulduğu belirlendi. Hama'daki katiamın duyrulmamasında Esed yönetiminin uyguladığı bir sansürün etkisinin olup olmadığı kestirmemiz zor. Ancak, birçok medya kuruluşunun yaptığı yayınlarda, Suriyede'ki gerginliğin muhtevesını anlatan yayınlara rastlanmıyor.

Konuyla ilgili Türk medyasında en etkili yayını yapan basın kuruluşu ise Hürriyet.

Hürriyet, 8 Şubat 1982'de Hama'da yaşananları, "Suriye'de kanlı çatışmalar başladı. " şeklinde okuyucularına duyurmuş. Haberde şunlar aktarılıyor: " Şam ve Halep arasındaki 500 bin nüfuslu Hama kenti, ayaklanmanın merkezi olarak gösteriliyor. Başkan Hafız Esad'ın kızının kaçırıldığı ilk gelen haberler arasında. İsyan hareketini Müslüman Kardeşler destekliyor. " Hürriyet, 12 Şubat 1982'de de Hama'da yaşanları yan manşetten duyurmuş. "Hama kenti alevler içinde. " başlığıyla yayınlanan haberde, Müslüman Kardeşler Örgütü'nün kontrolündeki Hama kentinin yoğun topçu ateşine tutulduğunu, yüzlerce ölü ve yaralının olduğunu, şehrin bir bölümünün harebe haline geldiği bildiriyor. Haberde, Suriye hükümete sözcüsünün ise "Hiçbir olay yok, isteyen gelsin tatil yapsın. "dediği aktarılıyor. Hürriyet, 13 Şubat 1982'de ise Beyrut Radyosu'na dayandırdığı haberinde, Hama'daki olayların Lazkiye'ye sıçradığını bildiriyor. Haberde, Suriye yönetiminin Türkiye sınır kapısını kapattığı, isyancıları destekteklediği gerekçesiyle Suriye'nin Ankara'yı şiddetli protesto ettiği, Hama'daki çatışmaların sürdüğü, Türkiye sınır kapısında bekleyen TIR'larda gıda maddelerinin çürüdüğü aktarılıyor. Hürriyet, 14 Şubat'ta ise, Türkiye'nin Suriye sınır kapılarında geniş güvenlik önlemleri aldığını, herhangi bir sızma olmaması için gerekli tedbirlerin alındığını bildiriyor.

Milliyet Gazatesi ise, Suriye'deki olayları okuyucularına genellikle iç sayfalardan duyurmuş. Milliyet 12 Şubat 1982'de iç sayfadan yayınladığı haberde, Hama'daki çatışmalar dikkat çekmiş. Haberde, Hama'da Ordu birlikleri ile asiler arasında çıkan çatşmalarda, yüzlerce ölü ve yaralının olduğu, Şam yönetiminin kentte karışıklık olduğunu yalanladığı bildiriliyor. Milliyet , 13 Şubat 1982'de ise, Hama'ya giriş çıkışın yasaklandığı, Enformasyon Bakanı Ahmed İskender kentin ev ev arandığı ve son aramalar yapıldıktan sonra kentin ziyarete açılacağını söylediği belirtiyor. Milliyet 14 Şubat'ta ise, Suriye ordusunun ayaklanmayı bastırdığını bildiriyor. Müslüman Kardeşler ile askeri birlikler arasında çatışmaların yer yer sürdüğü kaydedilen haberde, Suriye televizyonunun çok sayıda militanın silahları ile ele geçirildiğini belirttiği aktarılıyor.

Cumhuriyet Gazetesi de, kanlı çatışmaların yaşandığı olayları okuyucusuna, iç sayfalardan ve olabildiğince az haberle duyurmuş. Cumhuriyet, 12 Şubatta, Müslüman Kardeşle ile hükümet birliklerinin çarpıştığı Hama kentinde ordunun yönetime el koyduğunu bildiriliyor. Haberde, ayrıca Suriye yönetiminin çatışmalarda çok sayıda sivilin öldüğü yönündeki batı kaynaklı haberleri yalanladığı belirtiliyor.

Ajanslardan

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 18
Bugün : 47
Bu Ay : 3491
Toplam : 3491

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom