Uzmanlardan Epilepsi Hastalığı Uyarısı

Dr. Derya Seçkin, epilepsi hastalığı nedeniyle nöbet geçiren çocukların ailelerin "Çocuğun üzerine su, kolonya dökmek veya soğan, sarımsak koklatmak hem yararlı değil, bazen zararlı dahi olacak uygulamalardır" dedi.

Uzmanlardan Epilepsi Hastalığı Uyarısı Malatya Yaşam-Sağlık

Halk arasında sara olarak bilinen epilepsinin en sık görüldüğü grubun çocuklar olduğu bildirildi. Belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilen epilepsinin teşhis ve tedavisi çok özen gerektiği vurgulandı. Pediatrik EEG ile çocuktaki nöbetler izlenerek doğru teşhise daha kolay ulaşıldığı belirtildi. Epilepsi geçiren hasta çocuğun üzerine su kolonya vs dökmek veya soğan sarımsak koklatmak hem yararlı değil hatta bazen zararlı dahi olacak uygulamalar oyduğu vurgulandı. 

Universal Malatya Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Derya Seçkin, epilepsinin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu vurgulayarak , ''Doğru teşhis edilmiş ve nedene yönelik araştırması yapılmış bir epilepsi hastasının kullanılacak doğru ilaçlarla tedavisi mümkün olmaktadır. Araştırmalara göre toplumun binde 8-10'unda görülen epilepsi en sık çocuklarda görülüyor"dedi.

Dr. Derya Seçkin epilepsinin belirli bir yaş grubunda görülmediğini belirterek, ''Bebeklerden başlayarak, çocuklar, ergenler yaşlılar dahil her yaşta rastlanabilir. Ancak epilepsinin en sık görüldüğü yaş grubu çocuk grubudur. Epilepsinin yüzde 70'i 17 yaş öncesinde görülüyor. Daha sonra azalma gösteriyor. Yaşlılık döneminde yeniden bir artış oluyor. Özellikle çocukluğun ilk yılları epilepsinin en fazla görüldüğü yıllardır'' ifadelerini kullandı.

Dr. Derya Seçkin her epilepsi hastalığının nedeni kesin olarak bilinmese de bebeklerde en sık görülen nedenin beynin oksijensiz kalması olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

''Doğum öncesi ve sonrasında çeşitli nedenlerle beyin travması yaşamı bebekler riskli grubu oluşturuyor. Ancak daha ileri yaşlarda farklı tablolar ortaya çıkıyor. Örneğin akraba evliliklerinin bazı bölgelerde çok fazla olması ve bunların neden olduğu doğumsal metabolik hastalıklar epilepsiye neden olabiliyor.

Yetişkin döneme girildikçe nedenlerin hepsini gösteremeyebiliyoruz."
Epilepsinin nedenleri gibi belirtileri de her çocukta farklı olabildiğine dikkat çeken Uzm.Dr.Derya Seçkin, ''Bebekte pedal çevirme gibi ayak hareketleri, anormal ağız ve dil hareketleri, gözlerdeki dönmeler, çırpınma gibi belirtileri görebiliyoruz. Yaş büyüdükçe daha farklı belirtiler ortaya çıkıyor.

Mesela konuşurken aniden duraklama, halüsinasyonlar, cisimleri olduğundan büyük veya küçük görme, aniden saniyelik kopmalar, farklı koku hissetmek gibi belirtiler olabiliyor. Epilepsi belirtileri görüldüğü gibi son derece zengindir ve yaşlara göre farklılık gösterir' 'şeklinde konuştu.


Nöbetin süresinin uzamasının beyine zarar vereceğini aktaran Seçkin, ''Nöbetin süresi genellikle birkaç saniye ile birkaç dakika arasındadır. Eğer 10 dakikadan daha uzun sürerse beynin zarar görmesine neden olur. Ani bilinç kaybı da olduğu için kişi düşebilir, fiziksel yaralanmalar söz konusudur. Nöbet süresince ailenin bu konuda aydınlatılması gerekir, nöbetin ölüme sebep olmadığını, çocuğun dilini yutmak gibi tehlike ile karşı karşıya bulunmadığını anlatarak aile bilinçlendirilmelidir. Nöbet süresince mümkün olduğu kadar sakin olmaya çalışıp çocuğa zarar vermemelidir.

Çocuğu yan yatırarak ağızda biriken salyanın boğaza kaçması engellenmeli, kasılma sırasındada fazlaca sıkı tutmayarak kol ve bacaklarının zarar görmesine müsaade edilmemelidir. Çocuğun üzerine su, kolonya gibi şeyler dökmek veya soğan, sarımsak koklatmak hem yararlı değil hatta bazen zararlı dahi olacak uygulamalardır. Nöbet kısa sürede sonlanmıyor veya sık tekrarlıyorsa acilen en yakın sağlık kurumuna başvurulmalıdır" dedi.

"Epilepsinin tedavisine geçebilmek için önce teşhisin doğru konabilmesi gerekiyor. Çocuğu izlemek bu noktada büyük önem taşıyor" diyen Seçkin , ''Çocukluk, yeni doğmuş bebekten 18 yaşına kadar olan dönemi kapsıyor. Dolayısı ile çocukluk çağı epilepsisi dediğimizde de yeni doğan bebekten 18 yaşına kadar olan dönemi kastediyoruz. Çocuk erişkinin küçültülmüş hali değildir. Her şeyi ile farklıdır. Çocuk gelişim sürecindedir.

Dolayısıyla bu hastalar düzenli olarak izlenmelidir. Doğru teşhis için ailenin anlattıkları bizi yönlendirir . Tedavi aşamasında ilaç ve cerrahi olmak üzere iki seçenek var. Ama bilinmesi gereken en önemli nokta, hastalarımız doğru tedavi ile yüzde 70-80 oranında ilaçlara yanıt veriyor, tedavi olabiliyor. Kişi ilaç tedavisine cevap vermezse epilepsi cerrahisi uygulanır'' açıklamasında bulundu.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 380
Bu Ay : 4746
Toplam : 4746

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom