İlk Yüz Nakli Yapılan Hasta

Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılan hastası 19 yaşındaki Uğur Acar'ın hayalleri gerçek oluyor.

İlk Yüz Nakli Yapılan Hasta Malatya Yaşam-Sağlık

Antalya'nın Manavgat ilçesi Gebece köyünde henüz 40 günlükken evlerinde çıkan yangında yüzünün yüzde 90'ı yanan 19 yaşındaki Uğur Acar, yüz nakli için dün gece Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde ameliyata alındı.

Plastik ve Rekonstrüktif Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibinin gece saat 03.30'da başladığı ameliyat 7 saattir devam ediyor.

19 yıl boyunca birçok hastanede tedavi gören ve bir dizi ameliyat geçiren Acar'ın umutları, kısa süre önce görüştüğü Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Özkan sayesinde yeniden yeşermişti.

Uşak'ta yük treninin çarpması sonucu ağır yaralanan ve iki gün önce beyin ölümü gerçekleşen inşaat işçisi Ahmet Kaya'nın (39) organları ailesi tarafından bağışlanınca, Acar'a umut oldu.

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye’de bir çok ilki içeren ameliyatlar yaptıklarını belirterek,” Önümüzde kritik 10- 15 gün var. Bu süreç sağlıklı geçerse adımızı altın harflerle tarihe yazdırmış olacağız” dedi.

10-15 GÜN KRİTİK

Akdeniz Üniversitesinde yüz, bacak ve 2 kol naklinin gerçekleştirilmesinin ardından basın açıklaması yapan Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, AÜ’nün yapması gerekeni yaptığını belirterek,” Yüz nakli son dönemde çok tartışıldı. Ama yüz naklini tabi ki AÜ yapacaktı ve yaptı. İlkleri içeren bir ameliyatı yapmış durumdayız. Ama önümüzde kritik 10- 15 gün var. Bu süreç sağlıklı geçerse adımızı altın harflerle tarihe yazdırmış olacağız. Burası bir marka oldu.

Yapmamız gerekeni yapıyoruz. Ameliyatta zorlandığımız yerler oldu. Başka şehirden dokuları aldık. Donörün alınması, dokuların hastaneye getirilişi, hastanın seçilmesi bunlar önemli aşamalardı. Türkiye’de en fazla hasta stoğu olan doku grubu belirlemiş ve ardından yüz, bacak ve kol naklini yapabilecek durumdaydık. Bunların öncüsü olduk. İnşallah bunun devamı diğer kurumla tarafından getirilir” diye konuştu. Uğur Acar’a yapılan yüz naklinin tam yüz nakli olduğunun altını çizen Özkan,”

İlk 10 gün çok kritiktir. 10 günlük süre reddedilme sürecidir. Buna karşıda hazırlıklarımızı yaptık. İlk 10 günü atlatmak önemlidir. Biz bir ay önceden bu durumu ısıtmıştık. Bir ay içinde yüz naklini yapacağız diyorduk. Ama 20. günde nakilleri yaptık. Yüz nakli biteli 7-8 saat oldu. Kol nakli bir saat önce bitti. Her iki alıcının sağlık durumu gayet iyi. Ameliyatın uzun sürmesi değil kısa sürede bitmesi daha önemlidir. Bunun yanında daha önemlisi başarılı olmaktır. Sürekli söylüyoruz. Bir yıl da çok önemli. Şuan hastalarımız yoğun bakımda bilerek uyandırmıyoruz.

DÜNYADA BİR İLK

Takip ediyoruz. Bizlerin başarısı kadar dünyada bir ilk var bir aile hem yüz hem de uzuvları bağışladı. Bu dünyada bir ilk bu bizim başarımız kadar onların bir erdemidir. Biz bu nakile yıllardır hazırlanıyoruz. Hastalarımız psikiyatri arkadaşlarımızın takibindeydi. Ameliyat sonrasında da takipler devam edecek. Bir sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

OPERASYON 03.30'DA BAŞLADI BAŞARIYLA BİTTİ

Türkiye'nin ilk rahim naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi gerçekleştirdiği yüz nakli ile Türk tıp tarihinde bir ilke daha imza attı.

Uşak’ta tren çarpması sonucu beyin ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan 38 yaşındaki Ahmet Kaya’nın yüzü gece 03.30'da başlayan ameliyat ile 19 yaşındaki mermer işçisi Uğur Acar'a nakledildi. 12.30 itibariyle sona eren operasyonun ardından yüz nakli yapılan Uğur Acar, hastanenin yoğun bakım ünitesinde kendisi için hazırlanan özel bölüme alındı. Ahmet Kaya’nın kolları ile sağ bacağı ise Atilla Kavdır’a başarıyla nakledildi.

25 KİŞİLİK EKİP 48 SAAT ÇALIŞTI

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe ve AÜ. gururlandıracak ilklere imza attığımızı düşünüyorum. Kurtcephe,” Organ nakli alanında geçekleştirdiği operasyonlarla dünyada kimsenin yapmadığı ilkleri yaptı. Türkiye’nin ilk yüz nakli gerçekleşti. Yine donör olarak bir Türk insanı tıp tarihine ismini altın harflerle yazdırmış oldu. A.Ü yılların bikrimi olan bilgisinin üzerine beceri ve 3 yıldır üst üste çif kol nakli, rahim naklinin ardından şimdide hem yüz hem de aynı hastaya çift kol ve bacak nakli gibi bir ilke imza attı. Dünyada ilk kez aynı anda bir hastaya çif kol ve bacak naklini yaptık. Bundan sonrada ilklere imza atacağımıza inanıyorum. 25 kişilik bir ekip 48 saattir çalıştı. Ekibimi yürekten tebrik ediyorum” diye konuştu.

GÜRÜNTÜLER DAĞITILDI

Uşak'ta beyin ölümü gerçekleşen 38 yaşındaki Ahmet Kaya'dan alınan iki kol ve bir bacak ile yüz, Antalya'da iki ayrı hastaya nakledildi. Nakil öncesi yaşananları anlatan görüntüler basın mensuplarına dağıtıldı. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekiplerin zamana karşı yarışı ve nakil olacak hastaların duyguları kameralara yansıdı.

ÇOCUKLAR BENDEN KORKUYORDU

Görüntülerde zorlu 11 saatlik ameliyat öncesi daha önceki İstanbul ve Antalya'daki tedavilerinde sonuç alınamadığını belirten Uğur Acar, "Daha 35 günlükken evde yangın çıktı. Yangından sonra bu hale geldim. Daha sonra İstanbul ve Antalya'daki hastanelere başvurdum. 14 yaşındayken Şişli Etfal Hastanesi'nde bir sonuç alamadım. Yüz nakli duydum. Burada Ömer Özkan'la görüştüm. O da bana nakil olabileceğini söyledi. Nakil olmamın nedeni, çocukların benden korkması ve bir işe başvurduğum zaman yüzüm nedeniyle kabul etmemeleri" dedi.

ÇOCUKLARIMLA GEZMEK İSTİYORUM

11 yaşında kuşları kovalarken elektrik teli ile teması sonucu akıma kapılarak iki kol ve bir bacağını kaybeden Atilla Kavdır ise, çok heyecanlı olduğunu ve çocuklarına sürpriz yapmak istediğini belirtti. Kavdır, "O zaman çocuktum ama şimdi evlendim. Kepez Belediyesi santralinde çalışıyorum. Hayatımı sürdürüyorum. Televizyonda nakli görmüştüm. Şimdi biraz stres var. Çocuklarım bu şekline alıştı. Onların karşısına sürpriz bir şekilde çıkmak istiyorum. 15 yaşında bir oğlum ve kızım var. Çocuklarımla gezmeyi istiyorum. Bağışçı aileyle de daha sonra ellerimle gezmek istiyorum" şeklinde konuştu.

SEÇİMLER NASIL YAPILDI?

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Özkan, "Hastalarımız ikisi de hazır. Bizim ve Türkiye için çok önemli. İnşallah olacak" derken, Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi Koordinasyon Birimi Sorumlusu Uzman Nilgün Keçecioğlu ise operasyon öncesi, "Seçim, son derece objektif kurallara göre yapıldı. Ömer Özkan ve ekibi tarafından yapılacak. Naklin bilimsel kriterleri var.

Tıbbi kriterlere en uygun kişi Atilla Kavdır. Yaklaşık 1 yıl 6 ay önce Cihan Topal'a kol nakli yapmıştık. Bekleme sırasında en uygun kan grubu, yaş ve bekleme süresi en uzun olan Atilla Kavdır'dı. Biz de onu seçtik" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 453
Bu Ay : 3897
Toplam : 3897

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom