Ağbaba, Meteoroloji Önünde Eylem Yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nün kapatılmasına tepki göstererek, meteoroloji müdürlüğü önünde partililerle birlikte eylem yaptı.

Ağbaba, Meteoroloji Önünde Eylem Yaptı Malatya Haber

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, İl Genel Meclisi Üyeleri ve partililerinde yer aldığı eylemde bir konuşma yapan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, "Küçülen ve her geçen gün kendi içine çekilen Malatya'nın kapanan bir kurumunun, kapatılmasına tepki göstermek amacıyla hep birlikte burada toplandık. Seçimden önce ziyaretlerimizin hepsinde söylemiştik, Malatya'da AK Parti aynı oranla oy alırsa ve AK Parti tekrar iktidar olursa Şeker Fabrikası'nın satılacağını dile getirmiştik. Ve maalesef seçimden hemen sonra bu süreci başlattılar, Şeker Fabrikası satıldı.

Daha önce Türkiye'de hukuk vardı. 12 Eylül referandumundan sonra maalesef Danıştay'ın değişmesiyle beraber referandumun ne anlama geldiğini anlamış olduk. Şeker Fabrikası, Malatya'nın çalışan ve üreten, devletin tek kurumuydu. Bu yapılan özelleştirmeye, özelleştirme demek mümkün değildir. Bu özelleştirme, peşkeştir. 4 fabrikanın satıldığı bu özelleştirmede 1 alana 3 bedava zihniyeti işlemiştir. Ve AK Parti'nin 9 yıldır yapmış olduğu şeyde budur.
Malatya'da geçmiş yıllarda yapılan bütün özelleştirmelerde peşkeş vardır. Sümer, Tekel ve Şeker Fabrikaları peşkeş çekilmiştir. AK Parti hükümeti Malatyalıların gözlerinin içine baka baka Malatya Şeker Fabrikasını sattı. Ama maalesef CHP dışında Malatyalıların sesi çıkmıyor" iddiasında bulundu.
AK Parti hükümetini sert bir dille eleştiren Ağbaba, "Aylardan beri bağırıp, sesleniyoruz. Malatya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü kanun hükmüyle kapatıldı. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü niye önemli? Malatya, en önemli tarım ürünlerini üreten ve tarımda marka olmuş bir şehir. Kayısı dünyada meşhur. Kirazımız öyle, cevizimiz öyle, kavunumuz öyle, elmamız öyle, fasulyemiz öyle, narımız öyle, Arapgir üzümümüz öyle. Ama maalesef meteoroloji gibi önemli bir kurum, bir başka vilayete bağlanıyor. Bakın arkadaşlar, binası var, tabelası var, her şeyi var, bölge müdürü var, personeli var. Var olan bir kurum kapatılıyor ve Elazığ'a kuruluyor.

Acaba neden? Elazığ, Malatya'dan daha mı büyük? Elazığ'ın nüfusu Malatya'dan daha mı çok? Elazığ'ın Milletvekili sayısı Malatya'da daha mı çok? Elazığ'ın Milletvekili sayısı 5 Malatya'nın ki 6. Elazığ'da AK Parti'nin çıkarmış olduğu Milletvekili sayısı 4, Malatya'nın 5. Şimdi soruyorum 4 mü büyük 5 mi? 4 büyük. Böyle bir şey olamaz. Bunun izahını yapmaları lazım. Mantıklı bir izahta
bulunmaları lazım.

Malatyalı mantıklı bir açıklama bekliyor. Sen bu kurumu kapatıp, Elazığ'a niye götürdün? Elazığ'da marka olmuş bir takım ürünü var mı? Elazığ'ın 2. Ordusu, hava üssü var mı? Sen, Malatya'nın kurumlarını bir bir kapatarak, şehri kendi içine hapsediyorsun. Birde Başbakan gelip, "Sizi büyükşehir yapacağım" diyor. Nasıl? Çocuk yaparak. 6 ay sonra Malatya'nın büyükşehir olmayacağı da açıklanıyor. Malatya kandırılıyor, Malatya küçültülüyor, Malatya kötü yönetiliyor. Bunu buradan kınıyoruz.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü bir simgedir. Bütün Malatyalıları ve siyasileri göreve davet ediyorum. Herkesi Malatya'ya sahip çıkmaya davet ediyorum" görüşünü savundu.

Milletvekili Ağbaba, Malatya'nın adli anlamda başka bir şehre bağlanacağını ileri sürerek, "Adalet Bakanı Malatya'ya geldi. Bir açıklamasında, "Bölge İstinat Mahkemelerini Malatya'da kurmayı düşünmüyoruz" dedi. 15 ilde kurulacak ama ilk yarıda Malatya'da kurmayı düşünmediklerini söyledi. Bakanın vermiş olduğu müjde bu. Malatya'yı adli anlamda da bir başka ile bağlayacaklar" iddiasında bulundu.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 887
Bu Ay : 1622
Toplam : 1622

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom