Yeni Yargı Paketi

Malatya Barosu eski Başkanı Avukat Selahattin Sarıoğlu, hazırlanmakta olan yeni yargı paketinin, yavaş yargıya hiz veremeyeceğini savundu.

Yeni Yargı Paketi Malatya Haber

Hazırlanmakta olan yeni yargı paketi hakkında düşüncelerini bildiren Malatya Barosu eski Başkanı Av. Selahattin Sarıoğlu, "Adalet Bakanlığı "Yargı Paketini", "insanı" değil, kendini, yani "Devleti" düşünerek hazırlamış.

Hemen baştan belirtmek gerekir ki, yargı devletin görevidir ve yargıdan kaynaklanan sorunlar da yine devletin sorunudur. Çünkü, yargının 'kötü işlemesi', devletin 'yönetme' yolunda 'topallamasına' neden olur. Ancak, Devlet, açıklanan paketle, yargının yavaşlığı sorununda 'Yargıyı hızlandırırsam görevimi iyi yapmış olurum.' yerine, 'Ceza ve tutukevleri dolu, adliye binaları yetersiz, hakim, savcı, personel sayısı az; tutuklu, hükümlü sayısını, soruşturma, kovuşturma dosya sayısını, icra dosya sayısını nasıl azaltırım?' kaygısıyla hareket ettiğini gösteriyor.

Suçlu için, mağdur için, alacaklı için, borçlu için kısaca 'Herkes için adalet.' ülküsünden adata vazgeçmiş görünüyor. Bu yaklaşımla da neredeyse Türkiye 'Yargısız ülke' haline gelecek; Adalet Bakanı da 'Şu okullar olmasa maarifi ne güzel yönetirim.' diyen geçmişteki maarif vekaletinin durumuna düşecek. Sormak gerekir: 'Ön ödemede' 'Elektrik hırsızlığında', 'Adli kontrolde' parası olup da ödeyene 'güle güle' ödeyemeyene 'cezaevine' demek ne derece adildir?

Mahkemelerin iş yükünü azaltmak, ceza evlerini boşaltmak bazı eylemleri suç olmaktan çıkarmakla, cezaları azaltmakla, kimi işleri yargıdan alıp noterlere, mülki amirlere vermekle, icra dosyalarını azaltmak alacaklıların icra takibi yapmalarını zorlaştırmakla değil, yargıç, savcı sayısını artırmakla, teknik ve fiziki olanakları genişletmekle, personeli yeter duruma getirmekle, gereksiz iş ve işlemleri ortadan kaldırmakla olabilir" dedi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 861
Bu Ay : 6055
Toplam : 6055

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom