Bakanlığın 2012 Hedefi Değerlendirildi

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bakanlığının gerekleştirdiği su ve meteoroloji çalışmaları ile 2012 hedeflerini değerlendirdi.

Bakanlığın 2012 Hedefi Değerlendirildi Türkiye-Dünya

 Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bakanlığının gerekleştirdiği su ve meteoroloji çalışmaları ile 2012 hedeflerini değerlendirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, her sene bakanlığının bir yıl boyunca gerçekleştireceği faaliyetleri değerlendirmek ve hedeflerini ortaya koymak için bir araya geldiklerini söyledi.

Su deyince ilk akla gelen kurumun DSİ Genel Müdürlüğü olduğunu belirten Prof. Dr. Eroğlu, Türkiye’nin dünya ve su ile alakalı bir takım bağlantılarını kuracak olan Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ve Türkiye Su Enstitüsü’nün kurulduğunu da ifade etti.

Türkiye’nin yıllık yağış ortalamasının 501 milyar metreküp olmasına rağmen, kullanılabilir suları göz önüne alınınca bu rakamın 112 milyar metreküpe düştüğünü ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, suyu en çok kullanan sektörün tarım sektörü olduğunu ve buna sulama suyu ile içme suyu eklenince geçen yıl toplam 44 milyar metreküp su kullanıldığını vurguladı.

Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını ancak kendine yetecek kadar suyunun olduğunun altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ancak bu suyun da her damlasını dikkatli kullanmak gerektiğini belirtti.

Suyu verimli kullanmada çok kararlı olduklarını ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, “Hatırlatmak isterim bu kapsamda arıtılmış evsel atık sular sulamada kullanılacak bunu Türkiye’de ilk kez biz yapıyoruz. Su kalitesi izleme çalışmalarımız da devam ediyor. Biz sadece İçmesuyu ve arıtma tesislerinden sorumlu bir bakanlık idik. Şimdi atıksu arıtma tesisleri de eklendi ve dolayısıyla rastgele boyutlarda bir arıtma tesisi hiçbir kurum yapamayacak” diye konuştu.

DSİ’nin en büyük yatırımcı kurum olmasından gurur duyduğunu söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle konuştu;

            “Son 9 yılda 1128 tesisi milletimizin hizmetine sunduk. Bunu nasıl başardınız derseniz bir kere geçmişte çok fazla ihale yapılmış, biz bunları takibe alıp, tesis olarak hizmete sunduk. Şu ana kadar biz 206 adet baraj 24 gölet 179 sulama tesisi 49 içme suyu tesisi tamamladık. 643 derenin ise ıslahını gerçekleştirdik. Özellikle Sayın Başbakanımız büyük tesislerin açılışını yapıyor küçük tesisi açmıyor. Biz 10.10.2010’de 110 tesis ve 11.11.2011’de 111 tane dev tesisin açılışını yaptık. Bu 111 tesisin top bedeli 8 milyar 365 binTL’dir. Tabi buradan şu çıkabilir 2012 de ne olacak diyebilirsiniz. Tahmin ediyorum ki; 12.12.2012’de 112 büyük tesisin açılışının tamamlanacağını kestirebilirsiniz”.

Özellikle tarım sektöründe büyük işlerin altına imza atarak çok sayıda tesisi ikmal ettiklerini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2011’ de 10 adet barajı hizmete açıldığını ve bu tesislerin çok büyük faydası olduğunu anlattı.

Türkiye’de şuanda tüketilen enerjinin % 25 inin HES’lerden sağlandığını belirten Prof. Dr. Eroğlu, “Dört ampulden biri hidroelektrik santralleri sayesinde yanıyor. Maalesef bu potansiyeli kullanmada Türkiye çok geri kaldı. Hâlbuki bütün dünyada HES potansiyelinin % 95’ini kullanan ülkeler var. Bizimde hızla bundan faydalanmayı artırmamız gerekiyor. Bu maksatla DSİ çok büyük tesisler inşa ediyor. Bilindiği üzere Çoruh nehri çok azgın sulardan biridir ve biz bunun üzerine ilk tesisi yaptık. Ayrıca Türkiye’nin en büyük barajı olan Deriner Barajı’nı da biz yapacağız.

Sulama tesislerine gelince, dokuz yılda 1,1 milyon hektar araziyi suya kavuşturduk, GAP eylem planı tamamlandığında sulama enerji içme suyu gibi alanlarda çok büyük fayda sağlayacak” dedi.

Ilısu barajı inşaatının da %30’unun tamamlandığını ve Ilısu köyünün şuanda dünyadaki bütün köylerden daha güzel bir hale geldiğini ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “İddia ediyorum Hasankeyf Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri olacak orada muazzam bir tarihi yarımada inşa ediyoruz” diye konuştu.

Konya Ovası Projesi(KOP)’ne de değinen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu söyle devam etti;

 “KOP’da oranın su eksikliğinin giderilmesi için yeraltı suyunun verimli kullanılmasını sağlamak maksadıyla damla sistemi gibi teknikler kullanıyoruz ve yetmediği için dışarıdan su getirdik.

Bir rüya olan Mavi Tünel’i tamamlayarak Akdeniz’e boşa akan suları Konya ovasına yönlendirdik. Bu sayede üç noktadan 640 metreküp su ovaya akacak ve ovanın suya hasreti dinecek.

2012 yılı sonunda bitmesi planlanan 17 bin 34 metre uzunluğundaki Mavi Tünel’i bir yıl önce, bu yıl bitirdik ve nihayet tünelde ışık göründü. Ayrıca, Bağbaşı Barajı’nı da bu yıl bitiriyoruz”.

Doğu Anadolu Projesi (DAD) ve Trakya’nın rüyası Ergene Havza Koruma Eylem Planları hakkında da açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, buradaki çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini söyledi.

Bölgesel projelerin yanında diğer büyük projelerden de bahseden Prof. Dr. Eroğlu, “dünyanın üçüncü yüksek barajı olan ve 209 m yüksekliteki Ermenek Barajını halkımızın hizmetine sunduk. Yusufeli Barajının inşaatına başlıyoruz.1000 günde 1000 gölet projesi başlattık ve 300 bin hektar alanı sulayacağız. Ayrıca içme suyunda çok büyük bir hamle gerçekleştirdik. Bütün şehirlerde problem yaşanırken, bırakın Anadolu’yu İstanbul’da bile küvetlere su dolduruluyordu. Artık böyle manzaralar yaşanmıyor. KÖYDES haricinde 34 milyon kişiye 3.32 milyar metreküp içme suyu sağlanıyor. Şu anda her iki kişiden birisi DSİ’nin getirdiği suyu içiyor. Adıyaman’dan, Zonguldak’a KKTC’ye kadar inşaatı devam eden içme suyu projelerimiz var ve bu devam eden 20 proje tamamlandığında 37 milyon kişiye su vericeğiz”.

Melen’in İstanbul’a hayat veren bir proje olduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İzmir İçmesuyu Projesi kapsamında da 59 milyon metreküp suyu İzmir’e verdiklerini, Ankara’nın ise 2020 yılına kadar içme suyu sorununu çözdüklerini ifade etti. Hatta KKTC’nin de 2015’den sonra yaşanacak olan su problemi için 106 km uzunluğundaki iletim hattının inşaatına başlanıldığını ifade etti.

Meteoroloji çalışmalarına da değinen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “ Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün, teknoloji kullanımında dünyanın sayılı kurumlarından biri olduğunu gururla ifade ediyorum. Şu anda 545 noktada meteoroloji gözlem ağımız var. Daha önce Otomatik Meteorolojik Gözlem İstasyonu (OMGİ) diye bir şey yoktu. Biz bunları ilk defa hayata geçirdik. Çok sayıda yüksek atmosfer gözlem istasyonu ve radarlar, uydu yer alıcı sistemleri, havalimanı otomatik raporlama sistemleri, ilk kez deniz gözlem istasyonu, bölgesel hava tahmin ve erken uyarı sistemleri, karayolu tahmin sistemlerini kurduk. Artık nereye gidecekseniz anlık olarak tek tıkla her şeyi görebilirsiniz. Deniz tahminlerinde çok önemli adımlar attık. Meteorolojinin Sesi Radyosu’nun ise şu anda 60 milyon dinleyicisi var” diye konuştu.

Prof. Dr. Eroğlu, içme suyu maksatlı barajların doluluk oranlarının hiç su sıkıntısı yaşanmayacak düzeyde olduğunu belirterek, ülke genelinde %40 doluluk bulunduğunu ve artmaya devam ettiğini söyledi.

Edirne, Muğla ve Aydın’da meydana gelen taşkınlara çok yoğun ve ani yağışın sebep olduğunun altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “yapmış olduğumuz barajlar ve diğer çalışmalarla taşkınların etkisini azaltarak can ve mal kayıplarını minimum seviyeye indirdik” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 987
Bu Ay : 4785
Toplam : 4785

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom