Saran Nemrutu Değerlendirdi

Malatya Valisi Ulvi Saran, Nemrut ile ilgili bir değerlendirmede bulunarak, tartışmaların hiç gereği yok. Yeter ki turist sayısı 75 binden 150 bine çıksın diye konuştu.

Saran Nemrutu Değerlendirdi Bölge

Malatya Valisi Ulvi Saran, Nemrut ile ilgili bir değerlendirmede bulunarak, "Nemrut'a ilişkin Malatya ve Adıyaman'a büyük sorumluluklar düşüyor'' dedi.

Vali Saran, Nemrut'tan bahsedilirken, Malatya'nın Nemrut ile hiçbir alakasının olmadığını iddia etmenin doğru olmayacağını kaydetti. Saran, Malatya'nın Nemrut ile fiziki bir bağlantısının olduğuna işaret ederek, "Sözünü ettiğiniz konular önemli şeyler değil ve bahsi geçtiği gibi karşılıklı bir tartışma ve davalaşma söz konusu değil. Malatya'nın Nemrut ile alakası fiziki bir bağlantıdan ibaret. Malatya Nemrut ile hiçbir ilgisi olmayan, Nemrut'un tamamen dışında olan bir yer değil.

Malumunuz Nemrut Dağı'nın bir bölümü Malatya'nın mülki hudutları içerisinde yer alıyor. Ayrıca oraya giden iki ulaşım güzergahından bir tanesi Malatya'dan geçiyor. Böylesi fiziki bir bağlantısının olduğu yerle Malatya'nın ilgilenmemesi mümkün değil. Neden ilgilenmek zorunda? Çünkü yerli ve yabancı turistler, buradan Nemrut'a gidiyorlar. Malatya, bu fiziki bağlılığın sorumluluklarını üstlenmek zorunda.

Gelip giden misafirleri en iyi şekilde oraya ulaştırmak için gerekli altyapıyı hazırlamak, yol bağlantısı şartlarını iyileştirmek zorundayız. Ayrıca orada insanlar, güneşin doğuşunu ve batışını izleyebilmek için elbette ki konaklama yapmalılar. Bunun yanında temel ihtiyaçlarını karşılaşmak zorundalar. Bu ihtiyaçlara cevap vermeliyiz. Bu Malatya'nın görevidir.

Böyle biz fiziki bağlantısı olduğuna göre zaman zaman yeri geldiğinde ilgisini ortaya koyacak çalışmalarda bulunması da son derece doğaldır. Ancak Nemrut'un ağırlıklı olarak Adıyaman tarafında kalan ve aynı zamanda temel ilgi alanı içerisinde yer alan önemli tarihi
ve turistik değer olması itibariyle bizimde bu konuyla ilgimiz olmakla birlikte Nemrut'un bağlantısı konusuyla Malatya'nın alakasını fazla vurgulamıyoruz.

Nemrut, ağırlıklı olarak Adıyaman hudutları içerisindedir. Coğrafya ve gerekli bilgi kaynaklarında, ansiklopedilerde Adıyaman hudutları içerisinde gözüküyor. Doğrudur. O konuda hasutluk yapmaya gerek yok. Ancak bir şekilde Nemrut'tan bahsedildiğinde de "Malatya'nın Nemrut ile hiçbir alakası yok" şeklinde bir iddiada doğru olmaz" dedi.

Vali Saran, Nemrut ile ilgili Malatya ve Adıyaman'a büyük sorumluluklar düştüğünü ifade ederek, "Nemruta ilişkin neler yapabiliriz? Orayı nasıl daha geliştirip, iyi şartlara kavuştururuz? Bunun üzerinde durmamız gerekiyor. Burada bize görev düşüyor. Burasıyla sınırı olmayan başa bir ile değil bize ve Adıyaman'a düşüyor. Bu konuda yol başta olmak üzere orada bir konaklama kapasitesi oluşturulmalıdır. İnsanların gündelik ihtiyaçlarını karşılayacak araçları temin etmek gibi bir yükümlülükle karşı karşıyayız.

Mesela orada içme suyu lazım. Su yok. İnsanların elini yüzünü yıkayabilecekleri bir yer lazım. Güneşin doğuşu ve batışını izleyebilmek için konaklamaları gerekiyor. Tartışmaların hiç gereği yok. Sadece insanlar üzerlerine düşeni yapsınlar, oranın altyapısını geliştirelim. Turist sayısı 75 binden 150 bine çıksın" diye konuştu.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 218
Bu Ay : 6198
Toplam : 6198

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom