Türkiyenin Geleceği Bu Dosyada

Destici; Yazıcıoğlu hadisesi aydınlatıldığı zaman, Türkiye'nin geriye dönük bir 30 yılına ışık tutacaktır ve ileriye doğru insan hakları adına, milli iradenin hakim kılınması adına bir 30 yılını da garanti altına alacaktır.

Türkiyenin Geleceği Bu Dosyada Türkiye-Dünya

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, helikopter kazası ile ilgili olarak, "Bu dosya aydınlatılacak. Benim şuanda edindiğim intibada, gördüğümde, bendeki bilgilerde, savcılarla görüştüğümde aldığım bilgilerde, genel fotoğrafa da baktığım zaman, bu dosya aydınlanacak" dedi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve BBP'nin merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülifer Yazıcıoğlu, helikopter kazası soruşturması kapsamında Malatya Başsavcısı Muzaffer Sayın ve Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Şeref Gürkan ile görüştü. Görüşmede ortaya çıkan son belge ve gelişmeler ile soruşturmanın geldiği aşama üzerinde durulduğu öğrenildi.

Görüşme sonrasında adliye çıkışında basın mensuplarına açıklamada bulunan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, "Bir bilgi alışverişi, son gelişmeleri değerlendirmek üzere buraya geldik. Malatya Başsavcısı Muzaffer Sayın ve Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Şeref Gürkan ile görüştük. Biz dosya Malatya'ya geldiğinden beri, Mart 2011'den beri gidişatından, bu işin soruşturmanın derinleştirilmesinden, olayın tüm yönleriyle araştırılmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Biz hukukun bu işi aydınlatmasını ve hiç bir şeyin karanlıkta kalmamasını istiyoruz. Bunu Türk demokrasisi adına, millet iradesinin yerleşmesi açısında çok önemli bir süreç olarak görüyoruz. Biz inanıyoruz ki, bu hadise aydınlatıldığı zaman, Türkiye'nin geriye dönük bir 30 yılına ışık tutacaktır ve ileriye doğru insan hakları adına, milli iradenin hakim kılınması adına bir 30 yılını da garanti altına alacaktır diye düşünüyorum. Bu anlamda bu dosyanın mutlaka aydınlığa kavuşturulması gerekiyor. Kamuoyu ve milletin beklentisi bu yönden. Bizde parti olarak, aileler olarak, hukukçularımız olarak, bu dosyanın aydınlığa kavuşturulması anlamında bize ne düşüyorsa, bunu sonuna kadar takip
edeceğiz. Bu iş aydınlanana kadarda bu işin peşini bırakmayacağız" dedi.

"ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER KALSIN"

Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasına karşı olduklarını söyleyen Destici şu şekilde konuştu:
"Özel Yetkili Mahkemelerin Türkiye'de varlığı çok önemli. Bu dosyaya Özel Yetkili Mahkemenin bakıyor olması çok önemli. Şuna inanıyorum ki, bugünlerde Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması talep ediliyor, bazı dava ve bazı dosyalardan dolayı. Eğer bu memlekette Özel Yetkili Mahkemeler olmasın, bu dosyada bu safhaya gelmezdi. Türkiye'deki pek çok demokrasiye müdahaleler olsun, faili meçhuller olsun, diğer millete tezgahlanmış Maraş olayları olsun, Çorum olayları olsun, Sivas olayları olsun, Danıştay
Saldırısı, Zirve Olayı, ne sayarsanız sayın, bunların hiç birisi aydınlatılamazdı.

Şu halde bile Özel Yetkili Mahkemeler çalıştığı halde bile, Özel Yetkili Mahkemelerin bile yetkilerinin bir yerde tıkandığını ve maalesef sonuca geç ulaşıldığını görüyoruz. Birde Özel Yetkili Mahkemelerin olmadığını düşünün, bu tür dosyaların hiç birisinin kapağı bile açılamazdı. hepsi tarihin gizli sayfaların da, çöplüklerinde kalır diye düşünüyorum.

Bu anlamda, Özel Yetkili Mahkemelerin varlığını Türkiye adına, Türk demokrasisinin geliştirilmesi adına, Türkiye'deki hiç bir faili meçhulün, hiç bir olayın gizlilikte kalmaması adına önemsiyorum. Elbette ki uzun tutukluluk süreleri ile ilgili bir takım düzenlemeler yapılabilinir. Ama Özel Yetkili Mahkemelerin, varlığı Türkiye adına çok önemli. Bizde bu meseleyi aydınlatırsak, yine bu Özel Yetkili Mahkemelerin, buradaki savcıların gayreti ve varlığı ile aydınlatacağız."

"ELİMDEKİ VE DOSYADAKİ BİLGİLERE GÖRE, BU OLAY AYDINLANACAK"

Helikopter soruşturması ile ilgili son gelinen nokta hakkında da değerlendirme yapan BBP Genel Başkanı Destici, "Malatya Adliyesi'ne üçüncü gelişim. Bu dosya aydınlatılacak. Benim şuanda edindiğim intibada, gördüğümde, bendeki bilgilerde, savcılarla görüştüğümde aldığım bilgilerde, genel fotoğrafa da baktığım zaman, bu dosya aydınlanacak. Biz bunun biran önce aydınlatılmasını istiyoruz. Bunu yaparken de, bugüne kadar asla hukuk dışına çıkmadık. Bundan sonrada çıkmayacağız. Haksızlık yaparak, hiç bir kişi
ve kurumu milletin önüne atmak, kamuoyu önünde suçlu göstermek gibi bir uygulama ve yöntemimizde olmadı.

Bundan sonrada olmayacak. İş tamamen hukukun ve savcıların kontrolünde. Dolayısıyla da herkesin hakkının teslim edilmesini istiyoruz. Bu iş bir ihmal, kusur, hata ise, bu işte hatası kusuru olanlar, bu iş örgütlü bir işse ki, şuanda milletin ve kamuoyunun büyük çoğunluğu bu olayı böyle görüyor ve ortada duran şüphelilerin hadiselerine baktığınızda böyle yorumlanması da gayet normal, dolayısıyla bu iş örgütlü bir işse, bunların tespit edilip yargının önüne çıkartılması ve cezalandırılmasını istiyoruz. Türkiye bu tür hadiseler bir daha yaşamasın. bizde BBP olarak, Muhsin Yazıcıoğlu'nun geride kalan yol arkadaşları, dava arkadaşları olarak, hem onlara karşı manevi vazifemizi yerine getirmiş olalım, hem de millet adına siyaset yapıyoruz, millet adına da bu işin gereğini yerine getirmiş olalım" şeklinde konuştu.

"İLKER BAŞBUĞ'UN TUTUKLANMASI TÜRKİYE ADINA BİR UTANÇ VESİLESİ DEĞİLDİR"


Darde iddianamesini kabul edilmesi ile ilgili olarakta bir değerlendirme yapan Destici, "Darbelerden, cuntalardan en çok zarar görmüş bir siyasi hareketiz. Liderimiz 7.5 yıl hapis yatmış ve bunun 5.5 yılı hücre. Bir sürü arkadaşımız idam edilmiş, geleceği karartılmış. Darbecilerin yapmış olduğu anayasadan da en çok zararı görmüş olan parti BBP'dir. Türkiye'nin en takdir edilen, en itibarlı, en sevilen, millet gönlünde taht kurmuş partisi, maalesef hak ettiği oyu bile alamamakta. Çünkü seçim sisteminin
antidemokratik olması, siyasi partiler yasası, seçim yardımı, hazine yardımı bütün bunlar adaletsiz bir şekilde dağıtılıyor. Dolayısıyla biz sevil ve demokratik bir anayasa istiyoruz. Bunu öncülüğünü yapmaya çalışıyoruz. Ama Meclis'teki 4 siyasi partinin de bu konuda samimi olmadığını düşünüyorum. Millete verdikleri sözü tutsunlar.

Bu millete cuntacıların 3 yılda yaptığı antidemokrasi anayasadan kurtarsınlar. 28 yıldır siviller yönetiyor. Halen cuntacıları suçlamanın bir anlamı yok. Onların 3 yılda
yaptığını, niye siviller 28 yılda yapamıyor? Artık demokratik, sivil bir anayasa bu milletin hakkı. Bu millet bunu istiyor. Dolayısıyla kim darbeye teşebbüs etmişse, kim hukuk dışı yollara sapmışsa, daha öncede söyledim, ister genelkurmay başkanı olsun, ister başbakan, unvanı ne olursa olsun, hukuk herkese dokunabilmelidir. Ama biz bunu Türkiye adına, Türk demokrasisi adına, yani eski genelkurmay başkanı İlker Başbuğ tutuklandı diye, bunu bir Türkiye'nin ayıbı olarak, Türk demokrasisi adına bir utanç vesilesi olarak görmüyoruz. Hukuk işini yapacak, hukuk herkese dokunacak.

Öbür taraftan bu bazı kesimler adına kazanılmış bir zafer olarakta yorumlanmasını doğru olmadığını düşünüyoruz. İşi hukuka bırakmanın gerektiğini düşünüyoruz. Ama hukukta herkese dokunsun. Bu anlamda milletvekili dokunulmazlıklarının da kürsü ile sınırlandırılmasını istiyoruz. Özellikle devlete, millete meydan okuyan, devletin birliğine, varlığına meydan okuyan, milleti birbirine katanları, bu PKK'nın dilli şeytanlarının da dokunulmazlıklarının da artık kaldırılmasını istiyoruz.

MHP Meclis'te ne yapıyor. Millet onları Meclis'e niye gönderdi. bu konuda bir girişimde bulunsunlar. Eğer iktidar partisi bu konuda yavaş duruyorsa, CHP zaten BDP ile kol kola girmiş gözüküyor, MHP bu konuda öncülük etmeli ve 'Özerlik yetmez, bağımsızlık istiyoruz', Burada herkes silahlı, buraya gelirlerse burada kan çıkar' diyenlerin dokunulmazlıklarını kaldırılması ile ilgili artık gereğini yapsınlar. BBP olarak bunun takipçisiyiz" ifadelerini
kaydetti.

Destici ve basına görüntü vermemek için adliyenin arka kapısından çıkan Gülifer Yazıcıoğlu, Elazığ'a geçerek, oradan Ankara'ya gidecekler. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 995
Bu Ay : 4793
Toplam : 4793

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom