Malatya Valiliği 'Sözlü Tarih' Çalışması

Malatya Valisi Ulvi Saran, Malatya'da sözlü tarih çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Malatya Valiliği 'Sözlü Tarih' Çalışması Malatya Haber

Makamında bir basın toplantısı düzenleyen Vali Ulvi Saran, Malatya'da "Sözlü Tarih" adı verilen çalışmayla yaşlıların ağzından geçmişteki gelenek, görenek ve yaşam tarzıyla ilgili bilgilerin kayıt altına alındığını bildirdi. Saran, çalışmalarda önemli değerlerin ve bilgilerin elde edildiğine dikkat çekerek, şunları aktardı:

"Özellikle kırsal bölgelerden kentsel bölgelere hızlı bir göç yaşanıyor. Türkiye'nin sosyal yapısı süratle değişiyor. Geçmişteki hayat tarzımızla ilgili bilgileri, genel olarak
kitaplardan öğreniyoruz. Ancak özellikle küreselleşme nedeniyle yerel değerler, yerel unsurlar ve birikim hızla kayboluyor. Çünkü daha önceki dönemlerde kırsal yapı karakterinin hakim olduğu alanlarda; özellikli gelenek, görenekler ve bir takım birikimler, kayda geçirilmediği için sözünü etmiş olduğumuz göç dalgası ve kentlerin büyümesi, kırsal alanlardaki nüfusunda azalması dolayısıyla hızla kayboluyor.

Günümüzde kaybolmakta olan bu değerlerin, kırsal alandaki geçmiş hayat tarzımıza ilişkin gelenek ve göreneklerin, değerlerin, folklorik unsurların yeni nesillere aktarılması gerekiyor. Bu konuda alana yönelik çalışmalar Türkiye'de pek fazla yapılmadı. Esasen sosyoloji bölümlerinin ve ülkede değişimi inceleyen bilim adamlarının ilgi alanına giriyor. Ancak bu alanda yapılan çalışmaların azlığı nedeniyle biz özellikle Malatya bağlamında geçmişteki hayat tarzımız ve geçmişteki sosyal yapıya ilişkin bilgileri derleyip, toparlamak amacıyla "Sözlü Tarih" çalışmasını başlattık.

Bunun amacı bilimsel ve sistematik çalışmalara konu olmayan, basılı eser ve kaynaklara alınmamış önemli değer ve birikimleri yaşlı insanlardan alarak, onları bilim hayatına ve Türkiye'deki basılı eserler bünyesinde muhafaza edip, yeni nesillere aktarmaktır. Bu anlamda özellikle yaşı 80'in üzerinde olanlardan başlamak suretiyle Malatya'da ne kadar yaşlı, güngörmüş ve bilge kişiliğe sahip insan varsa onlarla sırayla oluşturduğumuz ekipler aracılığıyla temasa geçiyoruz."

Yapılan çalışmalarda yaklaşık 90 yaşlı ile görüşüldüğünü kaydeden Saran, "Yaşlı insanlarımızın Malatya'nın geçmişine ilişkin değerlendirmelerini, bilgilerini ve gözlemlerini almak için ekip oluşturduk ve bu ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Bu değerlendirmeleri aldığımız zaman yeni nesillere eski Malatya'nın nasıl bir yer olduğunu ortaya koyacağız.

Bugüne kadar 90'ın üzerinde kişiyle görüşmeler yapıldı. Görüşmelerde gerçekten ilginç noktalar ortaya çıkıyor. O zaman hangi gelenek ve göreneklere sahip olduğumuz, o zamanki yaşantının temel özelliklerinin ne olduğu ortaya konuluyor. Ve bu çalışmayla hem bir kitap çıkarılacak hem de sosyal değişimi gözler önüne serecek ve sosyoloji araştırmaları için bir veri olacak. Şuana kadar çok farklı değerler ve birikimler elde ettik" dedi."FIRAT HAVZASI İLE İLGİLİ BELGESEL YAPIYORUZ"
Vali Ulvi Saran, kültür ve sanat çalışmalarının artarak devam ettiğini vurgulayarak, "30 yıla yaklaşan bir süre içerisinde Fırat havzası baraj suları altında kaldı. Orada birçok köyde baraj altında kaldı. Bununla ilgili bir belgesel hazırlıyoruz. Baraj altında kalan köylerin sosyal değişimlerini, oradaki insanların duygu ve hatıralarını, geçmişe ait bilgi ile fotoğraflarını ortaya koyan bir çalışma yapacağız" diye konuştu.
Saran, ayrıca eski valilerden Malatya ile ilgili alınan hatıraların kitaplaştırıldığını da belirterek, "Eski valilerin gözünde Malatya'yı anlatan çalışma kitaplaştırılıyor. 13 Sayın Valimiz ile görüştük ve Malatya işle ilgili hatıralarını kayıt altına aldık. Bunlar "Malatya Kitaplığı" adını verdiğimiz Malatya'nın kültür kaynaklarını bir külliyat haline getirecek yayın dizisinde basılacak" dedi.
Vali Ulvi Saran, basın toplantısının ardından basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı. Saran, basın mensuplarına çikolata ikram ederek, "Gazetecilerimizin ne kadar güç şartlarda, ne kadar kısıtlı imkanlarla çalıştıklarını biliyoruz. Fedakar ve gayretli arkadaşlarımız, belki emeklerinin karşılığını alamıyorlar ama bu bir gönül işidir. Mesleğini severek yapan insanların arasında önde geliyor. Sizleri o nedenle kutluyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum" şeklinde konuştu.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 416
Bu Ay : 1984
Toplam : 1984

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom