Korsan Emlakçılara Dikkat

Malatya Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül, kaydı olmayan emlakçılarla iş yapılmamasını önerdi.

Korsan Emlakçılara Dikkat Malatya Haber

Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül, son günlerde özellikle emlakçılık adı altında birçok dolandırıcılık şikayetlerinin odalarına geldiğini yaptığı yazılı açıklamada bildirerek, "Ancak biz insanlarımızı, defaaten gerek yazılı gerekse görsel basınımızın aracılığı ile uyarmamıza rağmen halen bu gibi dolandırıcılıkların olması biz emlakçıları üzmektedir.

Gayrimenkul alacaklıları veya satacaklarının dikkat etmeleri gereken veya yapmaları gerekenler;öncelikle tanıdığı emlakçıya gitmelerini, tanıdıkları emlakçı ile aracılık hizmetlerini yürütmelerini, alacakları gayrimenkulün satıcısı ile mutlaka görüşmeli yani pazarlık esnasında tapu üzerindeki isimle pazarlık yaptıkları kişinin aynı kişi olup olmadıklarına dikkat etsinler. Satıcısı ile bire bir muhatap olmadan pazarlık yapmasınlar, kapora vermesinler.

Gayrimenkul satıcılarının da gayrimenkullerinin pazarlanmasını istedikleri aracılık yapılmasını istediği emlakçıyı çok iyi tanımaları gerekiyor. Tanımadıkları emlakçıya gayrimenkullerinin satılmasını vermemelerini, gayrimenkullerinin pazarlanmasını istedikleri emlakçı tanıdık da olsa, bürosu olmayan, vergi kaydı olmayan, çay ocaklarında çanta ile emlakçılık yapanlara, mahallerde, sokaklarda çanta ile emlakçılık yapanlara, bürosu olup da emlakçılar odasının vermiş olduğu ilgili dökümanları bürolarında asılı olmayanlara, bürosunun duvarında vergi levhası,
esnaf sanatkarlar odasının sicil tasdiknamesi, halk eğitim müdürlüğü ile emlakçılar odası tarafından verilmiş emlak danışmanlık sertifikasını görmedikleri, emlakçılara itibar etmemeleri gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

"Bu şartları taşımayan emlakçıların bürosu da olsa sakın ha sakın pazarlık edilmemesi kapora verilmemesi, sözleşme yapılmamasını ve emlakçılık komisyonun verilmemesini, kamuoyunda rica ediyorum" diyen Özgül, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Son günlerde büro açıp emlakçılık standartlarını uymadıkları tespit edilen işyerleri çoğalmaktadır. Bu gibi kaçak çalışan emlakçılık standartlarına uymayan işyerlerini ilgili mercilere bildirmekteyiz. Ancak kanuni boşluktan faydalanan bu gibi dolandırıcılar mücadelemiz devam etmektedir. Bunlarla mücadelemizde başarılı olabilmemiz içinde hem vatadaşlarımızın hem de devlet kurumlarının destekleri şarttır.

Özellikle vergi dairesi vergi sicil kayıtlarında, 2003 yılında sanayi ve ticaret bakanlığınca yayınlanan mecburi standart tebliği;ÖSG-2003-59 Numaralı tebliğdeki emlakçılık mecburi standartlara uygunluk belgesi istemelidir. Belediyemiz iş yeri ruhsatlandırılmasında daha ilgi ve alaka göstermelidir. Aksi halde bu emlakçılık adı altında bu dolandırıcılar daha birçok vatandaşlarımızı mağdur edeceklerdir. Acilen bunun önlemi alınmalıdır. Çünkü vatandaşlarımız ömür boyu biriktirdiği birikimlerini bu gibilere kaptırmaya devam edeceklerdir".  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 828
Bu Ay : 7974
Toplam : 7974

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom