Uygurlar'dan vahim cevap

Çin'in Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de 5 Temmuz'da meydana gelen Han-Uygur çatışmasında 197 kişinin öldüğü açıklanmıştı. Ancak...

Uygurlar'dan vahim cevap Türkiye-Dünya

Derken caddenin ortasındaki pazara varıyoruz. Burası olayların en sıcak yaşandığı yerlerden biri. İnsanlara olaylar nasıl oldu diye soruyoruz. Kimse konuşmak istemiyor. Çocuklar kameralarımıza yaklaşıyor. Olayları unutan sadece onlar bu caddede. Gülüyorlar, kendilerince eğleniyorlar.

Mısır kızartan bir yaşlının yanında karpuz satan bu çocuklar bizleri görünce hemen yanımıza geliyor. Et alan sakallı ve Uygur takkesi takan yaşlılar takılıyor objektiflere. Niye çıktı bu olaylar? Sizden (Uygur) kaç kişi öldü sorularımıza aldığımız tek cevap, "çok" oluyor. Yorum yapmıyorlar.Pazarın aşağısına biraz gittiğimizde Anadolu'nun bir kasabasındaki mahalle çıkıyor karşımıza. Sokak aralarında bir aile başka bir yere eşyalarıyla gidiyor. "Yolculuk nereye" sorusuna verilen cevap da "Çocuklarla beraber 2 aylığına Kaşgar'a gidiyorum." oluyor.

Buradaki halkla konuşurken de "kaç kişi öldü sizden" sorumuza yine "çok" cevabı alıyoruz. "Peki nasıl öldüler" deyince de çekinerek "Askerler ateş açtı" diye yanıtlıyor bir grup kalabalık. Dün bölge valisi Nur Bekri de yabancı gazetecilerin sorularını cevaplarken, askerin olaylara müdahalesi sırasında ateş açtığını ve "sivillere saldıran ve dükkanları yağmalayan 12 silahlı Uyguru, uyarı ikazını dikkate almamaları üzerine vurarak öldürdüğünü" söylemişti.Bekri, bunlardan üçünün olay yerinde, diğerlerinin de hastaneye kaldırılırken hayatını kaybettiğini ifade etti. Vali Bekri, polisin "büyük itidal" gösterdiğini savunarak, "Yasayla yönetilen her ülkede, kuvvet kullanımı gereklidir. Bu görev polise yasayla verilmiştir" diye konuştu.

Olaylarda ölenlerden 184'ünün milliyetinin belirlendiğini anlatan Bekri, bunları, 137 Han Çinlisi (111 erkek, 26 bayan), 46 Uygur (45 erkek, 1 bayan) ve 1 Hui ( Uygurların dışındaki diğer Müslüman azınlık) olarak sıraladı.

Geri dönüşte asker konvoylarından olayların arkasında gösterilen Rabia Kadir aleyhine anonslar yükseliyor, "Ülkemizi sevelim" şarkıları çalınıyor. Askerlerin önünden koşarak geçen çocuklar yaşananları anlamaya çalışıyor. Görünüşe göre korku ve tedirginlik bir süre devam edeceğe benziyor.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 522
Bu Ay : 2051
Toplam : 2051

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom