Veremle Savaş Haftası

Malatya Sağlık İl Müdür Vekili Osman İçel, Verem Haftası dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Veremle Savaş Haftası Malatya Haber

Sağlık İl Müdür Vekili İçel yaptığı yazılı açıklamada, toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla Verem Eğitim ve Propaganda Haftası'nın 65.'sinin 1-07 Ocak 2012 tarihleri arasında Verem Haftası olarak kutlandığını belirterek, "Dünyada verem hastalarının sayısı yıllar içinde artış göstermektedir. Dünyada her yıl 8-10 milyon yeni hasta ortaya çıkmaktadır. Verem hastalığı düzenli ilaç kullanmakla yüzde 100 iyileşir. Türkiye'de yılda yaklaşık 25-30 bin tüberküloz hastasının ortaya çıktığı tahmin edilmektedir.

Malatya'da 2011 yılında 184 hasta tedaviye, 269 kişi korumaya alınmış olup, bütün hastalara doğrudan gözetimli tedavi uygulanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ülkemizde verem savaşı çalışmaları incelenmiş ve pek çok ülkeye model oluşturmuştur" dedi.

Veremin solunum yoluyla bulaşan bir hastalık olduğunu ve bulaşmanın hastanın aksırma, öksürme ve konuşmaları sırasında havaya yayılan verem mikroplarının sağlam kişiler tarafından solunması ile olduğunu ifade eden İçel, ilaçlarını düzenli kullanan hastanın bulaştırıcı olmadığını kaydetti. İçel, veremin belirtileri hakkında ise şu bilgileri verdi:

"Öksürük, balgam çıkarma, gece terlemesi ateş, kan tükürme, iştahsızlık, aşırı zayıflama şeklindedir. Bu şikayetlerden biri veya birkaçı olan kişilerin en yakın Verem Savaş Dispanseri'ne veya herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir."

Veremden korunma yollarını da anlatan İçel, "Verem hastalığından korunma yollarının bilinmesi ve korunma yollarına dikkat edilmesi çok önemlidir. İkinci ayını dolduran bebeklere mutlaka verem aşısı yaptırılmalıdır. Verem aşısı aile hekimleri tarafından aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Aksırma ve öksürme sırasında ağzın kapatılması ve odaların havalandırılması solunum yoluyla bulaşan hastalıklardan korunmada en basit ve en etkili yoldur. Ayrıca verem mikrobundan korunmak için temizlik kurallarına dikkat etmek, sigaradan uzak durmak, karanlık, rutubetli ve güneş ışığının olmadığı ortamlarda bulunmamak, yeterli ve dengeli beslenmek gerekir. Verem ilaçları Verem Savaş Dispanserleri'nde ücretsiz olarak verilmektedir" dedi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 570
Bu Ay : 1305
Toplam : 1305

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom