Yazar Ve Şairlerimiz Buluştu

Malatya Kent Konseyi Genel Sekreterliği tarafından organize edilen bir programla Malatyalı şairler ve yazarlar bir araya getirildi.

Yazar Ve Şairlerimiz Buluştu Malatya Kültür-Sanat
Malatya Kent Konseyi Genel Sekreterliği tarafından organize edilen bir programla Malatyalı şairler ve yazarlar bir araya getirildi. Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda tertip edilen programa Genel Sekreter Avukat Ali Yıldırım, Şairler ve Yazarlar Grup Temsilcisi Adil Akkoyunlu, Malatya Belediyesi Kültür Danışmanı Ziya Kesiriklioğlu, birçok yazar ve şairler katıldı.

Kent Konseyi Genel Sekreteri Avukat Ali Yıldırım toplantıda yaptığı konuşmasında şunları belirtti. “Bir kentin yazarları, şairleri, sanatçıları o kentin kültürünü araştırarak, yazarak, kayda alarak gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayan kalemleri, aynı zamanda o kentin tanıtımına katkı veren en önemli değerleridir. Malatya Kent Konseyi olarak Malatya Yazıyor kampanyası başlattık, bu kampanyanın bundan sonraki taşıyıcıları siz kıymetli şair, yazar ve sanatçılarımız olacaktır” dedi.

Malatya’nın kendi değerlerine yeterince sahip çıkmadığına işaret eden Genel Sekreter Avukat Ali Yıldırım, Malatya’ da ikamet eden yazarlarımızın ulusal ölçekte yazan birçok yazardan daha kıymetli olduğunu, bu şehrin kültürünün yaşatılması ve geleceğe aktarılmasında öncü rol üstlendiğini ancak göz önünde olmalarından ötürü Malatya’nın kendi yazar ve şairlerine yeterince değer vermediğini belirti.

Gazeteci yazar İbrahim Göçmen ise yaptığı konuşmasında, “Malatya ile ilgili hangi fikirde olursa olsun, hangi düşüncede olursa olsun illaki güzel düşünceleri vardır, bunu baş tacı yapmak gerekir. Malatya Kent Konseyini bu anlamda tebrik ediyorum, Malatya’nın kültürel birikimine katkı sağlayacak her düşünceyi, her fikri bünyesinde barındırıyor, bu umut verici bir olaydır” dedi.

Yazar Necip Cengil ise yaptığı konuşmasında, Malatya Kent Konseyi’nin Malatya Yazıyor gibi çok önemli bir projeyi başarıyla hayata geçirdiğini, çalışmaları esnasında Malatya’nın kültürel birikimini sürekli ön planda tutuğunu, yereldeki şair ve yazarları bu sürece dahil ettiğini fakat Malatya Valiliği’nin başlattığı Malatya Okuyor kampanyasında Malatyalı yazar ve değerlere yeterince yer verilmediğini söyledi.

Yazar Kemal Deniz; “Malatya Kent Konseyi’nin farklı bir bakış açısıyla Malatya’yı olumlu yönde yönlendirdiğini görüyorum, bizi bu anlamda bir araya getirmesi de çok önemli, bunun sürekliliğinin sağlanması Malatya’ya değer katacaktır” dedi.

Yazar Murat Zengin Malatya Kent Konseyi’nin Malatya’nın kültürel geleceğine ilişkin çok önemli adımlar attığını, tebrik etmek gerektiğini belirtirken, yazar Asım Demirkök ise yaptığı konuşmasında, Malatyalı şairler ve yazarların şehrin muhtelif yerlerine açılarak, özellikle mahallelere açılarak kentin değerlerinin alt kuşaklara ve göçle gelenlere aktarımı için halkla buluşması gerektiğini vurguladı. 

Malatyalı şairlerin ve yazarların bir araya getirilmesi çok ince bir davranıştır, bunu da birçok ilke imza atan Malatya Kent Konseyi düşünmüştür bundan dolayı kendilerine çok teşekkür ederim diyen Şair İsmail Cindoruk; Malatyalı şairler ve yazarlara gereken önemim verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Şair Mehmet Nuri Özpolat; Malatya’nın tarihinin kültürünün araştırılması ve sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere aktarılması için iyi araştırmaların yapılması gerektiğini belirtirken, araştırmacı yazar Mehmet Ali Cengiz ise Malatya’nın 1945’ten günümüze kadar ki tarihsel süreci hakkında kısa kısa bilgiler verdi.

Ülkelerin tarihinde ve kültüründe en çok etkili olanların şairler ve yazarlar olduğuna işaret eden Şairler ve Yazarlar Grubu temsilcisi Adil Akkoyunlu, Malatya’nın kültürel birikiminde de “Malatya’daki yazar ve çizerlerin büyük katkıları olduğunun kanaatindeyim” dedi.

Malatya Kent Konseyi’ni kentin kültürel değerlerinin yaşatılması için yaptığı özverili çalışmalarından dolayı tebrik ettiğini belirten yazar Umut Bozkurtoğlu, “Şairler ve yazarlar olarak en büyük problemlerden biri Malatya’nın dışına çıkan insanımızın olmayışıdır, çıkan insanı da kaybetmişizdir, Malatya kendi değerlerine yeterince sahip çımıyor” dedi.

Kent Konseyinin şairleri ve yazarları bir araya getirmesinin çok önemli olduğuna vurgu yapan yazar Mehmet Gülseren, Malatya’nın bu potansiyelinin kültürel çalışmaların her alanında değerlendirilmesi, Malatyalı şair ve yazarların kitaplarının başta okul kütüphaneleri olmak üzere, resmi kurum ve sivil toplum kuruluşlarının kütüphanelerinde yer alması gerektiğini söyledi.

Programın sonunda katılımcılara günün ansına Kent Konseyi tarafından hazırlanan hediyeler takdim edildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 574
Bu Ay : 4018
Toplam : 4018

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom