Kirli Hava Kanser Sebebi

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yasan, kirli havanın gırtlak kanserini tetiklediğini söyledi.

Kirli Hava Kanser Sebebi Malatya Yaşam-Sağlık

Gırtlak kanseri risk faktörlerinin başında hava kirliliğinin geldiğini belirten SDÜ Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yasan, diğer risk faktörlerinin ise sigara ve alkol tüketimi olduğunu söyledi. Gırtlak kanseri risk faktörleri arasında gösterilen hava kirliliğinin tümörlü hücreyi etkilediğini kaydeden Doç. Dr. Yasan, "Havada ne kadar zehirli partiküler madde fazla ise o kadar da kanser riski bulunmakta. Kirli havadaki zehirli maddeler tıpkı bacanın tuttuğu kurumlar gibi devamlı vücudumuzda kalıyor" diye konuştu.

Gırtlak kanserinin 50 yaş ve üstü kişilerde daha fazla görüldüğünü kaydeden Yasan, hastalığın kendini ses kısıklığı, yutma zorluğu ve boyunda şişme olarak gösterdiğini ifade etti. Yasan, 3 hafta ses kısıklığı geçmeyen hastaların mutlaka bir uzmana görünmeleri gerektiğini de vurguladı. Gırtlak kanserinin erken teşhis edildiğinde tedavisinin diğer kanser türlerine göre daha kolay olduğunu aktaran Doç. Dr. Yasan, Isparta'da gırtlak kanseri vakalarının ileri evrede olduğunu açıkladı.

Yasan, "Vatandaş hastalığını ihmal ediyor. Dolayısıyla hastalık ilerliyor ve çok ileri evrede olan hastaların gırtlağını almak zorunda kalıyoruz" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 680
Bu Ay : 4124
Toplam : 4124

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom